REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wygląd może zadecydować o awansie?

Choć o awansie powinny decydować umiejętności, wiedza, doświadczenie i osiągnięcia w wykonywanej pracy, niekiedy to strój, czy ogólniej rzecz ujmując wygląd, mogą się przysłużyć do awansu. Nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej powinniśmy zadbać o elegancki i schludny wygląd, równie ważny jest on w trakcie pracy.

Zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych

10 lipca weszły w życie zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Zmiany te sa wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 roku.

Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy lub świadek takiego wypadku powinien niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu bezpośredniego przełożonego osoby poszkodowanej. Jak dokładnie wygląda w takiej sytuacji procedura dochodzenia odszkodowania i kiedy przyznawane odszkodowania są najwyższe?

Duża licza umów cywilnoprawnych wpływa negatywnie na system emerytalny

Na umowach cywilnoprawnych pracuje dziś ponad 1,5 mln Polaków. Liczba ta z roku na rok jest coraz wyższa. Przyszłe emerytury osób zatrudnionych na podstawie umów-zlecenie i o dzieło mogą być niższe niż minimalne, a to oznacza, że państwo będzie musiało do nich dopłacać. Eksperci ostrzegają, że w konsekwencji system emerytalny może przestać się bilansować.

REKLAMA

Ryzyko braku emerytur

Jak wskazała kontrola NIK-u, w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może zabraknąć środków na wypłatę przyszłych emerytur Polaków. Może być to wynik niskiego wskaźnika urodzeń i dużej emigracji oraz znacznego uszczuplenia środków Funduszu na skutek wypłaty emerytur rocznikom z wyżu demograficznego po 1945 roku. Jednocześnie postępuje wydłużenie się życia Polaków.

Zawód underwriter

Underwriter to osoba zajmująca się szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Zawód ten jest atrakcyjny z finansowego punktu widzenia i cieszy się coraz większą popularnością.

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Jakie wynagrodzenie otrzyma za czas choroby? Jak w takim wypadku oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym? Czy ma prawo do wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim? Poniższy artykuł wyjaśnia, kiedy pracownik posiadający umowę zlecenie nabywa prawo do zasiłku chorobowego i na jakich zasadach.

REKLAMA

Praca w godzinach nadliczbowych - rekompensowanie czasem wolnym

Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje wynagrodzenie oraz dodatek w odpowiedniej wysokości. Rekompensata czasem wolnym może nastąpić na wniosek pracownika lub na podstawie decyzji pracodawcy.

Wpływ komunikacji niewerbalnej na wynik rozmowy o pracę

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej dla pracodawcy ważna jest nasza komunikacja niewerbalna. Niektórzy są nawet zdania, iż komunikacja niewerbalna jest ważniejsza od tego, co mówimy.

Kiedy pracodawca może zwolnić chorego pracownika?

Pracownik na zwolnieniu lekarskim podlega ochronie przed zwolnieniem. Ochrona ta nie jest jednak ochroną bezterminową. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Nadużycia przy kontroli umów o dzieło

Konfederacja Lewiatan wystąpiła do Prezesa ZUS o wnikliwą analizę działań kontrolerów ZUS w zakresie, w jakim kontrolują oni umowy o dzieło. Firmy skarżą się, że ZUS podczas kontroli dotyczących umów o dzieło dopuszcza się swobodnej interpretacji przepisów.

Używanie prywatnego pojazdu pracownika w podróży służbowej

Wyjazd pracownika w podróż służbową jego prywatnym pojazdem jest możliwy, jednak wymaga uzgodnienia z pracodawcą. W jaki sposób rozlicza się podróż służbowa pracownika kierującego prywatnym pojazdem?

Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego?

Termin urlopu wypoczynkowego powinien być na mocy przepisów kodeksu pracy udzielany zgodnie z planem urlopów. Czy i kiedy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Urlop okolicznościowy jest wykorzystywany przez pracownika w celu załatwienia prywatnych spraw i jednocześnie zwalnia go z obowiązku świadczenia pracy. W sytuacji kiedy pracownik zostaje rodzicem może skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

TK: KRUS ma prawo potrącać z zasiłków chorobowych zaległe składki

31 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nadających Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprawnienia do potrącania z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Uprawnienie KRUS do dokonywania potrąceń z zasiłków chorobowych zgodne z konstytucją - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nadających Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprawnienia do potrącania z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Brak szans na powrót do kraju emigrantów zarobkowych

Zdaniem ekspertów nie ma szans na powrót do kraju emigrantów zarobkowych. Pomimo wzrostu wynagrodzeń w Polsce, wziąż realna siła nabywcza wynagrodzeń za granica jest około dwukrotnie wyższa niż w Polsce.

Inżynierowie budownictwa z uprawnieniami architektów?

Przedstawiciele architektów przestrzegają przed deregulacją, która nadałaby inżynierom budownictwa pełne uprawnienia projektowe. Jak wskazują przedstawiciele zawodu architekta, mogłoby to zwiększyć bezrobocie wśród ich grupy zawodowej oraz wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.

1,5 miliona osób wybrało OFE

Wiadomo już, iż OFE wybrało około 1,5 mln osób. Zdaniem ekspertów, to wynik pozwalający na uniknięcie upadku funduszy. Dalsze losy OFE zależeć będą od działań podejmowanych przez rząd i od wyroków Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie m.in. zakazu reklamy OFE oraz narzuconych limitów inwestycyjnych.

Nowe zasady wypłaty świadczeń za odbycie ćwiczeń wojskowych przez pracownika

1-go sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Na mocy nowelizacji pracodawca będzie miał 90, a nie jak dotychczas 30 dni, na zwrócenie się o rekompensatę kosztów poniesionych w czasie, gdy pracownik przebywał na ćwiczeniach wojskowych.

Bezrobocie w UE spada

Zgodnie z danymi Eurostat-u, bezrobocie w Unii Europejskiej powoli spada. Bezrobocie w strefie euro w czerwcu wyniosło 11,5 proc., co daje najniższy wynik od września 2012 r.

Do 10 proc. uprawnionych zdecyduje się na OFE

Zgodnie z danymi ZUS z 28 lipca, ponad 1 067 tys. Polaków zdecydowało się na pozostawienie części składki emerytalnej w OFE. Stanowi to zaledwie 6 proc. uprawnionych. Według szacunków ekspertów, pomimo wzrostu zainteresowania OFE wraz z końcem terminu na podjęcie decyzji o przekazywaniu składek wyłącznie do ZUS lub do ZUS i OFE, liczba klientów funduszy ma nie przekroczyć 10 proc. uprawnionych.

Nie złożyłeś oświadczenia o wyborze OFE? Następna szansa za dwa lata

W dniu wczorajszym, 31 lipca, minął termin na podjęcie decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS-u. Wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego do dnia wczorajszego powinni byli złożyć stosowne oświadczenie. Co z osobami, które nie złożyły oświadczenia?

ZUS czy OFE - ostatnie dwa dni na decyzję

Pozostały dwa dni na podjęcie decyzji o tym gdzie maja być gromadzone nasze składki na przyszłe emerytury. Tylko ZUS czy ZUS i OFE - decyzję należy podjąć do końca lipca.

ZUS czy OFE - ostatni dzień na decyzję

Dziś ostatni dzień na decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS. Oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE należy złożyć do końca lipca do ZUS-u. Decyzję muszą podjąć wszyscy obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Od sierpnia łatwiejszy dostęp do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

10 sierpnia wejdzie w życie II transza deregulacji, która ułatwi dostęp do ponad 90 zawodów, w tym dziewięciu dotyczących rynku finansowego. Na skutek deregulacji, zniesiony zostanie obowiązek posiadania certyfikatu księgowego. Zderegulowane zostaną też usługi związane z udzielaniem porad i wyjaśnień w zakresie obowiązków podatkowych.

Coraz więcej spraw o mobbing w sądach

Do sadów napływa coraz więcej spraw dotyczących mobbingu. W ubiegłym roku do sądów rejonowych trafiło ich ponad 600. Tylko nieliczne ze spraw rozpatrywane są na niekorzyść pracowników. Zdaniem ekspertów jest to wynik zbyt szczegółowej definicji mobbingu w kodeksie pracy.

Emerytura osób pełniących czynną służbę wojskową przed 1 stycznia 1999 r. - wyrok TK

24 lipca 2014 r. TK uznał za zgodne z konstytucją przepisy stawy o emeryturach i rentach z FUS nie przewidujące dla okresu odbywania przez ubezpieczonego obowiązkowej służby wojskowej przed 1 stycznia 1999 r. przyjmowania za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne kwoty obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników lub obowiązującej w tym okresie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie skierowanych osób bezrobotnych po 50. roku życia, mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50. roku życia?

Zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji

Odszkodowanie z tytułu powstrzymywania się przez pracownika od działalności konkurencyjnej jest niezbędnym elementem umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W jakich okolicznościach pracodawca może się zwolnić z obowiązku wypłaty pracownikowi odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy?

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Z mobbingiem w miejscu pracy trudno jest walczyć, co gorsze niejednokrotnie może być trudny do udowodnienia. .Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Większość Polaków czuje sie dobrze w pracy

Jak wynika z badań CBOS, zdecydowana większość pracowników, 74 procent, deklaruje, że dobrze się czuje w swojej pracy. Co szósty (17%) przyznaje, że w ciągu ostatnich pięciu lat był szykanowany przez przełożonych lub współpracowników. Blisko co czwarty zatrudniony (24%) deklaruje, że w jego miejscu pracy zdarzały się przypadki szykanowania przez przełożonych.

Zmiany w PFRON?

Podczas trzeciego dnia 72. posiedzenia Sejmu posłowie zajęli się między innymi projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma na celu odstąpienie od przypadającego na 1 stycznia 2015 r. pozbawienia PFRON osobowości prawnej i przekształcenia go w wyodrębniony rachunek bankowy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Zmiany w zasadach dotyczących udzielania urlopów wychowawczych mogą nastręczyć wątpliwości co do wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy działacza związkowego wykonującego funkcje poza zakładem pracy

Przepis art. 25 ustawy o związkach zawodowych przewiduje zwolnienie od pracy zawodowej w związku z pełnieniem funkcji związkowej poza zakładem pracy. W świetle tego unormowania pracownikowi powołanemu do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania tej funkcji w charakterze pracownika (art. 25 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych), przysługuje - na wniosek organizacji związkowej - prawo do urlopu bezpłatnego.

Lepsza ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

W sobotę, 26 lipca, weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Nowelizacja ta chroni pracowników przy tak zwanej wtórnej upadłości pracodawców.

Coraz więcej osób wybiera OFE

Jak poinformował rzecznik prasowy ZUS, w ostatnich kilku dniach odnotowano znaczny wzrost oświadczeń o dalszym przekazywaniu składek do OFE.

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Od 30 września 2013 roku pracownikowi wracającemu po urlopie wychowawczym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

Prawo pracowników niepełnosprawnych do korzystania ze zwolnienia z pracy

Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności maja w określonych przypadkach prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W jakich okolicznościach pracownikom niepełnosprawnym przysługuje prawo do zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?

Urlop pracownika tymczasowego

Praca tymczasowa jest szczególnym stosunkiem pracy, charakteryzuje się elastycznością i zmiennością. Uprawnienia pracownika tymczasowego znacznie różnią się od praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Jak kształtuje się urlop pracownika tymczasowego?

Okres trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie regulują okresu na jaki może być między pracownikiem a pracodawcą zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Choć długość umowy o zakazie konkurencji zależy od woli stron, nie każde ustalenie w tym zakresie będzie dopuszczalne prawnie.

Wniosek o przekazanie składki do OFE

Do 31 lipca bieżącego roku przyszli emeryci muszą podjąć decyzję o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS. Co należy zrobić, aby pozostać w OFE? Poniższy artykuł wyjaśnia jak prawidłowo złożyć wniosek o przekazanie swojej składki do OFE.

Urlop pracownika młodocianego

Młodociany jest pracownikiem otoczonym przez Kodeks pracy szczególną ochroną. Jedną z form opieki jest zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi młodocianemu. Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi młodocianemu?

Zerowy wkład do emerytury za okres zasadniczej służby wojskowej sprzed 1999 r. zgodny z Konstytucją

24 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z Konstytucją przepisów stawy o emeryturach i rentach z FUS, które nie przewidują dla okresu odbywania przez ubezpieczonego obowiązkowej służby wojskowej przed 1 stycznia 1999 r. przyjmowania za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne kwoty obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników lub obowiązującej w tym okresie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne. Oznacza to możliwość przyjęcia za okres odbywania zasadniczej służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 1999 r. zerowej stawki kapitału początkowego do przyszłej emerytury.

Polacy niechętnie przynależą do związków zawodowych

Jak wynika z sondażu Centrum Badań Opinii Publicznej, członkostwo w związkach zawodowych deklaruje sześciu na stu Polaków, czyli około jednej ósmej pracowników najemnych. Jest to odsetek relatywnie niski.

Zarobki pracowników tymczasowych

Jak wynika z badań Polskiego Forum HR, większość z 0,5 mln polskich pracowników tymczasowych zarabia znacznie więcej niż wynosi płaca minimalna. Przeciwnicy pracy tymczasowej argumentują, iz jest to forma pracy nadużywana kosztem pracowników. Strony tego sporu – agencje, pracodawcy oraz związki zawodowe – spotkają się we wrześniu, by rozmawiać o potrzebnych zmianach.

Bezrobocie ciąge spada

Jak podaje GUS, stopa bezrobocia w czerwcu spadła w stosunku do 12,5 proc. w maju i wyniosła 12 proc. Eksperci podkreślają nadal, że dwucyfrowa stopa bezrobocia nie jest powodem do zadowolenia.

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Śmierć babci i śmierć dziadka - urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze jednego dnia wolnego. Co zrobić, aby otrzymać wolne? Czy pracodawca może odmówić? Jaka jest podstawa prawna?

REKLAMA