REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy (art. 67(8))

Zaprzestanie pracy w formie telepracy.
Zaprzestanie pracy w formie telepracy.

REKLAMA

REKLAMA

W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy w formie telepracy, każda ze stron może wystąpić z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy.

Możliwość zmiany telepracy na pracę w siedzibie pracodawcy przewidziana jest tylko do jednego rodzaju powstania stosunku pracy polegającym na telepracy, mianowicie w przypadku zatrudniania pracownika, którego warunki pracy zostały zmienione na telepracę. Możliwość taka została wyłączona w przypadku zawarcia umowy o pracę od razu w charakterze telepracownika. Jeżeli zatem stosunek telepracy powstał na podstawie inicjatywy pracownika już zatrudnionego lub pracodawcy, to po upływie 3 miesięcy, strony mogą zmienić charakter łączącego ich stosunku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Praca w niepełnym wymiarze pracy a warunki pracy i płacy (art. 29(2))

Termin

Strony, decydując się na zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy, muszą przede wszystkim określić termin, od którego pracownik zostanie przywrócony na poprzednio zajmowane stanowisko pracy. Kodeks pracy wskazuje, że termin ten nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy.

Jeżeli wniosek pracownika zostanie złożony po upływie określonego w tym przepisie 3 – miesięcznego terminu, pracodawca powinien postarać się ten wniosek uwzględnić. Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia, czy jeżeli pracownik „zmieści” się w wyznaczonym terminie, to czy pracodawca ma obowiązek wniosek uwzględnić. Na podstawie jednak wskazanej wyżej zasady można wysnuć wniosek, że w przypadku złożenia wniosku w terminie 3 – miesięcznym, pracodawca ma obowiązek go uwzględnić, a po tym terminie – tylko się postarać.

Polecamy serwis: Kodeks Pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeszcze jednym istotnym warunkiem związanym z tym terminem jest to, że nawet jeżeli pracodawca będzie chciał uwzględnić wniosek pracownika złożony po upływie 3 – miesięcznego terminu, to będzie mógł to zrobić tylko w trybie wypowiedzenia zmieniającego, czyli wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Nie oznacza to, że warunki płacy muszą uleć zmianie, ale warunki zatrudnienia na pewno. Jeżeli pracownik złoży wniosek o zakończenie telepracy w wyznaczonym terminie, wtedy wypowiedzenie zmieniające nie jest potrzebne. Zmiana warunków pracy następuje tylko na podstawie wniosku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

REKLAMA

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

REKLAMA

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA