REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Co grozi za nieterminową wypłatę wynagrodzenia?
Co grozi za nieterminową wypłatę wynagrodzenia?

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowa wypłata wynagrodzenia. Jeżeli nie wypłata nie następuje w terminie, pracownik ma prawo do odsetek, pracodawca nie ma jednak obowiązku automatycznego ich wypłacania.

Kwestie odsetek za nieterminowe spełnienie świadczenia pieniężnego reguluje Kodeks cywilny, który w kwestiach nieuregulowanych w Kodeksie pracy ma zastosowanie do prawa pracy. Zgodnie z art. 359 Kodeksu cywilnego odsetki należą się między innymi wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej. Brak wypłaty wynagrodzenia w terminie jest czynnością prawną, na podstawie której można naliczyć odsetki. Kodeks cywilny wskazuje ponadto, że jeżeli wysokość odsetek nie została między stronami ustalona (co jest najczęściej spotykaną sytuacją w stosunkach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą), wtedy należą się odsetki ustawowe, które obecnie wynoszą 13% w skali roku.

Autopromocja

Polecamy: Ulga odsetkowa – czy wskaźnik odliczenia odsetek ulega zmianie?

Pracownik, który chce otrzymać odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia musi takie roszczenie zgłosić pracodawcy, nie ma on bowiem obowiązku naliczania i wypłacania odsetek bez wyraźnego żądania pracownika, bądź też własnego zobowiązania, np. w umowie o pracę.

Pan Tomek jest menadżerem sprzedaży z dużym doświadczeniem i sukcesami. Nie ma problemu ze znalezieniem pracy i z negocjowaniem warunków współpracy ze swoim przyszłym pracodawcą. Obecnie, podpisał nową umowę o pracę z dużą międzynarodową firmą w której znalazł się zapis, że w przypadku niewypłacenia premii za sprzedaż w terminie 14 dni od dnia jej dokonania, pracodawca zobowiązuje się do zapłaty Panu Tomkowi należnych odsetek ustawowych.

Obowiązek wypłaty odsetek powstaje po stronie pracodawcy niezależnie od tego, czy zaległość w wypłacie wynagrodzenia powstała z jego winy czy też nie. Niezależnie bowiem od przyczyn, konsekwencje nieterminowej wypłaty pieniędzy zawsze poniesie pracodawca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pan Jacek prowadzi dużą firmę budowlaną. Po zakończeniu robót budowlanych, główny inwestor zwleka z wypłatą wynagrodzenia, a w konsekwencji Pan Jacek nie ma pieniędzy na wypłacenie pensji swoim pracownikom. Taka okoliczność nie wpływa na obowiązek terminowego wypłacenia wynagrodzenia, gdyż Pan Jacek powinien zabezpieczyć pewną kwotę tak, aby pensje wypłacić terminowo, niezależnie od zobowiązań swoich kontrahentów.

Polecamy: Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Żądanie odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia na pewno nie jest łatwą sprawą. Pracownicy często rezygnują ze swojego uprawnienia, gdyż boją się stracić pracę. Jest to zrozumiałe, dlatego też najczęściej roszczenie o odsetki pojawia się dopiero w przypadku sporu sądowego, kiedy pracownik już nie musi obawiać się swojego pracodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  REKLAMA

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  REKLAMA