REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego nie jest konieczna opinia PIP

Marta Lempart

REKLAMA

Od 31 marca 2010 r. uproszczono zasady zatrudniania pracowników niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na tzw. otwartym rynku pracy. Od tej pory przedsiębiorca nieposiadający statusu zakładu pracy chronionej może zatrudnić taką osobę pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do jej potrzeb, ale bez konieczności uzyskania w tej sprawie opinii Państwowej Inspekcji Pracy.

Dotychczas w odniesieniu do osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności dominowała w praktyce zasada, że ich niepełnosprawność oznacza konieczność zatrudniania ich w tzw. warunkach pracy chronionej, jakie oferują zakłady pracy chronionej (art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych).

REKLAMA

Autopromocja

Zakłady pracy chronionej (dalej: zpch) mają bowiem dodatkowe obowiązki wobec pracowników, szersze niż pozostali pracodawcy. Ich wypełnianie finansowane jest ze środków pochodzących z przysługujących zpch zwolnień podatkowych i w ramach innych przywilejów, których nie mają pracodawcy z otwartego rynku pracy (dotyczy to np. zapewnienia opieki medycznej pracownikom).

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych >>

Zatrudnianie osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku pracy uznawane było za wyjątek. Przyjęcie do pracy takich osób przez pracodawców, którzy nie mieli statusu zakładu pracy chronionej, dotychczas było uzależnione od:

  • dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika niepełnosprawnego,
  • uzyskania w tej sprawie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy (art. 4 ust. 5 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych).

Po nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych nadal istnieje obowiązek dostosowania stanowiska pracy do potrzeb zatrudnianej osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Stał się on jednak takim samym obowiązkiem jak inne obowiązki pracodawcy – kontrolowanym nie w drodze specjalnego, prewencyjnego postępowania, ale w ramach zwykłej kontroli PIP, razem np. z kontrolą przestrzegania przepisów bhp w zakładzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Po nowelizacji przepisów pracodawca z otwartego rynku pracy, aby zatrudnić osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym, nadal musi przystosować stanowisko pracy do potrzeb tej osoby.

Obowiązek uzyskania pozytywnej opinii PIP w sprawie przystosowania stanowiska pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym był dla pracodawców obowiązkiem zbędnym i uciążliwym, oznaczającym de facto kontrolę w zakładzie pracy. Zniechęcało to wielu pracodawców z otwartego rynku pracy do zatrudniania osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym (z których część wymaga faktycznie minimalnego dostosowania stanowiska – np. osoby poruszające się o kulach). Mimo to na otwartym rynku pracy wskaźnik zatrudnienia takich pracowników rósł systematycznie, choć nieznacznie.

Oznacza to, że po zmianie przepisów na bardziej korzystne wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy może być jeszcze większy.

Stanowisko pracy niepełnosprawnego - rezygnacja z opinii PIP >>

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA