REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników - zmiany w ustawie o zfśs

Wyjazd turystyczny z EKUZ

Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy

System równoważny to jeden z najelastyczniejszych systemów czasu pracy. Może być stosowany zawsze wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją.

Ryczałt dla kierownika za pracę w nocy

Obecnie zatrudniamy w naszym zakładzie pracy 5 osób na stanowiskach kierowniczych. Z uwagi na zwiększoną liczbę zamówień w najbliższym czasie zamierzamy zaproponować tym osobom pracę w godzinach nocnych. Czy tym pracownikom (pracujących na stałe w zakładzie pracy) możemy wypłacić dodatek za pracę w godzinach nocnych w formie ryczałtu?

REKLAMA

Rozliczenie roczne w PIT-11 za 2010 r.

Emerytura po krótkim okresie pracy

Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę w życiu, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z wcześniejszych lat. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża, w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. W dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta osoba w ogóle ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe w marcu, kwietniu i maju 2011 r.

ZUS poinformował o najwyższej podstawie wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w marcu, kwietniu i maju 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Szkolenia w zakresie bhp

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Ponadto pracodawca powinien zapewnić okresowe szkolenia w tym zakresie.

REKLAMA

Jak zintegrować zespół?

Opodatkowanie umów do 200 zł

Każda umowa do 200 zł, która została podpisana z osobą niebędącą pracownikiem, podlega opodatkowaniu 18% stawką ryczałtu. Ilość takich umów zawartych w danym miesiącu z jedną osobą jest bez znaczenia.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 1 lipca 2010 r. zatrudniliśmy na zastępstwo sprzątaczkę, na pół etatu, która ma już 20 lat stażu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Ile dni urlopu się jej należy? Czy za każdy dzień urlopu odejmuje się 4 godziny?

W lutym bezrobocie wzrośnie

Według Janusza Witkowskiego, p.o. prezesa GUS, w lutym bezrobocie wzrośnie do 13,3-13,4 proc., a latem może spaść do 9 proc., co pozwoliłoby zakończyć rok na poziomie 9,9 proc. lub niżej.

ZUS wysyła emerytom i rencistom PIT-y z informacją o uzyskanych dochodach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest sporządzić, a następnie przesłać informację o uzyskanych w 2010 r. dochodach wszystkim osobom, które choć przez jeden miesiąc minionego roku otrzymywały z ZUS świadczenie. Do 28 lutego formularze PIT otrzyma ponad 9 mln osób, z których ponad 8 mln to emeryci i renciści.

Prezydent podpisał ustawę "żłobkową"

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę, 23 lutego, ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, ułatwiającą m.in. zakładanie żłobków i klubików dla małych dzieci. Podkreślił, że ustawa jest tylko fragmentem pracy, która czeka państwo w zakresie polityki prorodzinnej.

Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

22.02.2011

Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 lutego 2011 r. w sprawie najwyższej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w marcu, kwietniu i maju 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Doradca zawodowy pomoże znaleźć lub zmienić pracę

Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników aktywności zawodowej. Pracuje tylko 35 proc. Polaków w wieku 15-24 lat i 28 proc. osób mających 55 – 64 lata. Jednym z powodów jest brak wiedzy i umiejętności potrzebnych do odnalezienia się na dynamicznym rynku pracy. Pomóc mogą doświadczeni doradcy zawodowi, którzy udzielają porad również przez Internet.

Do kiedy renta rodzinna dla osoby uczącej się

Moja córka, która ma obecnie 23 lata i jest na V roku studiów, pobiera rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Chciałabym się dowiedzieć, do kiedy będzie przysługiwała jej renta? Czy jeżeli po zakończeniu studiów podejmie jeszcze naukę lub studia doktoranckie albo podyplomowe, będzie miała prawo do renty? Córka ma również zamiar podjąć pracę na umowę o dzieło. Czy wówczas będzie mogła dalej pobierać rentę?

Zwrot kosztów za otrzymaną odzież ochronną w razie zwolnienia z pracy

Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego. Nowelizacja ma na celu ułatwienie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikom–ojcom adopcyjnym, pozbawionym tej możliwości m.in. z powodu długotrwałej procedury adopcyjnej.

Ubezpieczenia społeczne cudzoziemca pracującego w Polsce

Ubezpieczeniom społecznym w Polsce nie podlegają cudzoziemcy, których pobyt w naszym kraju nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych.

Dział HR źródłem tworzenia standardów menedżerskich w firmie

Młodzi i niedoświadczeni szefowie stający na czele zespołów często mają niewielkie umiejętności praktycznego kierowania ludźmi. Mają też kłopoty z przekazywaniem trudnych decyzji, egzekwowaniem poleceń, z motywowaniem podwładnych poprzez spójny system kar i nagród, z budowaniem właściwego dystansu menedżerskiego pomiędzy sobą a zespołem, z uczeniem ludzi samodzielności i odpowiedzialności. W takich sytuacjach z pomocą powinien przyjść dział HR.

Uzyskanie i wypłata rekompensaty

Formy realizacji rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna może uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym, jeśli zostanie skierowana przez lekarza opiekującego się nią, a w warsztacie rehabilitacyjnym– gdy posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 roku

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasiłki chorobowe i macierzyńskie oraz zasady udzielania ulg i umorzeń.

Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

W naszej szkole wicedyrektor jest zwolniony z realizacji 19. godziny. Czy pracując jednocześnie na 1/2 etatu w innej szkole, ma tam realizować 19. godzinę? Czy nauczyciel pracujący na pełnym etacie realizujący 19. godzinę, musi także realizować ją w innej szkole, gdzie zatrudnił się na część etatu?

Jak ustalić wynagrodzenie za urlop szkoleniowy

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop szkoleniowy stosuje się zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Odstępstwa od tych zasad występują w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego trwającego dłużej niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2011 roku

Od dnia 1 marca 2011 r. zmniejszeniu ulega zasiłek pogrzebowy, otrzymywany w przypadku zgonu członka rodziny, czyli dzieci, małżonka lub rodziców. Uprawnionym do zasiłku jest osoba, która pokryła koszty pogrzebu.

Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe

Od sierpnia 2010 r. pracownicy podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe uzyskali prawo skorzystania z płatnego urlopu szkoleniowego. O ile w przypadku studentów studiów magisterskich sprawa jest oczywista, o tyle w przypadku studiów podyplomowych już niekoniecznie.

Świadczenie rehabilitacyjne a prawo do urlopu

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, a w przypadku 10-letniego stażu pracy – 26 dni. Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy wliczać do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego?

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowa wypłata wynagrodzenia. Jeżeli nie wypłata nie następuje w terminie, pracownik ma prawo do odsetek, pracodawca nie ma jednak obowiązku automatycznego ich wypłacania.

Jak wnieść odwołanie od orzeczenia lekarza ZUS?

Osoba zainteresowana, która nie zgadza się z orzeczeniem lekarza, wydanym dla celów świadczeń z ubezpieczeń społecznych, może złożyć odwołanie.

Jak uniknąć zapłaty mandatu karnego od inspektora pracy?

Podstawowym zadaniem inspektorów pracy jest dbanie o przestrzeganie przepisów prawa pracy przez pracodawców. W przypadku stwierdzenia naruszeń inspektor ma prawo reagować, a jednym ze sposobów jest nałożenie mandatu karnego.

Jak obliczyć wysokość trzynastej pensji?

Koniec pierwszego kwartału to czas, kiedy pracodawcy zobowiązani do wypłaty tzw. „trzynastki” muszą ją wypłacić swoim pracownikom. Do grupy pracowników uprawnionych należą przede wszystkim pracownicy sfery budżetowej.

Elektroniczny Urząd Podawczy – udogodnienie dla przedsiębiorcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rozwijając sposoby komunikacji ze swoimi klientami, udostępnił usługę pod nazwą Elektroniczny Urząd Podawczy (EUP), dzięki której zarówno płatnicy składek, jak i ubezpieczeni mogą składać wnioski do ZUS za pośrednictwem Internetu.

Czy mogę pracować mniej opiekując się dzieckiem?

Kodeks pracy wychodzi naprzeciw rodzicom, którzy jednocześnie chcą przebywać na urlopie wychowawczym, oraz pracować zawodowo. Przepisy umożliwiają pracownikowi zmniejszenie jego wymiaru czasu pracy, przez cały okres, kiedy mógłby przebywać na urlopie wychowawczym.

Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników

Najnowsza nowelizacja kodeksu pracy, zmieniająca przepisy dotyczące zasad wydawania świadectw pracy oraz przeprowadzania wstępnych badań lekarskich pracowników, wejdzie w życie 21 marca 2011 roku.

Jaki jest czas pracy członka związku zawodowego?

W obecnych czasach związki zawodowe są jedną z bardzo często spotykanych w zakładach pracy formą organizowania się pracowników. Działalność takiej organizacji wiąże się z licznymi obowiązkami po stronie pracodawcy, pomimo iż działacze związkowi – tak jak pozostali pracownicy – podlegają Kodeksowi pracy.

Odprawa dla kierownika

Czy odprawa emerytalno-rentowa przysługuje wszystkim pracownikom, a także tym zajmującym kierownicze stanowisko w zakładzie pracy?

Naliczanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracowników jednostek badawczo-rozwojowych

Zmiany w zasadach naliczania świadczeń w przypadku usprawiedliwionej nieobecności z tytułu choroby, urlopu macierzyńskiego lub sprawowania opieki dla pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych jednostki badawczo-rozwojowej weszły w życie pod koniec 2010 r. Wprowadziła je ustawa z 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki.

Dla ciała i duszy organizacji

Jak efektywnie wspierać rozwój kompetencji pracowników firmy produkcyjnej? Projekt temu poświęcony i dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej na początku roku zamknęła firma FagorMastercook. Obejmował on szkolenia z zakresu zarządzania przez cele, zarządzania projektami oraz przewodzenia zespołowi produkcyjnemu. Jednym z pierwszych efektów było zwiększenie zaangażowania oraz pojawienie się inicjatyw pracowników, które mogą być realizowane w organizacji.

Coraz mniej firm zatrudnia osoby niepełnosprawne

Sprzeciw od kary porządkowej - obowiązki pracodawcy

Brak odpowiedzi pracodawcy w ciągu 14 dni od wniesienia przez pracownika sprzeciwu od nałożonej na niego kary porządkowej oznacza, że pracodawca przyjął sprzeciw w sposób dorozumiany. Aby uniknąć takiego skutku, pracodawca powinien mieć dowód, że odrzucił sprzeciw w przewidzianym terminie.

Kiedy należy udzielić urlopu wypoczynkowego w zwiększonym wymiarze

Pracownik został zatrudniony w styczniu 2010 r. Po ponad roku pracy w lutym 2011 r. dostarczył świadectwo ukończenia szkoły. To spowodowało, że nabył prawo do dłuższego urlopu – o sześć dni w porównaniu do przysługującego mu w ubiegłym roku. Czy należy mu w tym roku udzielić takiego urlopu, skoro świadectwo otrzymaliśmy dopiero w drugim miesiącu roku kalendarzowego?

Powstało narzędzie dla przedsiębiorców i freelancerów

Na jakich zasadach będzie wypłacana emerytura pracownikowi, który nabył do niej prawo przed końcem grudnia 2010 r., lecz nie rozwiązał stosunku pracy

Rozliczenie nieobecności pracownika w pracy

Pracownik nie dotarł do pracy z powodu śnieżycy. Poinformował o tym fakcie pracodawcę. Pracodawca wpisał mu w tym dniu urlop, z czym pracownik się nie zgodził, ponieważ to nie była jego wina, że nie mógł dotrzeć do pracy. Jak powinno się rozliczyć dzień nieobecności pracownika, który nie dotarł do pracy nie ze swojej winy?

REKLAMA