Kategorie

Jak zintegrować zespół?

Dorota Bieńkowska
Niedawno do w miarę nowego zespołu młodych pracowników, którym kieruję, dołączyła osoba z innego pokolenia. Osoba znakomicie przygotowana merytorycznie do zadań zawodowych. Zarazem starsza o pokolenie, zatem nieprzygotowana do wyzwań, jakie takie nowe, młode otoczenie przed nią postawi. Na co zwrócić uwagę, jak się przygotować do tego, by taki zespół zintegrować?

Hasło zintegrować zespół uruchamia wiele skojarzeń, takich jak:

 • wyjazd integracyjny – daleko lub blisko, ale z obowiązkową zmianą otoczenia, klimatu, formy pracy etc.,
 • wyjście integracyjne, kręgle, bilard, kino, częściej pub, czyli pogaduchy, namiastka wspólnego działania w otoczeniu otwartym,
 • zamknięta impreza dla firmy połączona z jakimś istotnym dla niej wydarzeniem,
 • warsztaty – wymiar edukacyjny integracji przejawiać się może w szkoleniu, czyli połączeniu przyjemnego z pożytecznym – zdobywania wiedzy i umiejętności związanych z życiem zespołu,
 • inne, niezliczone odmiany i wariacje na temat wspólnego spędzania czasu w sytuacji odmiennej od codziennej, w celu zbudowania poczucia wspólnoty.

I ten kierunek z pewnością jest właściwy, paleta aktywności integracyjnych jest bardzo szeroka. Nie brakuje doświadczonych specjalistów, którzy takie spotkanie przygotują na miarę naszych środków i wymagań. Nie brakuje też pomysłów w każdej mniejszej lub większej organizacji, na temat tego, jak ludziom pomóc poznać się lepiej, poprzez zabawę, rozrywkę, lecz także wspólne działanie.

Pomysły nie zawsze w cenie

Ważne, aby sensownie z tej oferty wybierać, aby nie wylać dziecka z kąpielą, czyli unikać pomysłów, jak:

 • wysyłanie na szkolenie czy imprezę integracyjną na drugi koniec Polski grupy, której członkowie chcą się oderwać od spraw prywatnych z przyjemnością, zacieśnić więzi w zespole też, ale tylko do 22.00, bo wtedy opiekunka dzieci już naprawdę musi wrócić do domu,
 • kazać przedzierać się przez kolczaste zarośla, mknąć wywrotnym kajakiem spiętrzoną górską rzeką czy czołgać się po błocie lubiącym nade wszystko ciepło i wygodę sybarytom,
 • zmuszać do działań zaczepnych i ostrzeliwania kolorową farbą zagorzałych pacyfistów,
 • szczodrą ręką częstować tłustą żołnierską grochówką i kromką wiejskiego chleba suto posmarowaną smalcem grupę osłabłych z głodu wegetarian,
 • zapiąć w uprząż i kazać wspinać się po czubkach niebosiężnych sosen, bądź zjeżdżać na łeb, na szyję dotkniętych lękiem wysokości czy chorobami kręgosłupa...

Przesada? Groteska? Niekoniecznie. Czasem to zafundowana w dobrej wierze, a chybiona w ostatecznym rozrachunku inwestycja, po której zostaje w najgorszym razie trauma, w najlepszym niezadowolenie.

Zdarza się, niestety, że najmodniejsze w danym sezonie działania integrujące, znakomicie spełniające swą rolę w jednym zespole, w innym – wybierane bezrefleksyjnie, mogą okazać się źródłem braku satysfakcji, frustracji, zniechęcenia czy poczucia własnej słabości.


Każdy ma inne potrzeby

Reklama

Jak się zatem zabrać do wyboru najlepszego rozwiązania w danym momencie? Po pierwsze, należy dowiedzieć się od samych zainteresowanych, jakiego typu formuła wspólnej zabawy i wspólnego działania w celu skonsolidowania zespołu zadowalałaby wszystkich zainteresowanych. Forma dowolna – ankieta, rozmowa, plebiscyt – dostosowana do specyfiki zespołu. Ważne, żeby uczestnicy mieli realny wpływ na formułę działania integracyjnego.

Po drugie, warto na kwestie integracji spojrzeć z perspektywy całego zespołu, jego stażu, dynamiki rozwoju oraz fazy, w jakiej się znajduje, i tym się kierować, wybierając aktywność. Młody zespół będziemy definiować jako taki, który istnieje od niedawna, natomiast mogą go stanowić zarówno osoby zróżnicowane pod kątem doświadczenia życiowego oraz wieku metrykalnego.

Jeśli chcemy znaleźć najlepsze sposoby na integrację tak zdefiniowanego młodego zespołu zacznijmy od określenia stanu docelowego, czyli określenia, czym jest, jak pracuje, jak wygląda zespół zintegrowany. Pierwsze skojarzenia prowadzą nas do grupy osób, które się lubią, dobrze znają, rozumieją, pomagają sobie chętnie, dzielą się radą i najlepszymi praktykami, współpracują, stanowią jeden front, gdy przychodzi im bronić własnych interesów, lubią ze sobą spędzać czas również poza firmą.

Zespół zintegrowany, czyli jaki

Po pierwsze, zespół zintegrowany powinna cechować jednoznaczność celów, musi wiedzieć, dokąd zmierza i co ma osiągnąć. Po drugie, taki zespół charakteryzuje się optymalnym wykorzystaniem zasobów wszystkich członków grupy, czyli najpierw trzeba te zasoby i potencjał poznać, potem odpowiednio wykorzystać.

Dobra komunikacja

Kolejne niebagatelne kryterium to przepływ informacji między członkami zespołu oraz ich zdolność do przekazywania sobie informacji zwrotnej. Dzięki temu ludzie uczą się na popełnianych błędach, mają szansę wyciągać wnioski z potknięć, uczyć się nowych, lepszych sposobów rozwiązywania zadań. Zespół zintegrowany potrafi przekazywać sobie konstruktywną informację zwrotną, dzięki czemu nie narastają „podskórne” konflikty. Ponadto ludzie doceniają wysiłki i osiągnięcia swoje oraz innych osób w zespole, potrafią się wzajemnie chwalić, okazywać sobie uznanie, co buduje poczucie własnej wartości.


Każdy głos jest ważny

Następna kwestia to wspólnota w podejmowaniu decyzji, w zintegrowanym zespole każda osoba jest traktowana podmiotowo, tzn., że ma możliwość wpływu na daną decyzję, każdy głos jest brany pod uwagę.

Reklama

Następna cecha to wychodzenie naprzeciw potrzebom członków zespołu. Jeśli w zespole realizowane są tylko potrzeby części osób, a pozostałe muszą, pod mniejszą lub większą presją, podporządkować się, nie sposób mówić o zespole zintegrowanym.

Zanim zatem wybierzemy formę integracji, odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakim stopniu nasz młody zespół realizuje te kryteria, gdzie jest w tym momencie i na którym warto by się skoncentrować wzmocnić, pomóc.

Fazy rozwoju zespołu

Opisany został zatem stan docelowy. Nie sposób jednak pominąć faktu, że ważna jest droga dojścia do takiego stanu idealnego. Tę drogę wyznaczają naturalne fazy rozwoju zespołu, którym podlega każdy.

Świadomość tego, w jakiej fazie jest zespół w danym momencie i czym się ta faza charakteryzuje, jest punktem wyjścia do określenia, jaka aktywność może być pomocna w tym momencie, aby zespół zintegrować.

Budowanie

Pierwsza faza to faza formowania, budowania i integracji, kiedy zespół i jego wspólnota dopiero się rodzi. To bardzo ciekawa faza, gdy świadomie bądź nie, przywdziewa się maski, zachowuje dystans, usiłuje zaprezentować od najlepszej strony, wykreować taki obraz własnej osoby, aby zdobyć przychylność innych. W tej fazie cele grupy nie są tożsame z celami indywidualnymi.

Okres burzy

Druga, nieprzyjemna, ale i nieunikniona, a zarazem niezbędna faza, konfliktu, burzy i naporu. To dramatyczny moment, kiedy maski opadają, a okres pozornej harmonii i życzliwości wszystkich dla wszystkich zastępuje walka o zabezpieczenie indywidualnych interesów. To moment, gdy przychodzi do rozdzielenia celów, doprecyzowanie planu działania i zakresu odpowiedzialności.

Członkowie zespołu zaczynają bez ogródek pokazywać, co jest dla nich naprawdę ważne, to moment zbudowania podstawowych zrębów zespołu, ustalenia pozycji, koalicji, podgrup, tego, czego możemy spodziewać się po sobie i innych.


Wreszcie spokój

Po burzy przychodzi spokój. Czasem to właśnie w tej fazie następuje konieczność oswojenia się z zupełnie odmiennym wizerunkiem innych członków zespołu („wilk w owczej skórze”, „cicha woda”). Przykre lub miłe rozczarowanie (w porównaniu z pierwszym wrażeniem). To moment, gdy już wiemy, czego się można po kim spodziewać, na kogo liczyć, kogo omijać szerokim łukiem, ale wiadomo, że trzeba z tym żyć i budować coś wspólnie, już na prawdziwych przesłankach.

Wzajemna współpraca

Wreszcie można zacząć kolejną fazę, efektywnej współpracy. W tej fazie uczestnicy są już dobrze zintegrowani i nieźle współpracują, bo komunikacja jest otwarta, istnieje największe od początku procesu zaufanie. Zespół charakteryzuje maksymalna efektywność i satysfakcja z wykonanego zadania. I żyliby długo i szczęśliwie, gdyby nie to, że mogą pojawić się zmiany w otoczeniu, na przykład nowe cele i zadania. Dojrzały zespół może szybko przystosować się do zmian i osiągnąć nowy cel. Łatwo to zrobić, bo zaufanie jest wciąż wysokie, praca wykonywana efektywnie, a komunikacja otwarta.

Gdzie jesteśmy

Teraz najważniejszy moment wyciągnięcia wniosków. Musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Gdzie jest nasz młody zespół? W której fazie? Czy przypadkiem nie warto trochę popchnąć proces? Czy nie wyhamować, jeśli przebiega zbyt szybko? Czy mamy się delikatnie poznawać? Czy wiemy wystarczająco dużo o sobie, aby wypracować najlepsze rozwiązanie? Jakie kryteria zintegrowania już spełnia, a czego mu brakuje?

Trudno podać listę konkretnych działań, które pomogłyby zintegrować konkretny zespół, jeśli nie ma się precyzyjnych danych. Młody zespół z definicji może być w fazie formowania się, może mu brakować wiedzy o sobie, może być kłopot z konwencją, komunikacją, informacją zwrotną. Ale może mieć inne problemy i wyzwania.

Pomocą mogłoby być zarówno szkolenie, jak i warsztat wyjazdowy zawierający trochę wiedzy i jakiś rodzaj gry czy symulacji połączony ze wspólnie spędzonym wieczorem. Czasem za starter wystarczyłoby samo „piwo” bez konieczności dalszego wyjazdu.

Ważne jest dokładne zdefiniowanie, gdzie jesteśmy i czego nam brakuje. Jeśli postawimy dobrą diagnozę, zdecydowanie łatwiej będzie wybrać formę działania integracyjnego.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?