| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy można przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w formie e-learningu?

Czy można przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w formie e-learningu?

W zakładzie pracy zatrudnionych jest ponad 1000 pracowników. Pracodawca w celu ograniczenia kosztów postanowił przeprowadzić szkolenia okresowe z zakresu bhp dla wszystkich pracowników w formie e-learningu. Pracownicy mogli też zadawać pytania drogą mailową bądź poprzez połączenie przez kamery internetowe. Czy pracodawca, przeprowadzając szkolenie w takiej formie, postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie szkoleń bhp?

Pracodawca mógł zorganizować dla swoich pracowników szkolenie okresowe w opisanej formie, która jest rodzajem szkolenia określonego w rozporządzeniu jako „samokształcenie kierowane”. W takim szkoleniu nie mogą jednak uczestniczyć pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych. Dla nich pracodawca powinien zorganizować szkolenie okresowe w formie przewidzianej dla tej grupy stanowisk pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do wykonywania której nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca, oprócz obowiązku zapewnienia przeszkolenia (instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego) pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy, musi przeprowadzać szkolenia okresowe. Na organizatorze szkolenia spoczywa obowiązek zorganizowania szkolenia w taki sposób, aby zapewnione było spełnienie wymagań programowych i osiągnięcie celów szkolenia.

Należy zadbać, aby każde szkolenie z zakresu bhp było jak najbardziej efektywne.

WAŻNE!

Samokształcenie kierowane to forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, na przykład przy zastosowaniu Internetu (on-line lub poprzez przesłanie materiałów pocztą elektroniczną), przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców. Celem takiego szkolenia jest aktualizacja i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapoznanie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »