reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 1 lipca 2010 r. zatrudniliśmy na zastępstwo sprzątaczkę, na pół etatu, która ma już 20 lat stażu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Ile dni urlopu się jej należy? Czy za każdy dzień urlopu odejmuje się 4 godziny?

Pracownikom niepełnoetatowym przysługuje urlop proporcjonalnie obniżony do wymiaru etatu, w jakim są zatrudnieni (art. 154 § 2 k.p.).

Wymiar urlopu wynikający z ogólnego stażu urlopowego (20 albo 26 dni) ustalamy proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Jeśli z obliczeń otrzymamy niepełny dzień urlopu, wynik należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia. Za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2010 r. pracownicy należy się 7 dni urlopu (1/2 x 26 dni x 6/12 = po zaokrągleniu 7 dni).

Ustaloną liczbę dni urlopu należy przeliczyć na godziny, przyjmując, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godz. pracy. Zasada przeliczania urlopu na godziny dotyczy również niepełnoetatowców (7 dni x 8 godz. = 56 godz. urlopu). To, że osoby pracujące na niepełny etat mają prawo do mniejszej liczby dni urlopu niż pełnoetatowcy, nie oznacza, że ich odpoczynek trwa krócej. Wynika to z udzielania urlopu w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 k.p.). Na przykład, jeśli pracownica będzie przebywała na urlopie przez tydzień, z jej puli urlopowej należy odjąć 20 godzin (5 dni po 4 godz.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama