REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak traktować milczenie pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o sprostowanie świadectwa pracy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Wystawiliśmy błędne świadectwo pracy. Pracownik zorientował się, że jest ono niewłaściwe i złożył wniosek o jego sprostowanie. Przygotowaliśmy już poprawione świadectwo, lecz prezes, który jest upoważniony do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu naszej spółki, wyjechał za granicę w pilnych sprawach służbowych. Minął 7-dniowy termin na sprostowanie świadectwa, a my nie możemy pracownikowi przesłać skorygowanego świadectwa ani nie możemy odmówić jego sprostowania, bo uznajemy błąd i chcemy go poprawić. Czy mimo to pracownik może pozwać nas do sądu o sprostowanie świadectwa? Czy takie świadectwo pracy może podpisać osoba nieupoważniona?

 Jeśli nie zareagują Państwo na wniosek pracownika w sprawie sprostowania świadectwa pracy, milczenie to może zostać przez pracownika ocenione jako faktyczna odmowa sprostowania świadectwa. W takim przypadku pracownik może skierować do sądu pracy pozew o sprostowanie świadectwa pracy. Sprostowanego świadectwa pracy nie może podpisać osoba do tego nieupoważniona.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie przewidują sytuacji, w której pracodawca, który otrzymał wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, milczy, tj. w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku pracownika ani nie przesyła skorygowanego świadectwa pracy, ani zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa. Mimo to w takiej sytuacji, tj. gdy upłynął 7-dniowy termin na sprostowanie świadectwa pracy, pracownik może potraktować brak reakcji pracodawcy (tj. jego milczenie) jako faktyczną odmowę poprawienia świadectwa pracy. Za taką interpretacją zachowania pracodawcy może przemawiać brak jakiejkolwiek informacji z jego strony w sprawie sprostowania świadectwa pracy. W takim przypadku pracownik ma prawo wystąpić do sądu z żądaniem sprostowania świadectwa (art. 97 § 21 Kodeksu pracy). Dlatego, aby uniknąć sporu sądowego w sytuacji, w której pracodawca uznaje swój błąd i chce świadectwo pracy skorygować, proponuję skontaktować się z pracownikiem, np. telefonicznie, e-mailem lub drogą pocztową i wyjaśnić zaistniałą sytuację oraz zobowiązać się do niezwłocznego wydania lub przesłania pracownikowi poprawionego świadectwa pracy, jak tylko osoba upoważniona do jego podpisania wróci z delegacji.

WAŻNE!

Brak odpowiedzi pracodawcy na wniosek pracownika w sprawie sprostowania świadectwa pracy pracownik może potraktować jako odmowę sprostowania świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadectwo pracy powinno zostać podpisane albo przez pracodawcę, albo przez osobę przez niego upoważnioną. Podpisanie poprawionego świadectwa przez osobę nieupoważnioną może narazić pracodawcę na konieczność wypłaty odszkodowania. Takie świadectwo pracy jest bowiem niewłaściwe, a zatem pracownik może żądać odszkodowania, jeśli wskutek wydania niewłaściwego świadectwa pracy poniósł szkodę, np. nie mógł podjąć innej pracy. Odszkodowanie to przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika (art. 99 § 2 Kodeksu pracy).

Aby zapobiec takim sytuacjom, do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu pracodawcy, oprócz prezesa spółki, powinna być upoważniona jeszcze jedna osoba.

Procedura sprostowania świadectwa pracy

Podstawa prawna

  • art. 97 § 1 i § 21, art. 99 § 1 Kodeksu pracy,
  • § 5 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA