REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Badania profilaktyczne pracowników

Od zaświadczenia lekarskiego wystawionego po zakończeniu badań profilaktycznych mogą odwołać się zarówno pracownik, jak i pracodawca. Wskutek odwołania przeprowadzane są ponowne badania; ich wynik jest ostateczny.

Sondaż - ZUS i NFZ są źle oceniane

Większość ankietowanych źle ocenia funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia  - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych obowiązują szczególne zasady określające właściwość miejscową i rzeczową sądów, które ułatwiają ubezpieczonym dochodzenie swoich praw przed sądem.

REKLAMA

Obciążenia podatkowe świadczeń z zfśs

Dopłaty z tytułu tzw. wczasów pod gruszą (wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie) podlegają opodatkowaniu w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy dopłatę otrzymuje pracownik, czy jego dzieci.

Nowelizacja ustawy o pracy tymczasowej

Ostatnie zmiany ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przyczyniły się do rozwoju tej formy świadczenia pracy. Przepisy te znacznie uprościły i uelastyczniły zasady nawiązywania stosunków pracy z pracownikami tymczasowymi.

Pakt socjalny jako podstawa żądań pracowników

Pakty socjalne jako porozumienia zbiorowe będące gwarancją uprawnień pracowniczych mogą stanowić podstawę roszczeń dochodzonych przed sądem pracy. Co ważne, obejmują swoją ochroną także pracowników niezrzeszonych w związku zawodowym.

Czy można odziedziczyć ekwiwalent za urlop?

Roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku staje się wymagalne w dniu wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent powinien być wypłacony małżonkowi i uprawnionym członkom rodziny zmarłego. W razie braku takich osób ekwiwalent wchodzi do masy spadkowej.

REKLAMA

Średnie wynagrodzenie coraz wyższe

Przeciętne wynagrodzenie brutto w styczniu 2010 roku wyniosło 3 tys. 231,13 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 0,5 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 11,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Zgłaszanie wypadków

Służby bhp często stają przed problemem, czy dane zdarzenie wypadkowe zgłaszać do właściwych organów, zwłaszcza jeśli na wcześniejszym etapie postępowania powypadkowego powstały już jakieś nieprawidłowości. Ważne jest przy tym, aby wiedzieć, jak prawidłowo zgłosić wypadek przy pracy oraz kiedy niezgłoszenie wypadku zostanie uznane za przestępstwo.

Dodatek stażowy w urzędzie gminy

Jestem od 25 lat nauczycielem wychowania fizycznego w gminnej szkole podstawowej. Jednocześnie w 2003 r. podjąłem pracę w urzędzie gminy w wydziale kultury w niepełnym wymiarze czasu pracy. W szkole mam wypłacany dodatek stażowy za 20 lat pracy, natomiast w gminie tylko 6%. Uważam, że nieprawidłowo wyliczono mi dodatki, gdyż pracodawcą w obu przypadkach jest gmina. Mój pracodawca twierdzi, że dodatek stażowy w urzędzie może uwzględniać jedynie pracę w urzędzie gminy. Czy ma rację?

Unijne wsparcie dla zwalnianych pracowników

Za kilka miesięcy powinna zapaść decyzja o przyznaniu blisko 500 tys. euro z unijnego funduszu globalizacyjnego dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej. KE potwierdziła, że dostała pierwszy polski wniosek o wsparcie z funduszu.

Wykorzystanie assessment center w rekrutacji sprzedawców

Przeszkolenie i wdrożenie nowego pracownika do pracy i nadzorowanie jej to duży koszt, który nie zwraca się w przypadku złej selekcji kandydatów na stanowisko. Sprzedawcy, gdy nie odnoszą spodziewanych sukcesów, szybko odchodzą, a pracodawca zamieszcza kolejne ogłoszenie w prasie. Czy są jakieś obiektywne przesłanki, które mogą świadczyć, że dana osoba ma szanse na powodzenie w sprzedaży? Jak wyselekcjonować najlepszych kandydatów? Skutecznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie sesji assessment center, która pozwoli zaobserwować skuteczne zachowania sprzedażowe.

Rozliczenia składkowe emerytów i rencistów

Do końca lutego emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o konkretnej wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku, przedstawiając ZUS zaświadczenie wystawione przez płatnika składek.

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu w czasie ferii

Młodociany pracownik, który przeważnie jednocześnie uczy się i pracuje, ma prawo do urlopu w czasie ferii. Jeżeli o niego wystąpi, pracodawca nie może mu odmówić. Gdy zatrudniony nie ma urlopu wypoczynkowego, musi otrzymać urlop bezpłatny.

Kiedy wykorzystać zaległy urlop

Urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednim roku kalendarzowym należy udzielić najpóźniej do końca marca bieżącego roku.

Zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia

Pozostałe osoby prowadzące pozarolniczą działalność podobnie jak inne osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek ubezpieczenia

Polskie ustawodawstwa daje przedsiębiorcy możliwość zawieszenia działalności na pewien określony czas. W takim wypadku przedsiębiorca nie ma obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie, chyba że dobrowolnie.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

W polskim ustawodawstwie podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu jest ściśle związane z obywatelstwem któregokolwiek Państwa Unii Europejskiej lub przebywaniem w państwie Unii.

Przedsiębiorca – osoba prowadząca działalność pozarolniczą

Warto wiedzieć, że na gruncie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorca nie funkcjonuje jako przedsiębiorca, ale jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Co tak naprawdę oznacza to sformułowanie i czym się różni od działalności gospodarczej?

Podstawa wymiaru składki ubezpieczeniowej

Od 2009 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Które ubezpieczenie jest obowiązkowe dla przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcą w rozumieniu ubezpieczeń społecznych jest osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Osoby takie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Chorobowe jest dobrowolne.

Kto finansuje składki przedsiębiorcy?

Zasadą jest, że składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe osób prowadzących pozarolniczą działalność finansują w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni.

Pierwszy polski wniosek o środki EFG – przemysł motoryzacyjny w Wielkopolsce

W dniu 5 lutego 2010 roku Polska złożyła w Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Działanie to ma na celu pomoc zwalnianym pracownikom w adaptacji do nowych warunków na rynku pracy.

Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników

W ramach działań UE podejmowanych na rzecz łagodzenia skutków kryzysu gospodarczego, przewiduje się udzielanie wsparcia osobom objętych zwolnieniami. Narzędziem realizacji powyższego celu jest utworzony w 2006 roku Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji.

Program aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia

Kryzys gospodarczy i związana z nim trudna sytuacja na rynku pracy w sposób szczególny, jak pokazują statystyki, dotyka osoby młode. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomi dodatkową pulę środków na przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizację zawodową osób do 30 roku życia.

Co musimy wiedzieć o OFE?

Od roku 1999 mamy zreformowany system emerytalny składający się z 3 filarów : I filar to ZUS , II filar to OFE a III filar to dobrowolne gromadzenie środków własnych na cel przyszłej emerytury.

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

Czy szkolenia mogą być dobrym motywatorem?

Formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do 3 lat.

Termin przelewu wynagrodzenia na konto bankowe pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest dokonywanie przelewów wynagrodzenia na konto w takim terminie, aby pracownik mógł podjąć z banku przekazane wynagrodzenie w dniu określonym przez regulamin pracy lub inne przepisy prawa pracy jako dzień wypłaty.

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i renty

Do 1 marca 2010 r. emeryci i renciści uzyskujący przychody mają obowiązek dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości tych przychodów.

Dzisiaj mija termin opłacenia składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Dzisiaj, 15 lutego, upływa termin opłacenia przez płatników, niebędących jednostkami budżetowymi, zatrudniających pracowników, składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za styczeń 2010 r.

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

Obliczanie wysokości "trzynastki"

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane popularnie „trzynastką”, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Renta socjalna dla opiekuna prawnego

Jeżeli dla osoby pobierającej rentę socjalną ustanowiono opiekę prawną, świadczenie to wypłacane będzie osobie sprawującej tę opiekę - zdecydował Sejm, który poparł poprawkę Senatu do noweli ustawy o pomocy społecznej.

W jakich najniższych temperaturach mogą pracować pracownicy

W naszym zakładzie nastąpiła awaria ogrzewania. Z tego powodu temperatura w biurze spadła do 16°C. W jakiej minimalnej temperaturze mogą pracować pracownicy biurowi?

Zmiana przepisów o zatrudnianiu niepełnosprawnych

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nakładającą na pracodawcę obowiązek zgłoszenia zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do Państwowej Inspekcji Pracy w terminie siedmiu dni.

Czy nowo zatrudnionemu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy

Od 2 listopada 2009 r. zatrudniliśmy pracownika. Jednak w tym dniu nie sporządziliśmy mu umowy o pracę z uwagi na urlop pracownika kadr. Dlatego też postanowiliśmy sporządzić umowę po powrocie tego pracownika z urlopu, tj. 5 listopada. Jednak 4 listopada pracownik podczas wykonywania pracy uległ wypadkowi. Czy w takiej sytuacji przysługuje mu zasiłek chorobowy, jak powinniśmy się zachować?

Zasady naliczania emerytur wojskowych są niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasady naliczania emerytur wojskowych są niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że po zmianie ustawy i wydaniu nowego rozporządzenia wojskowi wymienieni w ustawie dostaną dodatki emerytalne na nowych zasadach.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy szkoleniowej

Na polskim rynku szkoleniowym funkcjonuje kilkanaście tysięcy firm. Taki poziom rozdrobnienia dostawców usług szkoleniowych oraz brak jednolitej metody oceny szkoleń lub firm szkoleniowych powoduje, że osoby podejmujące decyzję o wyborze partnera do działań rozwojowych stają przed ogromnym dylematem.

Indywidualny rozkład czasu pracy

Chcemy, aby jeden z pracowników pracował w soboty, z zachowaniem 40-godzinnego tygodnia pracy. Czy możemy stworzyć mu indywidualny rozkład czasu pracy? Co możemy zrobić, jeśli odmówi przyjęcia?

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

W przypadku rozwiązania z pracownicą w ciąży umowy o pracę z naruszeniem prawa po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w pełnej wysokości, pod warunkiem stwierdzenia tego naruszenia prawomocnym wyrokiem sądu.

Pracownicy nie chcą ryzykować zmiany pracy

W obecnej sytuacji gospodarczej wielu pracowników ceni stabilność zatrudnienia. Tymczasem trudne warunki sprzyjają pracownikom odważnym i pewnym swoich umiejętności. Obecnie kandydat do pracy musi udowodnić, że nawet mimo kryzysu jest wart zatrudnienia i przyniesie firmie korzyści.

Zwolnienia grupowe pozwalają rozwiązać umowę z pracownikami na urlopie wychowawczym

Nie tylko kodeks pracy przewiduje możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikami przebywającymi na urlopach wychowawczych. Kolejną możliwość daje tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych.

Analityczny personalny - jak czytać sprawozdania finansowe

Problemy we wzajemnym zrozumieniu między zarządami a działami personalnymi są zainteresowanym dobrze znane. Prezes często nie widzi sensu przedstawionych przez dział HR pomysłów, zaś dyrektor personalny nie zawsze potrafi użyć właściwych argumentów, by pokazać, jakie efekty biznesowe przyniesie realizacja jego propozycji.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zainaugurowała Kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Nasz pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 18 do 31 stycznia 2010 r. Z tego tytułu przysługuje mu świadczenie urlopowe. Nie znamy wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na 2010 r. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe?

Jak dokumentować związek niezdolności do pracy z powodu choroby z wypadkiem przy pracy

Pracownik uległ wypadkowi w pracy 29 grudnia 2009 r. Zdarzenie to uznaliśmy za wypadek przy pracy. Od chwili wypadku pracownik jest w szpitalu, co zostało potwierdzone zaświadczeniem ze szpitala o przyjęciu pracownika na oddział chirurgiczny. W związku z tym, że będzie to długie zwolnienie, czy powinniśmy wymagać od pracownika dodatkowej informacji, że niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem? Jak należy postąpić w przypadku kolejnych zwolnień lekarskich? Czy jeśli pracownikowi zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne, również będziemy musieli żądać dodatkowych zaświadczeń od lekarza?

Rządy UE powinny przeznaczyć 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy

Rządy Unii Europejskiej powinny przeznaczać 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy - uważa NSZZ "Solidarność". W liście przesłanym do premiera Donalda Tuska związek zaapelował, by postulat ten wziął pod uwagę podczas szczytu UE w Brukseli.

Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników

Polska wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych zwalnianych pracowników. Chodzi o 500 tys. euro pomocy dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

REKLAMA