REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapisy w ZFŚS dotyczące dzieci pracowników

Anna Martuszewicz

REKLAMA

Postanowienia regulaminu funduszu świadczeń socjalnych decydują o tym, czy świadczenie na dziecko otrzyma każdy z rodziców zatrudnionych w jednym zakładzie pracy czy samo dziecko.

Należy pamiętać, że w przypadku gdy regulamin przyznaje określone świadczenie na dzieci rodzicom, a w zakładzie zatrudnieni są oboje rodzice, każdemu z nich będzie przysługiwać świadczenie na każde ze wspólnych dzieci.

REKLAMA

Autopromocja

Dużą grupę osób uprawnionych do korzystania z funduszu stanowią rodziny pracowników oraz byłych pracowników zakładu (emerytów i rencistów). Ustawa o funduszu nie zawiera jednak definicji owej „rodziny”. Definicji takiej nie zawierają również inne przepisy.

W związku z tym należy uznać, że prawo zdefiniowania osób, które będą stanowiły członków rodziny uprawnionych do korzystania z funduszu, przysługuje pracodawcy i związkom zawodowym, którzy mogą określić to pojęcie w regulaminie funduszu. Bez względu jednak na przyjęte kryteria członków rodziny będą stanowiły dzieci, w szczególności niepełnoletnie, nad którymi pracownik (emeryt, rencista) sprawuje bezpośrednią opiekę. Pracodawca musi jednak określić w regulaminie, do jakiego wieku i po spełnieniu jakich warunków będzie przysługiwało dzieciom uprawnienie do korzystania z funduszu.

Procedura rezygnacji z zfśs>>

Z reguły jako dzieci wymienia się pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne, przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli kształcą się w szkole do momentu ukończenia nauki, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat. Jednak każdy pracodawca może określić własną definicję i przyznać prawo do korzystania z funduszu, np. jedynie dzieciom niepełnoletnim. W zasadzie nie jest możliwe, aby wyłączyć szansę korzystania z funduszu dla dzieci do 18 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formy pomocy kierowanej do dzieci

Teoretycznie dzieci mogą korzystać z całej pomocy oferowanej przez regulamin funduszu. Natomiast ze względów praktycznych bezpośrednie korzystanie przez nie z niektórych form pomocy można wykluczyć. Chodzi tu np. o uzyskanie pomocy mieszkaniowej, pomocy finansowej, dofinansowanie opieki w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego. Dzieci będą korzystały z tego rodzaju pomocy jedynie pośrednio, sama pomoc zaś będzie kierowana do rodziców.

Jednak bez wątpienia dzieci będą mogły bezpośrednio skorzystać z dofinansowania:

  • wypoczynku,
  • działalności kulturalno-oświatowej,
  • działalności sportowo-rekreacyjnej,
  • złej sytuacji materialnej.

Popularną formę działalności socjalnej w ramach pomocy rzeczowej i finansowej stanowi przyznawanie bonów towarowych, paczek ze słodyczami, zabawkami itp.


WAŻNE!

Prawidłowość takiego postępowania powinna być weryfikowana, chociażby ze względu na to, że przesłanką udzielenia pomocy nie mogą być wydarzenia niezwiązane z pogorszeniem sytuacji pracowników.

Nie mogą to być okazje takie jak np. Dzień Dziecka. Natomiast Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc są okresami, które zwyczajowo wiążą się ze zwiększeniem wydatków rodzin. A zatem powodem przyznawania np. bonów będą nie tyle święta, co właśnie wydatki z nimi związane.

Czy emeryci mogą otrzymywać z zfśs mniej świadczeń niż pracownicy>>

Pomoc rzeczowa może polegać na zakupie określonych towarów i nieodpłatnym przekazaniu ich osobie uprawnionej. Taką pomoc mogą stanowić tzw. wyprawki szkolne, odzież, żywność itp. lub wspomniane już wyżej bony uprawniające do dokonania stosownych zakupów. Zarówno przyznawanie bonów, jak i paczek mieści się w definicji pomocy rzeczowej.

Przykład

Stosowny zapis regulaminu może brzmieć następująco:

„§ 18. Ze środków funduszu mogą być finansowane następujące świadczenia i usługi:

(...)

d) pomoc rzeczowa, w tym w szczególności: żywność, artykuły przemysłowe, sprzęt AGD, »wyprawki« szkolne, odzież lub bony (talony) uprawniające do zakupu żywności i innych artykułów; pomoc ta może być przyznawana na wniosek uprawnionego lub z inicjatywy pracodawcy lub organizacji związków zawodowych”.

Świadczeniem finansowanym z funduszu są m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku.

Z funduszu można dofinansować zarówno wypoczynek krajowy, jak i zagraniczny zorganizowany przez:

  • pracodawcę (choć obecnie zdarza się to wyłącznie u pracodawców mających własną bazę socjalną; nie ma jednak żadnych przeszkód, aby organizatorem był pracodawca niemający takiej bazy, lecz np. wynajmujący pewne obiekty),
  • pracownika czy też jego dziecko, we własnym zakresie tzw. wczasy pod gruszą,
  • inne podmioty (np. biura podróży, inni pracodawcy).


Poza wypoczynkiem zorganizowanym we własnym zakresie inne możliwe formy wypoczynku to:

  • obozy i kolonie (wypoczynkowe, sportowe) letnie i zimowe, zarówno stacjonarne, jak i objazdowe,
  • wczasy,
  • pobyty w sanatoriach,
  • pobyty w placówkach rehabilitacyjnych,
  • wypoczynek sobotnio-niedzielny (np. wycieczki, grzybobrania).

Działalność kulturalno-oświatowa to przede wszystkim dofinansowanie biletów na imprezy kulturalne (filmy, koncerty, spektakle) czy do muzeów. Działalność sportowo-rekreacyjna zaś to m.in. dofinansowanie imprez organizowanych przez pracodawcę, karnetów sportowych (basen, piłka nożna, fitness, karate itp.).

Treść regulaminu

Sposób formułowania zapisów regulaminu funduszu przyznających dofinansowania na dzieci może być różny. W praktyce pracodawcy rozwiązują przyznawanie świadczeń w sposób dwojaki: prawo do ubiegania się o świadczenia przyznają samym dzieciom lub też ich rodzicom – na dzieci. Ponadto regulamin powinien wskazywać, jakie formy pomocy będą kierowane do dzieci i na jakich warunkach. Muszą też określać tryb przyznawania świadczeń (np. na wniosek osoby uprawnionej, z własnej inicjatywy pracodawcy czy związków zawodowych).

Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs>>

REKLAMA

Ustalając zapisy regulaminu, nie można zapomnieć o sprecyzowaniu wysokości dofinansowań oraz określeniu częstotliwości wypłat. Ponieważ przepisy powszechnie obowiązujące w ogóle nie regulują tych kwestii, pracodawca może ustalić to w sposób dowolny. W przypadku dopłat do wypoczynku ich wysokość i częstotliwość może być różna dla różnych form wypoczynku. W praktyce najczęściej dofinansowanie letniego i zimowego wypoczynku dzieci wypłacane jest raz lub dwa razy do roku, krótkotrwałego zaś, np. sobotnio-niedzielnego, w miarę potrzeb. Jeżeli środki funduszu zgromadzone przez pracodawcę na to pozwalają, wypoczynek letni i zimowy może być finansowany częściej.

Należy pamiętać, że wszelkich czynności związanych z przyznaniem dzieciom niepełnoletnim określonych świadczeń będą dokonywać ich rodzice jako przedstawiciele ustawowi (chyba że dziecko ma wyznaczonego przez sąd innego opiekuna). Natomiast osoby dorosłe będą załatwiać te formalności samodzielnie, chyba że co innego wynika z regulaminu funduszu.

Oczywiście, tak jak w przypadku innych świadczeń z funduszu, przyznanie dopłat dzieciom także jest uzależnione od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA