Jak wnieść odwołanie od orzeczenia lekarza ZUS?
REKLAMA
REKLAMA
Odwołanie, w formie sprzeciwu, należy zaadresować do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożyć w jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Sprzeciw może być złożony na piśmie lub wniesiony ustnie do protokołu. Protokół taki sporządza pracownik jednostki organizacyjnej ZUS.
REKLAMA
Termin ten wynosi 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Jeśli sprzeciw zostanie wniesiony po upływie tego czasu – nie podlega rozpatrzeniu przez komisję lekarską.
W wyjątkowych przypadkach ZUS może ten termin przywrócić. Wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu powinien zawierać uzasadnienie. Należy go złożyć łącznie ze sprzeciwem w jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.
Polecamy: Jak odwołać się od decyzji ZUS
Kontrola orzeczeń lekarzy ZUS
Warto wiedzieć, że orzeczenia lekarzy ZUS podlegają również podlegają kontroli. W terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zgłosić zarzut jego wadliwości i przekazać sprawę do rozpatrzenia przez komisję lekarską ZUS. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia osoba zainteresowana informowana jest pisemnie.
Komisja lekarska – rozpatrując sprzeciw lub zarzut wadliwości orzeczenia – dokonuje oceny orzeczniczej na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie.
Polecamy: Od jakich decyzji ZUS odwołać się do Prezesa Zakładu?
Osobie zainteresowanej, która nie zgadza się z orzeczeniem komisji lekarskiej, przysługuje odwołanie do sądu. Odwołanie takie należy wnieść po wydaniu przez ZUS decyzji w sprawie świadczenia, wydanej na podstawie tego orzeczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie należy zaadresować do właściwego sądu, zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji.
Źródło: www.zus.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA