Zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy (art. 67(8))
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość zmiany telepracy na pracę w siedzibie pracodawcy przewidziana jest tylko do jednego rodzaju powstania stosunku pracy polegającym na telepracy, mianowicie w przypadku zatrudniania pracownika, którego warunki pracy zostały zmienione na telepracę. Możliwość taka została wyłączona w przypadku zawarcia umowy o pracę od razu w charakterze telepracownika. Jeżeli zatem stosunek telepracy powstał na podstawie inicjatywy pracownika już zatrudnionego lub pracodawcy, to po upływie 3 miesięcy, strony mogą zmienić charakter łączącego ich stosunku pracy.
REKLAMA
Zobacz także: Praca w niepełnym wymiarze pracy a warunki pracy i płacy (art. 29(2))
Termin
Strony, decydując się na zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy, muszą przede wszystkim określić termin, od którego pracownik zostanie przywrócony na poprzednio zajmowane stanowisko pracy. Kodeks pracy wskazuje, że termin ten nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy.
Jeżeli wniosek pracownika zostanie złożony po upływie określonego w tym przepisie 3 – miesięcznego terminu, pracodawca powinien postarać się ten wniosek uwzględnić. Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia, czy jeżeli pracownik „zmieści” się w wyznaczonym terminie, to czy pracodawca ma obowiązek wniosek uwzględnić. Na podstawie jednak wskazanej wyżej zasady można wysnuć wniosek, że w przypadku złożenia wniosku w terminie 3 – miesięcznym, pracodawca ma obowiązek go uwzględnić, a po tym terminie – tylko się postarać.
Polecamy serwis: Kodeks Pracy
Jeszcze jednym istotnym warunkiem związanym z tym terminem jest to, że nawet jeżeli pracodawca będzie chciał uwzględnić wniosek pracownika złożony po upływie 3 – miesięcznego terminu, to będzie mógł to zrobić tylko w trybie wypowiedzenia zmieniającego, czyli wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Nie oznacza to, że warunki płacy muszą uleć zmianie, ale warunki zatrudnienia na pewno. Jeżeli pracownik złoży wniosek o zakończenie telepracy w wyznaczonym terminie, wtedy wypowiedzenie zmieniające nie jest potrzebne. Zmiana warunków pracy następuje tylko na podstawie wniosku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat