Zasady korygowania nieprawidłowości w dokumentach rozliczeniowych
REKLAMA
REKLAMA
Płatnik składek zobowiązany jest sporządzić i przekazać do Zakładu dokumenty rozliczeniowe korygujące:
REKLAMA
- w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub od otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez Zakład,
- nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji – jeżeli konieczność korekty danych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez Zakład w drodze decyzji,
- nie później niż w terminie 30 dni od otrzymania protokołu kontroli – jeżeli konieczność korekty danych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez Zakład w drodze kontroli.
Płatnik składek jest także zobowiązany dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do Zakładu w imiennych raportach miesięcznych, dotyczących danego roku kalendarzowego – nie później niż do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego.
Przeczytaj również: Kto finansuje składki przedsiębiorcy?
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym po tym terminie, płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika może zostać ukarana grzywną do 5000 złotych (art. 98 ust. 1 pkt 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – płatnik składek zobowiązany jest sporządzić i przekazać do Zakładu odpowiednie dokumenty korygujące.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r.w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może korygować błędy w deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportach miesięcznych, które uzna za możliwe do poprawienia we własnym zakresie, przy czym, w razie stwierdzenia rozbieżności między kwotą podstawy wymiaru składek i kwotą składek, za prawidłową przyjmuje się podstawę wymiaru składek. Zakład dokonuje zaewidencjonowania danych na koncie ubezpieczonego i rozliczenia na koncie płatnika składek na podstawie skorygowanych przez siebie dokumentów rozliczeniowych. Jeżeli płatnik nie zgadza się z korektą sporządzoną przez Zakład, w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia powinien złożyć deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne korygujące dokumenty nadesłane przez Zakład, chyba że dane wynikają z prawomocnej decyzji lub z prawomocnego wyroku sądu.
Zobacz serwis: ZUS
Płatnik składek nie koryguje danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych, w przypadku stwierdzenia we własnym zakresie lub przez ZUS różnicy w podstawie wymiaru składek w wysokości nieprzekraczającej 2,20 zł. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota.
Źródło: www.zus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat