reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Dla ciała i duszy organizacji

Dla ciała i duszy organizacji

Jak efektywnie wspierać rozwój kompetencji pracowników firmy produkcyjnej? Projekt temu poświęcony i dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej na początku roku zamknęła firma FagorMastercook. Obejmował on szkolenia z zakresu zarządzania przez cele, zarządzania projektami oraz przewodzenia zespołowi produkcyjnemu. Jednym z pierwszych efektów było zwiększenie zaangażowania oraz pojawienie się inicjatyw pracowników, które mogą być realizowane w organizacji.

W ramach projektu „Rozwój kompetencji pracowników firmy FagorMastercook SA” przeprowadzono szkolenia uczestniczyło łącznie 500 osób.

Kompetencje – klucz do zarządzania

Firma FagorMastercook wdrożyła model zarządzania zasobami ludzkimi oparty na kompetencjach – jest on podstawą działań HR w organizacji. Przeprowadzona w 2009 r. ocena kompetencji w firmie – od brygadzisty zaczynając, poprzez specjalistów i na menedżerach kończąc – wskazała potrzebę wzmocnienia w takich obszarach, jak zarządzanie przez cele, zarządzanie projektami oraz przywództwo w obszarze produkcyjnym. Dział HR dostrzegł potrzebę stworzenia konkretnego programu, który nie będzie skupiał się na pojedynczych osobach, ale pozwoli rozwijać wymienione kompetencje na poziomie całej organizacji, której kapitał ludzki to niemal 2 tysiące osób. Odpowiedzią był roczny projekt – cykl szkoleń finansowanych przez Unii Europejskiej w ramach EFS oraz FagorMastercook: „Zarządzanie przez cele”, „Skuteczny lider zespołu produkcyjnego” i „Zarządzanie projektami”. Projekt nie był prowadzony pod nadzorem PARP-u, ale w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działania 8.1. Wszystko odbywało się w jednym miejscu we Wrocławiu.

Sami byliśmy sobie sterem, żeglarzem, okrętem – mówi Agnieszka Ochnik, menedżer ds. doskonalenia kadr i zarządzania wiedzą w Departamencie Zarządzania Zasobami Ludzkimi i jednocześnie koordynator projektu. – W projekcie wspierała nas firma szkoleniowa Human Partner. Firma ta od czterech lat legitymuje się pracą na podstawie standardów IPMA, Kodeksu Dobrych Praktyk PIFS. Human Partner zaoferowała FagorMastercook certyfikowanych i doświadczonych trenerów, kompleksowe rozwiązania i zróżnicowane narzędzia wspierające rozwój pracowników. To była ogromna inwestycja – przyznaje.

Strategia, cele, projekty

Głównym celem projektu był rozwój i doskonalenie kompetencji pracowników. Cały proces musiał być powiązany z celami i strategią rozwoju firmy oraz uwzględniać wartości na poziomie Grupy Fagor.

W centrum projektu były: wizja, misja, cele oraz strategia i strategiczne intencje. Po stronie sposobów realizacji: procesy, zasoby, zespoły, technologia, organizacja, infrastruktura. Po stronie „nastrojenia ludzkich serc”: przywództwo, zaufanie, współpraca, ludzie, komunikacja, zarządzanie. Te realizują się dzięki: wiedzy, talentom, doświadczeniu.

Ważnym celem projektu, obok rozwoju kompetencji pracowników (rozumianych jako wiedza, umiejętności, postawa), było także, na etapie jego tworzenia, ujednolicenie metodologii w trzech zaproponowanych pracownikom programach szkoleniowych: zarządzanie przez cele, skuteczny lider zespołu produkcyjnego oraz zarządzanie projektami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama