REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych płatnika składek

W przypadku korekty poprzednich danych identyfikacyjnych płatnika składek należy złożyć ponownie dokument zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek ZUS ZIPA.
W przypadku korekty poprzednich danych identyfikacyjnych płatnika składek należy złożyć ponownie dokument zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek ZUS ZIPA.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Korekta danych organizacyjnych, wykazanych w bloku I dokumentu ZUS ZPA lub ZUS ZFA

W przypadku gdy w bloku I dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZPA lub ZUS ZFA zamiast pola 01 „Zgłoszenie płatnika składek” zaznaczono pole 02 „Zgłoszenie zmiany/korekty danych płatnika składek” – należy złożyć prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZPA lub ZUS ZFA w trybie zgłoszenia, tj. w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 01 wpisać „X”.

Autopromocja

W przypadku wypełnienia obu pól w bloku I – należy złożyć prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZPA lub ZUS ZFA, z zaznaczeniem odpowiedniego pola w bloku I.

Korekta danych identyfikacyjnych płatnika składek, wykazanych w bloku II dokumentu ZUS ZPA lub ZUS ZFA

Korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek dokonuje się poprzez złożenie dokumentu ZUS ZIPA (z zastrzeżeniem punktu następnego). Dokument ten należy wypełnić w następujący sposób:

 • w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 01 – wpisać „2”,
 • w bloku II „Poprzednie dane identyfikacyjne płatnika składek” – wpisać zestaw danych identyfikacyjnych podanych w zgłoszeniu płatnika składek ZUS ZPA lub ZUS ZFA, w tym nieprawidłowy identyfikator płatnika,
 • w bloku III „Aktualne dane identyfikacyjne płatnika składek” – wpisać zestaw prawidłowych danych identyfikacyjnych płatnika składek,
 • w bloku IV „Oświadczenie płatnika składek” – wpisać datę wypełnienia dokumentu i złożyć podpis.

W przypadku podania w zgłoszeniu płatnika składek jego identyfikatorów o błędnej strukturze, np. REGON 10-znakowy lub przy braku minimum identyfikacyjnego – należy złożyć prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZPA lub ZUS ZFA w trybie zgłoszenia, tj. wpisać „X” w polu 01 bloku I „Dane organizacyjne” w dokumentach ZUS ZPA lub ZUS ZFA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czym jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Korekta danych ewidencyjnych i adresowych płatnika składek, wykazanych w bloku III i innych danych w dokumencie ZUS ZPA lub ZUS ZFA albo w dokumencie ZUS ZAA

Korekty danych ewidencyjnych i adresowych płatnika składek dokonuje się poprzez złożenie dokumentu zgłoszenia w trybie korekty (z zastrzeżeniem punktu następnego). Dokument zgłoszenia płatnika ZUS ZPA lub ZUS ZFA w trybie korekty wypełnia się wpisując „2” w polu 02 bloku I „Dane organizacyjne”, a następnie podając wszystkie prawidłowe dane w kolejnych blokach.

W przypadku korekty adresu prowadzenia działalności należy złożyć dokument ZUS ZAA. W dokumencie tym wypełnia się blok II „Dane identyfi kacyjne płatnika składek”, a następnie w bloku III w polu 01 wpisuje się „2” (tj. zakończenie prowadzenia działalności pod danym adresem), w kolejnych zaś polach – adres nieprawidłowy, natomiast w bloku IV w polu 01 wpisuje się „1” (tj. nowy adres), a w kolejnych polach – prawidłowy adres prowadzenia działalności.

Korekta numeru rachunku bankowego, wykazanego w bloku IV dokumentu ZUS ZPA lub bloku V dokumentu ZUS ZFA albo w dokumencie ZUS ZBA

Korektę numeru rachunku bankowego zgłasza się na dokumencie ZUS ZBA. W dokumencie tym wypełnia się blok II „Dane identyfikacyjne płatnika składek”, a następnie w bloku III w polu 01 wpisuje się „2” (tj. zamknięcie rachunku), zaś w polu 02 – nieprawidłowy numer rachunku, natomiast w bloku IV w polu 01 wpisuje się „1” (tj. nowy rachunek), a w polu 02 – prawidłowy numer rachunku.

Korekta danych wykazanych w dokumencie ZUS ZIPA

W przypadku korekty poprzednich danych identyfikacyjnych płatnika składek należy złożyć ponownie dokument zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek ZUS ZIPA.

W przypadku korekty aktualnych danych identyfi kacyjnych płatnika składek, podanych w bloku III dokumentu ZUS ZIPA – należy złożyć dokument ZUS ZIPA, który wypełnia się w następujący sposób:

 • w bloku II „Poprzednie dane płatnika składek” – wpisać nieprawidłowe dane, podane jako dane aktualne w błędnie wypełnionym dokumencie ZUS ZIPA,
 • w bloku III „Aktualne dane identyfikacyjne płatnika składek” – wpisać wszystkie prawidłowe dane identyfikacyjne płatnika składek, 
 • w bloku IV „Oświadczenie płatnika składek” – wpisać datę wypełnienia dokumentu oraz złożyć podpis.

W przypadku podania w bloku III dokumentu ZUS ZIPA identyfikatorów o błędnej strukturze, np. REGON 10-znakowy lub przy braku minimum identyfikacyjnego – w celu dokonania korekty należy złożyć ponownie prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZIPA.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Korekta danych wykazanych w dokumencie ZUS ZWPA

W przypadku korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w bloku II dokumentu „Wyrejestrowanie płatnika składek” – należy złożyć ponownie dokument wyrejestrowania ZUS ZWPA.

W przypadku korekty danych o wyrejestrowaniu płatnika składek, podanych w bloku III dokumentu „Wyrejestrowanie płatnika składek” – należy złożyć ZUS ZWPA w trybie korekty. W dokumencie tym należy wpisać „X” w polu 02 bloku I „Dane organizacyjne”, a następnie wpisać wszystkie prawidłowe dane w pozostałych blokach.

Źródło: www.zus.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA