| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Jaki jest czas pracy członka związku zawodowego?

Jaki jest czas pracy członka związku zawodowego?

W obecnych czasach związki zawodowe są jedną z bardzo często spotykanych w zakładach pracy formą organizowania się pracowników. Działalność takiej organizacji wiąże się z licznymi obowiązkami po stronie pracodawcy, pomimo iż działacze związkowi – tak jak pozostali pracownicy – podlegają Kodeksowi pracy.

Jednym z licznych obowiązków pracodawcy jest zwolnienie działacza od obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w określonych przepisami prawa przypadkach. Pracownik członek związku zawodowego ma prawo do takiego zwolnienia od pracy na czas wykonania doraźnej czynności związanej z działalnością związku zawodowego, którego jest członkiem. Takie same uprawnienia będzie miał także pracownik, który pełni w danym związku zawodowym jakąś funkcję, np. zastępca przewodniczącego.

Zwolnienie od pracy musi być zawsze skonsultowane z pracodawcą. Działacz związkowy nie może samodzielnie podjąć decyzji o opuszczenia miejsca pracy.

Polecamy: Czym jest czas pracy pracownika?

Pan Jan, po konsultacji ze związkiem zawodowym, wypowiedział umowę o pracę jednemu pracownikowi, będącemu członkiem związku. Pracownik nie zgodził się z takim wypowiedzeniem i złożył do sądu pracy pozew o przywrócenie do pracy. W związku z tym, że organizacja związkowa również nie zgodziła się na wypowiedzenie umowy o pracę, zastępca przewodniczącego postanowił brać czynny udział w toczącym się procesie. Pan Jan będzie musiał udzielić mu płatnego zwolnienia od pracy w związku z czynnościami związanymi z toczącym się procesem, takimi jak rozprawy czy konsultacje z prawnikiem.

Prawo do całkowitego zwolnienia

Prawo do całkowitego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia ma działacz związkowy, który pełni funkcję w zarządzenie organizacji związkowej. Takie zwolnienie przysługuje mu na cały okres pełnienia kadencji.

Uprawnienie trwałego zwolnienia przysługuje:

• częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150,

• jednemu pracownikowi, gdy związek liczy od 150 do 500 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,

• dwóm pracownikom, gdy związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,

• trzem pracownikom, gdy związek liczy od 1001 do 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,

• kolejnemu pracownikowi za każdy rozpoczęty nowy tysiąc, gdy zakładowa organizacja związkowa liczy ponad 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,

• w niepełnym wymiarze godzin i wtedy może ono być udzielane większej liczbie pracowników, zgodnie z zasadami zawartymi w punktach poprzedzających.

 Zwolnienia te udzielane są na wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Polecamy: serwis Praca

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »