reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy (art. 67(8))

Zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy (art. 67(8))

W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy w formie telepracy, każda ze stron może wystąpić z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy.

Możliwość zmiany telepracy na pracę w siedzibie pracodawcy przewidziana jest tylko do jednego rodzaju powstania stosunku pracy polegającym na telepracy, mianowicie w przypadku zatrudniania pracownika, którego warunki pracy zostały zmienione na telepracę. Możliwość taka została wyłączona w przypadku zawarcia umowy o pracę od razu w charakterze telepracownika. Jeżeli zatem stosunek telepracy powstał na podstawie inicjatywy pracownika już zatrudnionego lub pracodawcy, to po upływie 3 miesięcy, strony mogą zmienić charakter łączącego ich stosunku pracy.

Zobacz także: Praca w niepełnym wymiarze pracy a warunki pracy i płacy (art. 29(2))

Termin

Strony, decydując się na zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy, muszą przede wszystkim określić termin, od którego pracownik zostanie przywrócony na poprzednio zajmowane stanowisko pracy. Kodeks pracy wskazuje, że termin ten nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy.

Jeżeli wniosek pracownika zostanie złożony po upływie określonego w tym przepisie 3 – miesięcznego terminu, pracodawca powinien postarać się ten wniosek uwzględnić. Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia, czy jeżeli pracownik „zmieści” się w wyznaczonym terminie, to czy pracodawca ma obowiązek wniosek uwzględnić. Na podstawie jednak wskazanej wyżej zasady można wysnuć wniosek, że w przypadku złożenia wniosku w terminie 3 – miesięcznym, pracodawca ma obowiązek go uwzględnić, a po tym terminie – tylko się postarać.

Polecamy serwis: Kodeks Pracy

Jeszcze jednym istotnym warunkiem związanym z tym terminem jest to, że nawet jeżeli pracodawca będzie chciał uwzględnić wniosek pracownika złożony po upływie 3 – miesięcznego terminu, to będzie mógł to zrobić tylko w trybie wypowiedzenia zmieniającego, czyli wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Nie oznacza to, że warunki płacy muszą uleć zmianie, ale warunki zatrudnienia na pewno. Jeżeli pracownik złoży wniosek o zakończenie telepracy w wyznaczonym terminie, wtedy wypowiedzenie zmieniające nie jest potrzebne. Zmiana warunków pracy następuje tylko na podstawie wniosku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaprzestanie pracy w formie telepracy.
Zaprzestanie pracy w formie telepracy.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama