Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Jaki jest wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Jerzy Wratny
Stan prawny: 2014-03-19 09:45

Oryginalnym rozwiązaniem stosowanym w prawie polskim jest zaliczanie do stażu pracy wyznaczającego wymiar urlopu wypoczynkowego - okresów nauki w szkołach. Zasada ta, o której mówi art. 155 Kodeksu pracy, powoduje znaczne wydłużenie urlopów w porównaniu ze stanem, w którym o ich długości decydowałby tylko sam rzeczywisty okres zatrudnienia.

zegar i kalendarz

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego. /Fot. Fotolia

W grupie pracowników z wykształceniem niepełnym wyższym (szkoła policealna) i wyższym okres nauki wliczany do stażu pracy odgrywa nawet rolę dominującą przy nabywaniu prawa do urlopu w maksymalnym wymiarze. I tak, na przykład pracownik z ukończoną szkołą wyższą musi przepracować tylko 2 lata do tego, aby uzyskać prawo do 26-dniowego urlopu.

Okres nauki wlicza się do stażu pracy zawsze, bez względu na okoliczności. I tak, na przykład nie ma żadnego znaczenia, w jakim czasie po ukończeniu nauki pracownik podjął zatrudnienie.

WAŻNE!

Do stażu pracy wlicza się wyłącznie ten okres nauki, którego efektem jest ukończenie konkretnej szkoły.

Okresu nauki rozpoczętej, ale nieukończonej, nie uwzględnia się w stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. I tak, podjęcie, ale nieukończenie studiów wyższych, nie wpłynie na podniesienie wymiaru urlopu. Pracownik zatem dla celów urlopowych powinien wylegitymować się świadectwem ukończenia szkoły.

Należy podkreślić, że do stażu pracy w zakresie wymiaru urlopu nie wlicza się rzeczywistego okresu trwania nauki w indywidualnym przypadku pracownika, ale zależnie od typu szkoły i poziomu kształcenia, przewiduje się pewną określoną liczbę lat (od 3 do 8) podlegających wliczeniu.

Polecamy również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

W dwóch przypadkach (zasadnicza i średnia szkoła zawodowa) zamiast określonej liczby lat bierze się pod uwagę czas trwania nauki przewidziany programem nauczania do określonej maksymalnej granicy (3 i 5 lat).

Okresy nauki wymienione w art. 155 § 1 Kodeksu pracy nie podlegają sumowaniu, czyli nie można sumować na przykład 4 lat stażu z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej i 6 lat z tytułu ukończenia szkoły policealnej (dawałoby to zainteresowanemu staż wystarczający do uzyskania maksymalnego urlopu).

Bierze się zawsze pod uwagę wyłącznie liczbę lat odpowiadającą najwyższemu osiągniętemu poziomowi wykształcenia, a więc tylko jeden okres nauki, mianowicie najdłuższy przewidziany w art. 155 § 1 Kodeksu pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Nie powoduje również zwiększenia stażu urlopowego ukończenie dwóch szkół (czy kierunków) na tym samym poziomie kształcenia. I tak na przykład absolwentowi dwóch wydziałów szkoły wyższej czy nawet dwóch różnych szkół wyższych będzie przysługiwać zawsze 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej.

Jeżeli okres nauki nakłada się na okres zatrudnienia, tzn. pracownik pobiera naukę w czasie zatrudnienia, to zgodnie z art. 155 § 2 Kodeksu pracy, do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się tylko jeden z nich w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze.

Zgodnie z proponowanymi zmianami w Kodeksie pracy do celów obliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego ma być uwzględniane wyłącznie ukończenie szkoły wyższej.

Zobacz również: Wymiar urlopu wypoczynkowego - pierwsza praca

Na koniec przypomnijmy, że do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

 • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
 • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
 • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
 • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
 • szkoły policealnej - 6 lat,
 • szkoły wyższej - 8 lat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2007-06-26, ostatnia aktualizacja: 2014-03-19 09:45

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar Witch

  Witch2014-03-12 13:00

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  szkoła ogólnokszt. = 4 lata do urlopu

 • avatar

  Dariusz2014-03-12 09:36

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam mam pytanie. Skończyłem szkołę zawodową oraz liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Ile mi z racji tego przysługuje stażu pracy??

 • avatar Witch

  Witch2014-03-11 17:07

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  a czy ukończenie tylko szkoły podstawowej jeszcze w systemie 8 klasowymuprawnia do wliczenia iluś lat do wysokości urlopu ?czy muszę przepracować 10 lat, żeby mieć urlop w wysokości 26 dni musisz przepracować 10 lat ;szkoła podstawowa nie jest wliczana do stażu od , któego zalezy wymiar urlopu wypoczynkowego

 • avatar

  anna2014-03-07 13:30

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  a czy ukończenie tylko szkoły podstawowej jeszcze w systemie 8 klasowymuprawnia do wliczenia iluś lat do wysokości urlopu ?czy muszę przepracować 10 lat, żeby mieć urlop w wysokości 26 dni

 • avatar Edzia

  Edzia2014-01-14 18:16

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Wystarczy

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter