Ochrona pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego
REKLAMA
Zrównanie sytuacji prawnej pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracownikami korzystającymi z urlopu macierzyńskiego polegałoby na uzupełnieniu katalogu przepisów wymienionych w art. 1821 § 6 k.p. o:
REKLAMA
- art. 45 § 3 k.p. - zasadę, zgodnie z którą sąd pracy może nie uwzględnić roszczenia pracownika o przywrócenie do pracy wyłącznie w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy,
- art. 180 § 61 – 63 k.p. - prawo pracownika – ojca wychowującego dziecko do korzystania z części urlopu macierzyńskiego w razie choroby hospitalizowanej matki uniemożliwiającej sprawowanie jej opieki nad dzieckiem.
>> Skrócony wymiar urlopu macierzyńskiego
Projektowana nowelizacja kodeksu pracy zmierza do maksymalnego ujednolicenia standardów ochronnych stosowanych do pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) w celu uniknięcia zarzutu dyskryminacji w stosunkach pracy w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem.
Skorzystanie przez pracowników z dodatkowego urlopu macierzyńskiego po raz pierwszy będzie możliwe od 1 stycznia 2010 r.
Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się 4 listopada br.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat