Odpowiednie urządzenia higieniczno – sanitarne (art. 233)
REKLAMA
REKLAMA
Należą do nich w szczególności:
REKLAMA
- Odpowiednie urządzenia higieniczno – sanitarne,
- Niezbędne środki higieny osobistej.
Zobacz: Bezpłatne posiłki i napoje (art. 232)
Omawiany obowiązek jest skonkretyzowany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przede wszystkim jednak, pracodawca jest zobowiązany zapewnić:
- pomieszczenia i urządzenia sanitarnohigieniczne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich praca jest wykonywana,
- pomieszczenia i urządzenia sanitarnohigieniczne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich praca jest wykonywana.
Do pomieszczeń higieniczno – sanitarnych zalicza się łaźnie, sauny, natryski, łazienki, ustępy, umywalnie, szatnie, przebieralnie, pralnie oraz pomieszczenia służące do odkażania, oczyszczania oraz suszenia odzieży i obuwia, a także przechowywania sprzętu do utrzymania czystości. Pracodawca ma obowiązek utrzymywania czystości w tych pomieszczeniach. Ponadto powinny one znajdować się w budynku, w którym odbywa się praca, albo w budynku połączonym z nim obudowanym przejściem.
Zobacz serwis: Układy zbiorowe pracy
Podstawa prawna: Art. 233 Kodeksu pracy, rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat