Złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika
REKLAMA
Przepisy kodeksu karnego chronią prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego. Pracodawca, który jako osoba wykonująca czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
REKLAMA
>> Kontrola wypłaty wynagrodzeń przez PIP
Kodeks wspomina o złośliwym lub uporczywym naruszania prawa pracownika.
Przez złośliwość rozumie się szczególne, wyjątkowe nastawienie związane z dążeniem do wyrządzenia pracownikowi określonej dolegliwości czy szkody. Pracodawca będzie więc uznany za złośliwego w sytuacji, gdy wbrew oczywistemu obowiązkowi prawnemu załatwia sprawę na niekorzyść pracownika w okolicznościach, z których wynika, że odgrywa tu rolę nie obiektywna ocena, lecz jego subiektywne, negatywne uprzedzenie, nastawienie do podwładnego.
Z kolei przez uporczywość rozumie się wielokrotność lub długotrwałość naruszania praw pracownika. Jeżeli więc pracodawca z reguły lub wielokrotnie mimo sprzeciwów pracownika odmawia jego żądaniu, choć jest ono uzasadnione, to mamy do czynienia z uporczywością, która świadczyć może także o złej woli sprawcy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat