Zasady korygowania imiennych raportów miesięcznych
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku konieczności skorygowania dokumentu składkowego ZUS RCA lub ZUS RZA korygujemy raport za danego ubezpieczonego z danym (6-znakowym) kodem tytułu ubezpieczenia. W przypadku złożenia z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia dwóch raportów składkowych, np. ZUS RCA i ZUS RZA, w celu dokonania korekty należy złożyć właściwy raport ZUS RCA lub ZUS RZA i oznaczyć go jako korygujący.
REKLAMA
Przeczytaj: Pracownicy strefy budżetowej poza III filarem emerytalnym
W przypadku gdy płatnik składek pomylił się w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, tj. w nazwisku lub imieniu, albo identyfikatorze numerycznym w imiennym raporcie miesięcznym, musi złożyć za tego ubezpieczonego ponownie raport wypełniony poprawnie (raport ten i deklarację rozliczeniową oznacza się kolejnym numerem identyfikatora).
Wycofanie raportu świadczeniowego złożonego za danego ubezpieczonego następuje w ramach danego 6-znakowego kodu tytułu ubezpieczenia poprzez wpisanie:
- danego kodu tytułu ubezpieczeń,
- „0” w polu liczba dni zasiłkowych/liczba wypłat,
- danego kodu świadczenia/przerwy,
- okresu, takiego samego jak w wycofywanym raporcie,
- pole „kwota” należy pozostawić puste lub wpisać „0,00”.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne
W przypadku złożenia kilku raportów świadczeniowych za danego ubezpieczonego z danym kodem tytułu ubezpieczenia, ale różnym kodem świadczenia/przerwy i koniecznością:
- wycofania jednego z nich – składa się tylko raporty, które są aktualne, oznaczając je jako korygujące,
- wycofania wszystkich raportów – składa się wycofanie za każdy z raportów oddzielnie,
- wycofania jednego z nich i korekty drugiego raportu – składa się aktualny komplet raportów oznaczając je jako korygujące; bez raportu, który należy wycofać.
Źródło: www.zus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat