Kategorie

Na jakich zasadach będzie wypłacana emerytura pracownikowi, który nabył do niej prawo przed końcem grudnia 2010 r., lecz nie rozwiązał stosunku pracy

Jakub Gorut
Nasz pracownik w grudniu 2010 r. ukończył 65 lat. Ma wymagany staż pracy, wobec tego w grudniu złożył wniosek o emeryturę. Czy jeśli pracownik będzie kontynuował pracę w naszej firmie, ZUS będzie wypłacał mu emeryturę? Czy my jako pracodawca będziemy opłacać niższe składki za pracownika, który jest jednocześnie emerytem?

Za osobę mającą ustalone prawo do emerytury zatrudnioną na podstawie umowy o pracę będą Państwo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne tak jak za pracownika, który nie ma ustalonego takiego prawa. Ponieważ pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury do końca grudnia 2010 r., będzie ją otrzymywać, jednak nie dłużej niż do 30 września 2011 r. Po tej dacie, jeżeli stosunek pracy będzie nadal trwał nieprzerwanie, ZUS wstrzyma wypłatę emerytury.

UZASADNIENIE

Reklama

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na takich samych zasadach, jak każdy inny pracownik. Jedyna różnica polega na zwolnieniu z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, których nie opłaca się za kobiety w wieku co najmniej 55 lat oraz za mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat.

Pracownik, który w trakcie zatrudnienia nabył prawo do emerytury, powinien zostać zgłoszony i wykazywany w imiennych raportach z nowym kodem ubezpieczenia 01 10 1 x. W tym celu należy go wyrejestrować ze starym kodem i ponownie zgłosić z obowiązującym kodem tytułu ubezpieczenia.

Od 8 stycznia 2009 r. nie istniała konieczność zawieszania prawa do emerytury z powodu kontynuacji zatrudnienia, gdyż został uchylony przepis, na podstawie którego emerytura nie była wypłacana, jeżeli emeryt kontynuował zatrudnienie u tego samego pracodawcy w ramach tego samego stosunku pracy, co przed przejściem na emeryturę.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują przepisy powodujące konieczność zawieszania prawa do emerytury osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały pracę bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury (art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Prawo to ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta ze stosunku pracy. Aby więc emerytura była wypłacana, stosunek pracy musi ulec rozwiązaniu przynajmniej na jeden dzień.

WAŻNE!

Warunkiem koniecznym do otrzymywania emerytury od stycznia 2011 r. jest rozwiązanie stosunku pracy przynajmniej na 1 dzień.


PRZYKŁAD

Reklama

Jan K. złożył 11 stycznia 2011 r. wniosek o przyznanie prawa do emerytury, kontynuując jednocześnie dotychczasowe zatrudnienie. Spełnia warunki do przyznania prawa do emerytury. ZUS przyzna mu emeryturę, ale nie będzie wypłacał tego świadczenia, ponieważ wnioskodawca nie rozwiązał stosunku pracy, w trakcie którego uzyskał prawo do emerytury.

Jeżeli stosunek pracy zostanie rozwiązany, istnieje konieczność powiadomienia o tym ZUS oraz przedstawienia świadectwa pracy lub zaświadczenia od pracodawcy w celu podjęcia wypłaty emerytury przez ZUS. Obowiązek ten spoczywa na osobie zainteresowanej. Wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym przynajmniej na 1 dzień został rozwiązany stosunek pracy, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony.

Osobom, takim jak Państwa pracownik, które uzyskały prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., a które kontynuują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy, w jakim pozostawały zanim uzyskały prawo do emerytury, wypłata świadczenia zostanie wstrzyma od 1 października 2011 r. Oznacza to, że Państwa pracownik nie musi rozwiązywać stosunku pracy do końca września 2011 r. Dopiero po tej dacie jego emerytura zostanie zawieszona, jeśli nie rozwiąże dotychczasowego stosunku pracy.

Emeryt, który osiągnął powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, po spełnieniu warunku dotyczącego rozwiązania stosunku pracy, ma wypłacaną emeryturę w pełnej wysokości, niezależnie od kwot osiąganego przychodu (art. 103 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 9 ust. 4, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 103 i art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
 • art. 37 pkt 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. Nr 228, poz. 1507 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 9b ust. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
 • art. 104b ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?