Emerytura po emeryturze
REKLAMA
Obowiązujące przepisy przewidują możliwość przyznania emerytury osobie, która ma już ustalone prawo do tego rodzaju świadczenia na innej podstawie prawnej. Tak więc np. osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury może zgłosić wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) albo o inną wcześniejszą emeryturę, do uzyskania której spełni stosowne warunki.
W przypadku gdy ustalane jest prawo do emerytury po emeryturze nie ma możliwości obliczenia na nowo podstawy wymiaru wnioskowanego świadczenia (podstawa ta może być jedynie przeliczona na ogólnych zasadach). W związku z tym do ustalenia wysokości nowego świadczenia przyjmowana jest wówczas odpowiednio zwaloryzowana podstawa wymiaru poprzedniej emerytury. Jeśli jednak świadczeniobiorca po przyznaniu ostatniego świadczenia podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym co najmniej przez okres 30 miesięcy, tzw. część socjalna może być ustalona od kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania wnioskowanej obecnie emerytury. Takie stanowisko prezentował ZUS od dnia wejścia w życie ust. 4 art. 53 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zwanej dalej ustawą emerytalną), tj. od 1 lipca 2004 r. Z taką interpretacją przepisu nie zgadzali się jednak wnioskodawcy, których zdaniem nowo przyznana emerytura powinna być obliczona w całości po nowemu, tj. z zastosowaniem aktualnie obowiązującej kwoty bazowej (zarówno jej część socjalna, jak i podstawa wymiaru). Wątpliwości, które pojawiały się na tym tle oraz liczne procesy sądowe między świadczeniobiorcami a ZUS, doprowadziły w końcu do wydania uchwały przez Sąd Najwyższy. Powyższe wątpliwości były spowodowane tym, że nie do końca rozróżniano instytucję przeliczenia wysokości przyznanej już emerytury od sytuacji, gdy obliczana jest wysokość emerytury dla osoby, która wcześniej nabyła już prawo do takiego świadczenia. Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego potwierdziło słuszność stanowiska i zasad stosowanych w tym przypadku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat