| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego. Nowelizacja ma na celu ułatwienie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikom–ojcom adopcyjnym, pozbawionym tej możliwości m.in. z powodu długotrwałej procedury adopcyjnej.

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki sam stosunek jak między rodzicami i dziećmi. Dlatego też przepisy Kodeksu pracy co do zasady nadają takie same prawa zarówno pracownikom adoptującym dziecko, jak i pracownikom rodzicom biologicznym.

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Jego wymiar w 2011 r. wynosi 1 tydzień, a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodnie.

WAŻNE!

Pracownik korzystający w dniu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego może bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze (1 tydzień) skorzystać z urlopu w nowym, wyższym wymiarze (2 tygodni). W tym celu powinien złożyć pisemny wniosek najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z tej części urlopu.

Przykład

Pracownik korzysta z urlopu ojcowskiego od 27 grudnia 2011 r. do 2 stycznia 2012 r. (7 dni). W dniu 30 grudnia 2011 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu w wymiarze przysługującym od 1 stycznia 2012 r. W chwili korzystania z urlopu dziecko ukończyło 9 miesięcy życia. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Pracownik będzie więc korzystał z urlopu ojcowskiego o 1 tydzień dłużej, czyli do 9 stycznia 2012 r.

Więcej czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego

Do 31 grudnia 2010 r. zarówno pracownik-ojciec biologiczny, jak i pracownik będący ojcem dziecka przysposobionego, mógł wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. W praktyce długotrwałość procedury adopcyjnej bardzo często uniemożliwiała ojcom adopcyjnym skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Procedura sądowa związana z uzyskaniem prawomocnego postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka zazwyczaj kończyła się po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »