Komisja do spraw najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (art. 228)
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie tego ustawowego upoważnienia Prezes Rady Ministrów wydał 13 października 2003 r. rozporządzenie w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy. Do obecnego składu Komisji, podobnie jak do składu poprzedniego, zostali powołani przedstawiciele administracji państwowej, najbardziej reprezentatywnych organizacji związkowych pracowników i pracodawców oraz jednostek naukowo-badawczych specjalizujących się w ochronie pracy. Komisja działa przy Ministrze Gospodarki i Pracy i jemu składa roczne sprawozdanie ze swej działalności.
REKLAMA
Zobacz: Zapobieganie chorobom zawodowym (art. 227)
Do zadań Komisji należy przede wszystkim:
- przedkładanie Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej wniosków dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
- inicjowanie prac badawczych niezbędnych do realizacji tychże zadań.
Ponadto, w paragrafie drugim omawianego artykułu znajduje się upoważnienie dla ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Zdrowia i Opieki Społecznej do wydania rozporządzenia zawierającego wykaz najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Kwestie te określa zatem rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r.
Zobacz serwis: Wykroczenia pracodawcy
Podstawa prawna: Art. 228 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat