Szkolenia w zakresie bhp
REKLAMA
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika nieposiadającego odpowiednich kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności do jej wykonania, a także znajomości przepisów i zasad bhp. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Takie szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
REKLAMA
Praca przy komputerze - problemy z oczami >>
Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje szkolenie wstępne ogólne tzw. instruktaż ogólny oraz szkolenie wstępne na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy).
W zakresie szkolenia jest zapoznanie się pracowników z:
- podstawowymi przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy oraz w regulaminie pracy,
- przepisami i zasadami bhp obowiązującymi w danym zakładzie pracy,
- zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Odpowiedzialność kierowników za stan bhp w zakładzie pracy >>
Instruktaż ogólny odbywają przed dopuszczeniem do wykonywania pracy nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.
Szkolenie prowadzi pracodawca lub wyznaczeni przez niego pracownicy, którzy posiadają ukończone szkolenie w zakresie bhp (lub pracownicy służby bhp, jeśli ta służba u danego pracodawcy została utworzona).
W zakres szkolenia wchodzi aktualizacja i ugruntowanie wiadomości oraz umiejętności pracowników w dziedzinie bhp nabytych w czasie szkolenia wstępnego, a także zaznajomienie ich z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach bhp >>
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych przechodzą szkolenie okresowe (w formie instruktażu) nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których występują szczególnie duże zagrożenia dla zdrowia oraz zagrożenia wypadkowe – nie rzadziej niż raz w roku. Pozostali – nie rzadziej niż raz na 5 lat, z wyjątkiem pracowników administracyjno-biurowych, którzy powinni odbywać szkolenie okresowe nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bhp określa rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat