Nowe zasady ustalania składki wypadkowej
REKLAMA
REKLAMA
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Ustaloną na dany rok składkowy wysokość ustalonej stopy procentowej składki należy odprowadzać za wszystkich ubezpieczonych, którzy podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, bez względu na tytuł do ubezpieczeń. Składkę naliczoną według nowej stopy procentowej ustalonej na rok składkowy 2010/2011 należy opłacać począwszy od składek należnych za kwiecień 2010 r., opłacanych w maju br.
REKLAMA
Kalkulator składki wypadkowej >>
Dla płatników, którzy podlegają wpisowi do rejestru REGON, nowy rok składkowy oznacza zmianę sposobu ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe. Ustalając stopę procentową składki na rok składkowy rozpoczynający się 1 kwietnia 2010 r., płatnicy powinni zwracać szczególną uwagę na właściwe ustalenie swojej grupy działalności opartej na rodzaju działalności według PKD, z jakim byli ujęci w rejestrze REGON na dzień 31 grudnia 2009 r. Należy bowiem mieć na uwadze, że do 31 grudnia 2009 r. wszyscy płatnicy ujmowani byli w rejestrze REGON zarówno według „PKD 2004”, jak i „PKD 2007”. Natomiast stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na najbliższy rok składkowy płatnicy muszą ustalać na podstawie grupy działalności wynikającej z klasyfikacji określonej kodem „PKD 2007”.
Część płatników nie musi samodzielnie ustalać stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Chodzi o płatników, którzy przekazali do ZUS informacje ZUS IWA za 3 ostatnie kolejne lata kalendarzowe (2007 r., 2008 r. i 2009 r.). Tacy płatnicy otrzymają informację z ZUS o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaką będą musieli opłacać w roku składkowym trwającym od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r.
Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS >>
Pozostali płatnicy muszą samodzielnie ustalić wysokość obowiązującej ich składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Płatnik, który zaniży stopę procentową składki wypadkowej, powinien liczyć się z obowiązkiem opłacania tej składki przez cały rok składkowy w wysokości wyższej o połowę. Natomiast w sytuacji, gdy rażąco narusza przepisy bhp, naraża się na obowiązek opłacania tej składki w podwójnej wysokości.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat