reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników - zmiany w ustawie o zfśs

Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników - zmiany w ustawie o zfśs

Pracodawcy będą mogli sfinansować przyzakładowe przedszkola dla dzieci pracowników ze środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Taką zmianę ustawy o zfśs przewiduje ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

W ustawie z 4 lutego 2011 r. o sprawowaniu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podpisanej przez prezydenta 24 lutego, znalazły się przepisy zmieniające ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Zmiany zawarte w omawianej ustawie wprowadzają nową definicję działalności socjalnej oraz umożliwiają dokonanie dodatkowego odpisu podstawowego na cele związane z opieką nad dziećmi.

Prezydent podpisał ustawę "żłobkową" >>

Dotychczas ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określała zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zasady gospodarowania środkami tego funduszu, które mogły być przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu.

Po wejściu w życie ustawy nowelizującej ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych będzie regulowała zasady gospodarowania środkami funduszu, przeznaczonymi na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy >>

Ustawa nowelizująca rozszerza zakres pojęcia działalności socjalnej. Nowa definicja za działalność socjalną uważa usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Ustawa rozszerza także zakres pojęcia zakładowe obiekty socjalne. Od chwili wejścia w życie znowelizowanych przepisów za takie obiekty będzie się uważało nie tylko ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wypoczynkowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, ale również żłobki, kluby dziecięce i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej.

Pracodawcy mogą współfinansować przedszkola dla dzieci pracowników >>

Ustawa zmienia również zasady dokonywania odpisów. Pracodawcy, którzy utworzą zakładowy żłobek lub klub dziecięcy oraz przeznaczą na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5 pkt proc. odpisu, mogą zwiększyć odpis na fundusz na każdą zatrudnioną osobę o 7,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Pracodawcy będą mogli dokonać takiego zwiększonego odpisu pod warunkiem, że zostanie on przekazany w całości na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego.

Ustawodawca przewiduje, że za pomocą ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 uda się m.in.:

  • poprawić dostęp do wczesnej edukacji, co znacząco podwyższy jakość kapitału ludzkiego i w przyszłości przełoży się na wyższą stopę wzrostu gospodarczego,
  • wypromować równość zawodową między kobietą i mężczyzną,
  • zapewnić opiekę większej liczbie dzieci, co przełoży się na szybszy powrót kobiet na rynek pracy i wzrost ich aktywności zawodowej,
  • poprawić sytuację dochodową gospodarstw domowych przez zwiększenie aktywności zawodowej kobiet, co bezpośrednio będzie prowadziło do ograniczenia skali ubóstwa.

Krytyka ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech >>

Przepisy ustawy zmieniające ustawę o zfśs wejdą w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

kadry.infor.pl
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama