| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Obowiązek analizowania przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 236)

Obowiązek analizowania przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 236)

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawcę obowiązek analizowania przyczyn wypadków przy pracy.

Zatem obowiązki pracodawcy nie ograniczają się tylko do prawidłowego zgłoszenia wypadku czy właściwego sporządzenia protokołu, ustawodawca poszedł dalej. Analizowanie takich przypadków ma służyć przede wszystkim celom profilaktycznym, żaden przepis prawa nie zastąpi bowiem zdrowego rozsądku. Po każdym wypadku pracodawca ma obowiązek dokładnie dany przypadek przeanalizować i przedsięwziąć takie środki, które w przyszłości pomogą zapobiec ich ponownemu występowaniu w przyszłości.

Zobacz: Obowiązek zgłoszenia choroby zawodowej (art. 235)

Ponadto warto pamiętać, że pracodawca, u którego stwierdzono pogorszenie warunków pracy polegające m.in. na wzroście liczby zachorowań na choroby zawodowe, które zostały spowodowane zagrożeniami powstałymi lub nasilonymi w ciągu ostatnich 2 lat, oraz na wzroście liczby wypadków przy pracy z tych samych przyczyn, może być decyzją inspektora sanitarnego zobowiązany do opłacania wyższej składki na ubezpieczenie społeczne.

Zobacz serwis: Pracownik - rodzic

Podstawa prawna: Art. 236 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »