REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Przepis kodeksu pracy wyłączający ochronę pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę ma zastosowanie tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (uchwała Sądu Najwyższego z 16 marca 2010 r., I PZP 2/10).

W lutym 2009 r. Spółka „Kuźnia Polska” w S. ogłosiła upadłość. Zgodnie z orzeczeniem sądowym była to upadłość z możliwością zawarcia układu. O tym, że spółka miała nadal prowadzić działalność gospodarczą i regulować swoje zobowiązania, świadczyły też dalsze decyzje sądowe. Pozostawiono zarząd własny upadłej spółki, zarządzający jej majątkiem, nie powołano syndyka, lecz ustanowiono jedynie sędziego komisarza i nadzorcę sądowego masy upadłości.

Autopromocja

Odszkodowania dla pracownika - za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie >>

Wkrótce, w ramach restrukturyzacji spółki rozpoczęły się zwolnienia, które objęły także pracowników szczególnie chronionych. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej spółki i związanej z tym upadłości utracili pracę m.in. pracownicy w wieku przedemerytalnym, chronieni przed zwolnieniem. W każdym z tych przypadków pracodawca wskazywał jako powód wypowiedzenia umowy o pracę – upadłość zakładu. Zgodnie bowiem z art. 411 § 1 k.p., w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41 k.p., ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Zwalniani pracownicy odwoływali się od wypowiedzenia, jednak w ośmiu przypadkach rozpoznawanych przez Sąd Rejonowy w C. powództwa zostały oddalone. Sąd stwierdził bowiem, że pracodawca prawidłowo zastosował art. 411 k.p., gdyż doszło do upadłości spółki. Apelację złożyli wszyscy pracownicy – powodowie. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w B., który zdecydował się skierować pytanie prawne do Sądu Najwyższego w kwestii zastosowania art. 411 k.p. w przypadku upadłości z możliwością zawarcia układu.

Czy odchodzący na emeryturę pracownik ma prawo do odprawy uzupełniającej >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd Najwyższy wskazał, że przepis ten pozwala niemal natychmiast zwolnić wszystkich pracowników. Nie można więc przyjąć, że dopuszczalne jest jego zastosowanie przy każdej upadłości, bez względu na jej rodzaj. Gdyby przyjąć odmienną wykładnię i dopuścić zastosowanie art. 411 k.p. także do upadłości z możliwością zawarcia układu, to każdy pracodawca mógłby, po ogłoszeniu upadłości układowej, sprzedać zakład pracy bez pracowników, po ich uprzednim zwolnieniu. To prowadziłoby do obejścia art. 231 k.p. – czyli przepisów o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę.

Z analizy uchwały Sądu Najwyższego wynika, że art. 411 k.p. ma ułatwiać likwidowanie zakładu pracy spowodowane jego upadłością. Dlatego nie wolno swobodnie zwalniać pracowników w sytuacji, gdy pracodawca ogłosi upadłość z możliwością zawarcia układu. W tym przypadku zakład może (a nawet powinien) nadal funkcjonować w celu uregulowania zobowiązań i naprawy sytuacji ekonomicznej.

Wyrok SN: Nauczyciel akademicki nie ma prawa do zasiłku chorobowego >>

Pracodawca, który ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu, musi nadal stosować się do wszystkich przepisów chroniących stosunek pracy. Nadal chronieni są więc np. związkowcy, pracownice w ciąży i na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych, pracownicy w wieku przedemerytalnym itp. Zwolnienia grupowe należy przeprowadzać wyłącznie na zasadach określonych w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA