| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe

Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe

Od sierpnia 2010 r. pracownicy podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe uzyskali prawo skorzystania z płatnego urlopu szkoleniowego. O ile w przypadku studentów studiów magisterskich sprawa jest oczywista, o tyle w przypadku studiów podyplomowych już niekoniecznie.

Zgodnie z art. 103 (2) Kodeksu pracy Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:

1) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
2) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
3) 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
4) 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Polecamy: Urlopy szkoleniowe

Urlop szkoleniowy w przypadku studentów będzie zatem przysługiwał tylko wtedy, gdy w celu ich ukończenia student musi dokonać dwóch czynności:

1. przygotować pracę dyplomową,
2. zdać egzamin dyplomowy (powszechnie zwany „obroną pracy”)

Z praktyki wynika, że organizowane przez polskie uczelnie studia podyplomowe nie zawsze kończą się obowiązkiem napisania pracy. Niektóre z nich kończą się jedynie zdaniem egzaminu końcowego, bądź egzaminów końcowych z poszczególnych przedmiotów. Niektóre uczelnie wymagają napisania i złożenia pracy, a niektóre także zdania egzaminu dyplomowego, obejmującego swoim zakresem pracę dyplomową.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że tylko studenci studiów podyplomowych, którzy mają obowiązek napisania pracy dyplomowej a następnie jej obronienia, będą mieli prawo do 21 dni płatnego urlopu szkoleniowego.

Polecamy: Jakie mamy urlopy okolicznościowe?

W literaturze przedmiotu często wskazuje się, że studenci studiów podyplomowych są wyjęci spod uregulowań dotyczących urlopu szkoleniowego z uwagi na fakt, że we wskazanym wyżej przepisie jest mowa o „ostatnim roku studiów”, a studia podyplomowe są zazwyczaj jednoroczne. Należy jednak wskazać, że pierwszy rok studiów jest w tym wypadku rokiem ostatnim, wobec czego przepis ten będzie miał zastosowanie do studentów studiów podyplomowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »