| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej

Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej

Czy zasiłek macierzyński przysługuje osobie bezrobotnej? Zdarzają się sytuacje, gdy stosunek pracy z pracownicą rozwiązuje się z dniem porodu albo na długo przed planowaną datą porodu. Czy taka osoba może liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z ZUS?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Zasiłek macierzyński

Zgodnie z prawem, macierzyński przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Takie ubezpieczenie jest obowiązkowe w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz dobrowolne w trakcie umowy-zlecenia. Jedynie zleceniobiorcy, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, zainteresowani ubezpieczeniem chorobowym, mogą poinformować zleceniodawcę o chęci przystąpienia do niego. Pozostałym osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej nie przysługuje prawo do opłacania składki chorobowej.

Umowa do dnia porodu

W przypadku, gdy umowa jest przedłużona do dnia porodu, ciężarna ma zagwarantowany zasiłek z ZUS-u, bez względu na to, czy pracowała na podstawie umowy o pracę czy w  ramach zlecenia (pod warunkiem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu). Podobnie wygląda sytuacja, gdy umowy kończą się w okresie pobierania zasiłku. Po ustaniu zatrudnienia jest on nadal wypłacany przez ZUS.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Jeśli utrata zatrudnienia następuje w trakcie ciąży z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy, ciężarna ma prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu, w wysokości 100 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru, a następnie do zasiłku macierzyńskiego.

Status bezrobotnego w urzędzie pracy

Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, posiadające prawo do zasiłku, podlegają ubezpieczeniom: emerytalnym i rentowym oraz zdrowotnym, natomiast osoby bez prawa do zasiłku – tylko zdrowotnemu. W przypadku pobierania stypendium, do składek odprowadzanych jak w przypadku zasiłku dochodzi składka na ubezpieczenie wypadkowe. W każdym przypadku nie jest odprowadzana składka chorobowa i nie ma możliwości przystąpienia do ubezpieczenia dobrowolnie.

Brak ubezpieczenia chorobowego, zgodnie z powyższym, uniemożliwia uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. Jednak kobietom, które urodzą w trakcie pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu, zasiłek zostanie przedłużony o czas, przez który, zgodnie z przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Zapraszamy na FORUM

Źródło: ZUS

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »