reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie składniki wliczać do podstawy wynagrodzenia urlopowego

Jakie składniki wliczać do podstawy wynagrodzenia urlopowego

Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał nowe rozporządzenie w sprawie obliczania wynagrodzenia urlopowego. Zmiany będą dotyczyć m.in. sposobu ustalania podstawy służącej do obliczania ww. wynagrodzenia.

Nowelizacja rozporządzenia MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.) jest podyktowana przede wszystkim koniecznością zapewnienia prawidłowego ustalania wysokości wynagrodzenia pracownika za czas urlopu wypoczynkowego, tj. w sposób uwzględniający wymagania przepisów Kodeksu pracy, a także ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w całości lub w części urlop wypoczynkowy.

Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 k.p.). Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem jednak składników wynagrodzenia wymienionych w zamkniętym katalogu, zawartym w § 6 ust. 2 rozporządzenia.

Wynagrodzenie za urlop będzie łatwiej obliczyć>>

Wyłączeniu podlegają takie składniki wynagrodzenia, które nie są bezpośrednio powiązane z wykonywaniem pracy przez pracownika, tj. nie są ekwiwalentem za świadczoną pracę. Są to m.in. tzw. wynagrodzenia gwarancyjne, przysługujące pracownikowi za okresy niewykonywania pracy, np. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby.

Wypłatą gwarancyjną jest także wyrównanie wynagrodzenia pracownika do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli w danym miesiącu – z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy – wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, pracodawca ma obowiązek wypłacenia wyrównania do tej kwoty. Najczęściej spotykanym przykładem, kiedy pracownik nie wypracuje sobie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest przypadek, gdy wynagrodzenie określane jest w stawce godzinowej, a pracownik jest objęty stosunkowo długim okresem rozliczeniowym czasu pracy, np. 6- albo 12-miesięcznym, wówczas mogą mieć miejsce duże różnice w liczbie godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach. Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy jest obecnie dopuszczalne na podstawie przepisów zawartych w art. 129 § 2 i 3 k.p. oraz ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców (DzU nr 125, poz. 1035).

Przepisy rozporządzenia nowelizującego wyłączają kwotę wyrównania wynagrodzenia pracownika do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę z podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego jako nieprzysługujące za wykonaną pracę. Z tych samych przyczyn wyłączają należności przysługujące pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców – w okresie objęcia przestojem ekonomicznym oraz obniżonym wymiarem czasu pracy. Uwzględnianie tego rodzaju wypłat przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracownika powodowałoby nieuzasadnione zawyżenie, a w pewnych przypadkach – zaniżenie tego wynagrodzenia i ekwiwalentu.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i polityki Społecznej z 8 października 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 174, poz. 1353)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama