Jaki jest czas pracy członka związku zawodowego?
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z licznych obowiązków pracodawcy jest zwolnienie działacza od obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w określonych przepisami prawa przypadkach. Pracownik członek związku zawodowego ma prawo do takiego zwolnienia od pracy na czas wykonania doraźnej czynności związanej z działalnością związku zawodowego, którego jest członkiem. Takie same uprawnienia będzie miał także pracownik, który pełni w danym związku zawodowym jakąś funkcję, np. zastępca przewodniczącego.
REKLAMA
Zwolnienie od pracy musi być zawsze skonsultowane z pracodawcą. Działacz związkowy nie może samodzielnie podjąć decyzji o opuszczenia miejsca pracy.
Polecamy: Czym jest czas pracy pracownika?
Pan Jan, po konsultacji ze związkiem zawodowym, wypowiedział umowę o pracę jednemu pracownikowi, będącemu członkiem związku. Pracownik nie zgodził się z takim wypowiedzeniem i złożył do sądu pracy pozew o przywrócenie do pracy. W związku z tym, że organizacja związkowa również nie zgodziła się na wypowiedzenie umowy o pracę, zastępca przewodniczącego postanowił brać czynny udział w toczącym się procesie. Pan Jan będzie musiał udzielić mu płatnego zwolnienia od pracy w związku z czynnościami związanymi z toczącym się procesem, takimi jak rozprawy czy konsultacje z prawnikiem.
Prawo do całkowitego zwolnienia
Prawo do całkowitego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia ma działacz związkowy, który pełni funkcję w zarządzenie organizacji związkowej. Takie zwolnienie przysługuje mu na cały okres pełnienia kadencji.
Uprawnienie trwałego zwolnienia przysługuje:
• częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150,
• jednemu pracownikowi, gdy związek liczy od 150 do 500 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
• dwóm pracownikom, gdy związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
• trzem pracownikom, gdy związek liczy od 1001 do 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
• kolejnemu pracownikowi za każdy rozpoczęty nowy tysiąc, gdy zakładowa organizacja związkowa liczy ponad 2000 członków zatrudnionych w zakładzie pracy,
• w niepełnym wymiarze godzin i wtedy może ono być udzielane większej liczbie pracowników, zgodnie z zasadami zawartymi w punktach poprzedzających.
Zwolnienia te udzielane są na wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej.
Polecamy: serwis Praca
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat