Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe
REKLAMA
Zgodnie z art. 103 (2) Kodeksu pracy Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:
1) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
2) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
3) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
4) 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Polecamy: Urlopy szkoleniowe
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineUrlop szkoleniowy w przypadku studentów będzie zatem przysługiwał tylko wtedy, gdy w celu ich ukończenia student musi dokonać dwóch czynności:
1. przygotować pracę dyplomową,
2. zdać egzamin dyplomowy (powszechnie zwany „obroną pracy”)
Z praktyki wynika, że organizowane przez polskie uczelnie studia podyplomowe nie zawsze kończą się obowiązkiem napisania pracy. Niektóre z nich kończą się jedynie zdaniem egzaminu końcowego, bądź egzaminów końcowych z poszczególnych przedmiotów. Niektóre uczelnie wymagają napisania i złożenia pracy, a niektóre także zdania egzaminu dyplomowego, obejmującego swoim zakresem pracę dyplomową.
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023
Kup książkę:
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023Wobec powyższego należy stwierdzić, że tylko studenci studiów podyplomowych, którzy mają obowiązek napisania pracy dyplomowej a następnie jej obronienia, będą mieli prawo do 21 dni płatnego urlopu szkoleniowego.
Polecamy: Jakie mamy urlopy okolicznościowe?
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineW literaturze przedmiotu często wskazuje się, że studenci studiów podyplomowych są wyjęci spod uregulowań dotyczących urlopu szkoleniowego z uwagi na fakt, że we wskazanym wyżej przepisie jest mowa o „ostatnim roku studiów”, a studia podyplomowe są zazwyczaj jednoroczne. Należy jednak wskazać, że pierwszy rok studiów jest w tym wypadku rokiem ostatnim, wobec czego przepis ten będzie miał zastosowanie do studentów studiów podyplomowych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: