reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dział HR źródłem tworzenia standardów menedżerskich w firmie

Dział HR źródłem tworzenia standardów menedżerskich w firmie

Młodzi i niedoświadczeni szefowie stający na czele zespołów często mają niewielkie umiejętności praktycznego kierowania ludźmi. Mają też kłopoty z przekazywaniem trudnych decyzji, egzekwowaniem poleceń, z motywowaniem podwładnych poprzez spójny system kar i nagród, z budowaniem właściwego dystansu menedżerskiego pomiędzy sobą a zespołem, z uczeniem ludzi samodzielności i odpowiedzialności. W takich sytuacjach z pomocą powinien przyjść dział HR.

Dzisiejsze działy HR ściśle współpracują z kierownikami, którzy będąc bliżej podwładnych, szybciej zauważają zmiany zachodzące u źródła. Menedżerowie dostrzegają wpływ strategicznych decyzji biznesowych na świadomość realizacji celów, kulturę i sposób pracy oraz poziom osiągnięcia zawodowej satysfakcji podwładnych.

Rolą menedżerów jest właściwe zarządzanie ludźmi, przynoszące firmie rezultaty biznesowe, a nie tylko koncentrowanie się na wynikach. Niestety, nierzadkim zjawiskiem jest chęć pozbycia się tej odpowiedzialności przez nich i przekazania jej działowi HR, jako temu, który odpowiada za zarządzanie zasobami ludzkimi.

Standard działania lidera

Nowoczesny menedżer (lider) to osoba, która poprowadzi zespół do sukcesu, powinny go zatem charakteryzować pewne cechy i umiejętności. Takich cech jest wiele: mądrość, przedsiębiorczość, inteligencja, pracowitość, uczciwość itd. Natomiast bardzo ważne jest wyselekcjonowanie tych najważniejszych, które decydują o sukcesie w pracy menedżera. Sami menedżerowie wymieniają takie cechy charakteru, jak: wiarygodny (spójny), etyczny, charyzmatyczny oraz konsekwentny w działaniu. Wiarygodny lider to człowiek godny zaufania. Ktoś, do kogo możemy zwrócić się z problemami i na kogo możemy liczyć w trudnych sytuacjach. Osoba, która zawsze wskaże nam rozwiązania i odpowiedni kierunek rozwoju. Wielu menedżerów zapomina o tym, że ludzie są bardzo wrażliwi i natychmiast wyczuwają, czy ktoś jest spójny w działaniu, czy nie. Dlatego tak wielu kierowników nigdy nie zostanie liderami.

Menedżer HR mediatorem

Szefowie zespołów SA odpowiedzialni za motywowanie podwładnych i uczenie ich niezbędnych umiejętności działania w sytuacjach zawodowych. Muszą umieć funkcjonować w powtarzających się, stresujących sytuacjach. Menedżer HR może pomagać szefom oszczędzać czas, wymuszać odpowiedzialność podwładnych i działać zgodnie z interesami firmy.

Ponieważ w każdej firmie nieuniknione są konflikty interesów, to dział HR z racji swojej pozycji może być w nich mediatorem, a także powinien uczyć szefów różnych szczebli, jak negocjować i rozwiązywać problemy z wykorzystaniem modelu: negocjacje nastawione na współpracę oraz modelu: szef mediator. Menedżer HR może być wzorcem konstruktywnego działania, a jednocześnie orędownikiem np. wprowadzenia systemu coachingu do wszystkich trudnych sytuacji w firmie.

Menedżer personalny jako mediator musi jak najszybciej rozpoznać autentyczną strukturę konfliktu i na bieżąco śledzić jej zmiany. Jego podstawową umiejętnością jest szybka i trafna diagnoza w sytuacji, w której najczęściej dysponuje niepełnymi informacjami. Jest bardzo ważne, aby w efekcie mediacji strony mogły ponownie zdefiniować swoją sytuację. Niezależnie od tego, jak się skończy mediacja, jest to zawsze bardzo korzystne. Wyraźny wzrost świadomości sytuacji u każdej ze stron jest jednym z bardzo istotnych efektów procesu mediacji. Wzajemne relacje pomiędzy stronami przed, w trakcie i po zdarzeniach, które ów konflikt wywołały, dodatkowo modyfikują, tj. wzmacniają lub osłabiają konflikt.

Wielu szefów nie rozumie, że szef to zawód i jak każda profesja wymaga konkretnych umiejętności. Menedżer HR powinien zatem pomagać szefom rozwijać i stosować potrzebne w konkretnych sytuacjach narzędzia menedżerskie.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JP Business Law Firm

obsługa prawna biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama