reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Wyjazd turystyczny z EKUZ

Wyjazd turystyczny z EKUZ

Osoba posiadająca Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zachoruje podczas wyjazdu turystycznego, może skorzystać z niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Osoby zatrudnione mogą otrzymać EKUZ ważną 6 miesięcy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein). Osoby posiadające EKUZ mają prawo do korzystania w tych państwach z opieki tylko tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. EKUZ może zostać wystawiona w związku z wyjazdem do ww. państw, np. w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny czy znajomych, do szkoły lub na uczelnię, pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę.

Należy pamiętać, że EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia uprawniającym do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Osoby uprawnione do EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

Prawo do EKUZ mają też osoby wskazane w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Są to:

  • osoby objęte decyzją wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy,
  • nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania w Polsce,
  • nieubezpieczone osoby posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania w Polsce, które nie ukończyły 18. roku życia.

Każda osoba wyjeżdżająca do innego państwach członkowskich UE/EFTA otrzymuje własną EKUZ.

Potrzebny nie tylko wniosek

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na pobyt czasowy w związku z wyjazdem turystycznym, należy złożyć odpowiedni wniosek w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. Wniosek ten może zostać złożony osobiście, pocztą, za pomocą poczty e-mailowej (przy zachowaniu obowiązku osobistego odbioru karty) bądź faksem.

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama