Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników
REKLAMA
W Dzienniku Ustaw nr 36 pod poz. 181 opublikowana została ustawa z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy.
REKLAMA
W wyniku nowelizacji kodeksu pracy pracodawca nie będzie musiał zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie. Ponadto nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę.
Nowe zasady wydawania świadectw pracy i przeprowadzania wstępnych badań lekarskich >>
Zwolnienie z obowiązku każdorazowego wydania świadectwa pracy dotyczy zakończenia umów terminowych: na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, jeżeli pracownik będzie ciągle zatrudniony u tego samego pracodawcy. Pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy takiemu pracownikowi dopiero z upływem 24 miesięcy licząc od zawarcia pierwszej z tych umów. Między tymi umowami mogą wystąpić przerwy.
Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>
Badaniom lekarskim nie będą podlegać pracownicy przyjmowani do pracy po przerwie nie dłuższej niż 30 dni u dotychczasowego pracodawcy, posiadający aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Kolejne badanie lekarskie nastąpi w terminie określonym w zaświadczeniu.
Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę >>
Dokonana zmiana ma w założeniu zmniejszyć obciążenia biurokratyczne nakładane na pracodawców i jednocześnie w dostateczny sposób zabezpieczać interesy pracowników. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 21 marca 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat