Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego
REKLAMA
Ważnymi przyczynami, które mogą uzasadniać odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego, są na pewno szczególne potrzeby pracodawcy. Takimi szczególnymi potrzebami mogą być analogicznie do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu i zaistniałe w czasie jego trwania lub takie, które mogą doprowadzić w razie nieobecności danego pracownika do poważnych zakłóceń w procesie pracy. Jednak ocena, czy przyczyna jest istotna, należy wyłącznie do pracodawcy. Gdy strony nie zawrą takiego postanowienia, pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu.
REKLAMA
Krótszy urlop wypoczynkowy za korzystanie ze zwolnienia lekarskiego >>
Uzgadniając możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego, pracodawca powinien mieć świadomość, że podobnie jak przy odwołaniu z urlopu wypoczynkowego będzie ponosił bezpośrednie koszty związane z odwołaniem pracownika (np. cenę biletu lotniczego).
Odwołanie z urlopu ma charakter polecenia służbowego, a jego niewykonanie może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę. Jednak odwołanie z urlopu nie musi oznaczać jego zakończenia. Pracodawca może po ustaniu okoliczności uzasadniających odwołanie ponownie zezwolić pracownikowi na urlop bezpłatny aż do momentu jego zakończenia.
Jak udzielić urlopu na żądanie >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat