| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowa wypłata wynagrodzenia. Jeżeli nie wypłata nie następuje w terminie, pracownik ma prawo do odsetek, pracodawca nie ma jednak obowiązku automatycznego ich wypłacania.

Kwestie odsetek za nieterminowe spełnienie świadczenia pieniężnego reguluje Kodeks cywilny, który w kwestiach nieuregulowanych w Kodeksie pracy ma zastosowanie do prawa pracy. Zgodnie z art. 359 Kodeksu cywilnego odsetki należą się między innymi wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej. Brak wypłaty wynagrodzenia w terminie jest czynnością prawną, na podstawie której można naliczyć odsetki. Kodeks cywilny wskazuje ponadto, że jeżeli wysokość odsetek nie została między stronami ustalona (co jest najczęściej spotykaną sytuacją w stosunkach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą), wtedy należą się odsetki ustawowe, które obecnie wynoszą 13% w skali roku.

Polecamy: Ulga odsetkowa – czy wskaźnik odliczenia odsetek ulega zmianie?

Pracownik, który chce otrzymać odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia musi takie roszczenie zgłosić pracodawcy, nie ma on bowiem obowiązku naliczania i wypłacania odsetek bez wyraźnego żądania pracownika, bądź też własnego zobowiązania, np. w umowie o pracę.

Pan Tomek jest menadżerem sprzedaży z dużym doświadczeniem i sukcesami. Nie ma problemu ze znalezieniem pracy i z negocjowaniem warunków współpracy ze swoim przyszłym pracodawcą. Obecnie, podpisał nową umowę o pracę z dużą międzynarodową firmą w której znalazł się zapis, że w przypadku niewypłacenia premii za sprzedaż w terminie 14 dni od dnia jej dokonania, pracodawca zobowiązuje się do zapłaty Panu Tomkowi należnych odsetek ustawowych.

Obowiązek wypłaty odsetek powstaje po stronie pracodawcy niezależnie od tego, czy zaległość w wypłacie wynagrodzenia powstała z jego winy czy też nie. Niezależnie bowiem od przyczyn, konsekwencje nieterminowej wypłaty pieniędzy zawsze poniesie pracodawca.

Pan Jacek prowadzi dużą firmę budowlaną. Po zakończeniu robót budowlanych, główny inwestor zwleka z wypłatą wynagrodzenia, a w konsekwencji Pan Jacek nie ma pieniędzy na wypłacenie pensji swoim pracownikom. Taka okoliczność nie wpływa na obowiązek terminowego wypłacenia wynagrodzenia, gdyż Pan Jacek powinien zabezpieczyć pewną kwotę tak, aby pensje wypłacić terminowo, niezależnie od zobowiązań swoich kontrahentów.

Polecamy: Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Żądanie odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia na pewno nie jest łatwą sprawą. Pracownicy często rezygnują ze swojego uprawnienia, gdyż boją się stracić pracę. Jest to zrozumiałe, dlatego też najczęściej roszczenie o odsetki pojawia się dopiero w przypadku sporu sądowego, kiedy pracownik już nie musi obawiać się swojego pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »