REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak traktować milczenie pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o sprostowanie świadectwa pracy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Wystawiliśmy błędne świadectwo pracy. Pracownik zorientował się, że jest ono niewłaściwe i złożył wniosek o jego sprostowanie. Przygotowaliśmy już poprawione świadectwo, lecz prezes, który jest upoważniony do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu naszej spółki, wyjechał za granicę w pilnych sprawach służbowych. Minął 7-dniowy termin na sprostowanie świadectwa, a my nie możemy pracownikowi przesłać skorygowanego świadectwa ani nie możemy odmówić jego sprostowania, bo uznajemy błąd i chcemy go poprawić. Czy mimo to pracownik może pozwać nas do sądu o sprostowanie świadectwa? Czy takie świadectwo pracy może podpisać osoba nieupoważniona?

 Jeśli nie zareagują Państwo na wniosek pracownika w sprawie sprostowania świadectwa pracy, milczenie to może zostać przez pracownika ocenione jako faktyczna odmowa sprostowania świadectwa. W takim przypadku pracownik może skierować do sądu pracy pozew o sprostowanie świadectwa pracy. Sprostowanego świadectwa pracy nie może podpisać osoba do tego nieupoważniona.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie przewidują sytuacji, w której pracodawca, który otrzymał wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, milczy, tj. w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku pracownika ani nie przesyła skorygowanego świadectwa pracy, ani zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa. Mimo to w takiej sytuacji, tj. gdy upłynął 7-dniowy termin na sprostowanie świadectwa pracy, pracownik może potraktować brak reakcji pracodawcy (tj. jego milczenie) jako faktyczną odmowę poprawienia świadectwa pracy. Za taką interpretacją zachowania pracodawcy może przemawiać brak jakiejkolwiek informacji z jego strony w sprawie sprostowania świadectwa pracy. W takim przypadku pracownik ma prawo wystąpić do sądu z żądaniem sprostowania świadectwa (art. 97 § 21 Kodeksu pracy). Dlatego, aby uniknąć sporu sądowego w sytuacji, w której pracodawca uznaje swój błąd i chce świadectwo pracy skorygować, proponuję skontaktować się z pracownikiem, np. telefonicznie, e-mailem lub drogą pocztową i wyjaśnić zaistniałą sytuację oraz zobowiązać się do niezwłocznego wydania lub przesłania pracownikowi poprawionego świadectwa pracy, jak tylko osoba upoważniona do jego podpisania wróci z delegacji.

WAŻNE!

Brak odpowiedzi pracodawcy na wniosek pracownika w sprawie sprostowania świadectwa pracy pracownik może potraktować jako odmowę sprostowania świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadectwo pracy powinno zostać podpisane albo przez pracodawcę, albo przez osobę przez niego upoważnioną. Podpisanie poprawionego świadectwa przez osobę nieupoważnioną może narazić pracodawcę na konieczność wypłaty odszkodowania. Takie świadectwo pracy jest bowiem niewłaściwe, a zatem pracownik może żądać odszkodowania, jeśli wskutek wydania niewłaściwego świadectwa pracy poniósł szkodę, np. nie mógł podjąć innej pracy. Odszkodowanie to przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika (art. 99 § 2 Kodeksu pracy).

Aby zapobiec takim sytuacjom, do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu pracodawcy, oprócz prezesa spółki, powinna być upoważniona jeszcze jedna osoba.

Procedura sprostowania świadectwa pracy

Podstawa prawna

  • art. 97 § 1 i § 21, art. 99 § 1 Kodeksu pracy,
  • § 5 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

REKLAMA

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

REKLAMA

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA