REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Fedak o wydłużeniu wieku emerytalnego

REKLAMA

Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że nieprzygotowana dyskusja o wydłużaniu wieku emerytalnego może okazać się szkodliwa dla polskiego systemu emerytalnego. Obawiając się, że trzeba będzie dłużej pracować, wiele osób może starać się o to, by jak najwcześniej odejść z rynku pracy - powiedziała na konferencji w BCC poświęconej problemom wydłużenia wieku emerytalnego Polaków.

Zdaniem Fedak, najpierw trzeba postarać się, aby pracę znalazły osoby zbliżające się do emerytury. "Nie może być dalej tak, że pracuje zaledwie połowa ludzi mających ponad 55 lat" - powiedziała.

REKLAMA

Autopromocja

>> Wcześniejsze emerytury coraz popularniejsze

Ekspert BCC Wojciech Nagel przypomniał, że "dyskusja na ten temat będzie niezwykle trudna, ponieważ niemal całe społeczeństwo jest przeciwne wydłużaniu wieku emerytalnego". "Prawie 30 proc. pytanych przez ośrodki badania opinii publicznej opowiada się wręcz za skróceniem wieku emerytalnego" - dodał.

Prof. Tadeusz Szumlicz ze Szkoły Głównej Handlowej mówił, że wiek emerytalny powinien być wydłużany stopniowo. Według zaproponowanej przez niego tabeli, osoby urodzone w 1968 r. pracowałyby do 65. roku życia, niezależnie od płci; urodzone w 1972 r. i później pracowałyby już do 67. roku życia.

>> Reforma spowoduje wydłużenie wieku emerytalnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Nowy system emerytalny, oparty na oszczędzaniu w ZUS i Otwartych Funduszach Emerytalnych, jest tak skonstruowany, że każdy powinien chcieć pracować jak najdłużej. Każdy rok pracy więcej oznacza bowiem, że ich emerytura będzie średnio o ok. 8 proc. wyższa, a po pięciu latach może być wyższa nawet o połowę" - powiedział prof. Szumlicz.

Także zdaniem minister Fedak wydłużanie wieku emerytalnego możliwe jest jedynie stopniowo, "żeby ludzie pracujący już kilkanaście czy więcej lat nie byli w ostatniej chwili zaskakiwani, że muszą pozostać na rynku pracy kilka lat dłużej".

REKLAMA

"W wolnym kraju każdy powinien mieć wybór, kiedy chce odejść na emeryturę. Jeżeli odpowiednio zabezpieczy się finansowo, to do niego należy decyzja, czy odejdzie na emeryturę np. w wieku 60 lat. Wtedy jednak przez pierwsze pięć lat pobierałaby niższe świadczenie; pełne zaś dopiero później" - powiedziała Fedak.

Minister pracy zaznaczyła, że dyskusja o wieku emerytalnym powinna być dopiero ostatnim punktem dyskusji o ubezpieczeniach społecznych. Jej zdaniem, poza aktywizacją osób starszych należy przede wszystkim zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci oraz "uchylić drzwi naszego rynku pracy dla obcokrajowców". "Mogą to być specjaliści wysokiej klasy albo ludzie wykonujący najprostsze prace, ale należy umożliwiać im zatrudnianie. Tak robi cały świat" - powiedziała.

Fedak poinformowała, że reformując system emerytalny będzie starała się wzorować na systemie szwedzkim, gdzie np. za kobietę na zasiłku macierzyńskim czy za bezrobotnego odprowadzane są na tyle wysokie składki ubezpieczeniowe, że okres bezczynności zawodowej nie wpływa na wysokość ich przyszłej emerytury. "Nasz obecny system emerytalny wzorowano na systemach bardzo dalekich nam kulturowo i teraz trzeba go naprawiać" - podkreśliła.

"Kryzys pokazał też, że przekazanie emerytur w ręce fachowców od finansów nie zapewni nikomu emerytury pod palmami. Okazało się, że ekonomiści też się pomylili co do wysokości emerytur kapitałowych" - powiedziała Fedak.

Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat i 65 lat dla mężczyzn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

REKLAMA

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

REKLAMA