reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak koncepcja aranżacji biura wpływa na efektywność?

Jak koncepcja aranżacji biura wpływa na efektywność?

Firmy europejskie coraz częściej aranżują własne powierzchnie zgodnie z koncepcją elastycznego biura. Stanowisk pracy jest mniej niż pracowników, a oprócz tradycyjnych biurek istotne znaczenie mają strefy relaksu. Na czym polega taka koncepcja organizowania przestrzeni? Z czego wynika i czy może ona usprawnić działanie firmy, poprawić efektywność oraz zoptymalizować koszty?

W obecnej sytuacji rynkowej wiele firm poszukuje oszczędności m.in. w budżetach przeznaczonych na wynajem powierzchni biurowej. Należy jednak podchodzić do tego bardzo ostrożnie, poprzedzając taki projekt dokładną analizą funkcji pełnionych przez biuro.

Przypisanie stanowiska do funkcji

Ograniczenie powierzchni biurowej bez zmiany koncepcji organizacji przestrzeni niesie ze sobą ryzyko spadku efektywności pracowników. Ważne jest, aby przypisywać stanowisko pracy do wykonywanej przy nim funkcji, a nie do pracownika. W taki sposób funkcjonujemy również w przestrzeni domowej. Poszczególne pomieszczenia służą do określonych czynności wszystkim domownikom. Przeniesienie tego typu myślenia do przestrzeni biurowej jest sporą rewolucją.

Wzrost efektywności

Prawidłowo przeprowadzona reorganizacja przestrzeni może z jednej strony podnieść efektywność i jakość realizowanych zadań średnio o 25 proc., z drugiej zaś obniżyć koszty średnio o 16 proc. Na podstawie danych kilku firm meblowych oraz projektowych przeprowadzono symulację wpływu koncepcji aranżacji biur w różnych branżach na wielkość zajmowanej powierzchni przy zachowaniu stałej wielkości zatrudnienia. Biuro w układzie komórkowym (pokoje zamknięte) zajmowało najwięcej powierzchni. Dodatkowo w tego typu biurach występują problemy z komunikacją i działaniem zespołowym pracowników. Przy aranżacji biura w układzie mieszanym, czyli open-space dla wybranych działów, np. handlowy, marketing, IT i zamknięte przestrzenie dla pracowników działu finansowego, administracji można zaoszczędzić ok. 10 proc. wynajmowanej powierzchni. Największą zmianę obserwujemy przy aranżacji zgodnej z koncepcją elastycznego biura, czyli przypisaniu stanowisk do pełnionych funkcji, a nie do pracowników. Cechą charakterystyczną takiego biura jest duży udział części wspólnych używanych rotacyjnie przez pracowników. Taka koncepcja pracy umożliwia firmie ograniczenie powierzchni w zależności od branży od 15 do 30 proc. zajmowanej powierzchni, co przy średniej cenie wynajmu 100 zł za mkw. oznacza od 180 tys. do 360 tys. zł oszczędności rocznie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

menedżer PR i marketingu w firmie MARTELA

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama