Obowiązek analizowania przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 236)

REKLAMA
REKLAMA
Zatem obowiązki pracodawcy nie ograniczają się tylko do prawidłowego zgłoszenia wypadku czy właściwego sporządzenia protokołu, ustawodawca poszedł dalej. Analizowanie takich przypadków ma służyć przede wszystkim celom profilaktycznym, żaden przepis prawa nie zastąpi bowiem zdrowego rozsądku. Po każdym wypadku pracodawca ma obowiązek dokładnie dany przypadek przeanalizować i przedsięwziąć takie środki, które w przyszłości pomogą zapobiec ich ponownemu występowaniu w przyszłości.
REKLAMA
Zobacz: Obowiązek zgłoszenia choroby zawodowej (art. 235)
Ponadto warto pamiętać, że pracodawca, u którego stwierdzono pogorszenie warunków pracy polegające m.in. na wzroście liczby zachorowań na choroby zawodowe, które zostały spowodowane zagrożeniami powstałymi lub nasilonymi w ciągu ostatnich 2 lat, oraz na wzroście liczby wypadków przy pracy z tych samych przyczyn, może być decyzją inspektora sanitarnego zobowiązany do opłacania wyższej składki na ubezpieczenie społeczne.
Zobacz serwis: Pracownik - rodzic
Podstawa prawna: Art. 236 Kodeksu pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA