reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak traktować milczenie pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o sprostowanie świadectwa pracy

Jak traktować milczenie pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o sprostowanie świadectwa pracy

Wystawiliśmy błędne świadectwo pracy. Pracownik zorientował się, że jest ono niewłaściwe i złożył wniosek o jego sprostowanie. Przygotowaliśmy już poprawione świadectwo, lecz prezes, który jest upoważniony do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu naszej spółki, wyjechał za granicę w pilnych sprawach służbowych. Minął 7-dniowy termin na sprostowanie świadectwa, a my nie możemy pracownikowi przesłać skorygowanego świadectwa ani nie możemy odmówić jego sprostowania, bo uznajemy błąd i chcemy go poprawić. Czy mimo to pracownik może pozwać nas do sądu o sprostowanie świadectwa? Czy takie świadectwo pracy może podpisać osoba nieupoważniona?

 Jeśli nie zareagują Państwo na wniosek pracownika w sprawie sprostowania świadectwa pracy, milczenie to może zostać przez pracownika ocenione jako faktyczna odmowa sprostowania świadectwa. W takim przypadku pracownik może skierować do sądu pracy pozew o sprostowanie świadectwa pracy. Sprostowanego świadectwa pracy nie może podpisać osoba do tego nieupoważniona.

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie przewidują sytuacji, w której pracodawca, który otrzymał wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, milczy, tj. w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku pracownika ani nie przesyła skorygowanego świadectwa pracy, ani zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa. Mimo to w takiej sytuacji, tj. gdy upłynął 7-dniowy termin na sprostowanie świadectwa pracy, pracownik może potraktować brak reakcji pracodawcy (tj. jego milczenie) jako faktyczną odmowę poprawienia świadectwa pracy. Za taką interpretacją zachowania pracodawcy może przemawiać brak jakiejkolwiek informacji z jego strony w sprawie sprostowania świadectwa pracy. W takim przypadku pracownik ma prawo wystąpić do sądu z żądaniem sprostowania świadectwa (art. 97 § 21 Kodeksu pracy). Dlatego, aby uniknąć sporu sądowego w sytuacji, w której pracodawca uznaje swój błąd i chce świadectwo pracy skorygować, proponuję skontaktować się z pracownikiem, np. telefonicznie, e-mailem lub drogą pocztową i wyjaśnić zaistniałą sytuację oraz zobowiązać się do niezwłocznego wydania lub przesłania pracownikowi poprawionego świadectwa pracy, jak tylko osoba upoważniona do jego podpisania wróci z delegacji.

WAŻNE!

Brak odpowiedzi pracodawcy na wniosek pracownika w sprawie sprostowania świadectwa pracy pracownik może potraktować jako odmowę sprostowania świadectwa pracy.

Świadectwo pracy powinno zostać podpisane albo przez pracodawcę, albo przez osobę przez niego upoważnioną. Podpisanie poprawionego świadectwa przez osobę nieupoważnioną może narazić pracodawcę na konieczność wypłaty odszkodowania. Takie świadectwo pracy jest bowiem niewłaściwe, a zatem pracownik może żądać odszkodowania, jeśli wskutek wydania niewłaściwego świadectwa pracy poniósł szkodę, np. nie mógł podjąć innej pracy. Odszkodowanie to przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika (art. 99 § 2 Kodeksu pracy).

Aby zapobiec takim sytuacjom, do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu pracodawcy, oprócz prezesa spółki, powinna być upoważniona jeszcze jedna osoba.

Procedura sprostowania świadectwa pracy

Podstawa prawna

  • art. 97 § 1 i § 21, art. 99 § 1 Kodeksu pracy,
  • § 5 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama