reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy prezes firmy ma roszczenie o wypłatę świadczeń uregulowanych regulaminem wynagradzania

Czy prezes firmy ma roszczenie o wypłatę świadczeń uregulowanych regulaminem wynagradzania

Zatrudniamy w naszej spółce 20 pracowników. Posiadamy regulamin wynagradzania, który stanowi, że raz na 5 lat pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa (wiemy, że jest tylko opodatkowana, wolna od składek ZUS) i naliczamy mu dodatek stażowy w zależności od lat pracy. Zdarzyło się, że prezes zarządu nie otrzymał nagrody jubileuszowej ani nie naliczano mu dodatku stażowego. Przyczyną było jego niskie wynagrodzenie (1/10 etatu, w kwocie 1/10 najniższego wynagrodzenia krajowego). Jednak jest pracownikiem tak jak pozostali i w regulaminie nie wspomniano o tym, że prezesowi nie przysługują takie prawa jak innym pracownikom. Obecnie prezes wystąpił o wypłatę zaległych nagród jubileuszowych i dodatków stażowych. Co zrobić w tej sytuacji, czy naliczyć mu teraz dwie nagrody jubileuszowe (za 5 i 10 lat pracy) i obliczyć dodatki stażowe za te wszystkie lata?

Wynagrodzenie prezesa firmy – zarówno w zakresie wysokości, jak i poszczególnych jego składników – nie może być regulowane regulaminem wynagradzania. Obowiązujące u Państwa przepisy wewnątrzzakładowe w zakresie wynagradzania nie odnoszą się zatem do prezesa zarządu, a tym samym nie ma on prawa do nagrody jubileuszowej i dodatku stażowego. Należy podkreślić, że w orzecznictwie na temat charakteru nagród jubileuszowych są rozbieżne poglądy. Spór dotyczy problemu, czy nagroda jubileuszowa jest elementem (składnikiem) wynagrodzenia za pracę, a zatem czy jest objęta regulacją art. 24126 § 2 Kodeksu pracy. Ostatecznie jednak w ostatnich latach przeważył pogląd, że nagroda ta rozumiana jako premia (gratyfikacja) jubileuszowa jest składnikiem wynagrodzenia za pracę. Jest to pogląd przeważający w doktrynie prawa pracy.

UZASADNIENIE

 Zakładowy układ zbiorowy pracy nie może określać wynagrodzenia osób zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy (art. 24126 § 2 Kodeksu pracy). Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy są to pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi.

Wynagrodzenie prezesa zarządu firmy nie może być objęte postanowieniami regulaminu wynagradzania. Jakiekolwiek zawarte tam regulacje i przysługujące na tej podstawie świadczenia nie odnoszą się do prezesa.

Zatrudnienie prezesa zarządu na podstawie stosunku pracy wiąże się z bezwzględną wypłatą wynagrodzenia za świadczoną przez niego pracę. Wynika to z jednej z podstawowych zasad prawa pracy – odpłatności jako cechy stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że automatycznie będą mu przysługiwać wskazane w pytaniu świadczenia (dodatek stażowy, nagroda jubileuszowa). Skoro do prezesa nie ma zastosowania regulamin wynagradzania, to ewentualnego prawa do tego rodzaju świadczeń dodatkowych należy szukać w umowie o pracę lub w decyzjach organu, który powołał prezesa. Sąd Najwyższy w wyroku z 9 września 2004 r. (I PK 423/03; OSNP 2005/6/83) stwierdził, że gratyfikacja jubileuszowa jest objęta regulacją art. 24126 § 2 k.p., co wyklucza możliwość jej przyznania w zakładowym układzie zbiorowym pracy osobom zarządzającym zakładem pracy w imieniu pracodawcy.

Podstawa prawna

  • art. 772, art. 128 § 2 pkt 2, art. 24126 § 2 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama