REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej. / Fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zasiłek macierzyński przysługuje osobie bezrobotnej? Zdarzają się sytuacje, gdy stosunek pracy z pracownicą rozwiązuje się z dniem porodu albo na długo przed planowaną datą porodu. Czy taka osoba może liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z ZUS?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

REKLAMA

Autopromocja

Zasiłek macierzyński

Zgodnie z prawem, macierzyński przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Takie ubezpieczenie jest obowiązkowe w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz dobrowolne w trakcie umowy-zlecenia. Jedynie zleceniobiorcy, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, zainteresowani ubezpieczeniem chorobowym, mogą poinformować zleceniodawcę o chęci przystąpienia do niego. Pozostałym osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej nie przysługuje prawo do opłacania składki chorobowej.

Umowa do dnia porodu

W przypadku, gdy umowa jest przedłużona do dnia porodu, ciężarna ma zagwarantowany zasiłek z ZUS-u, bez względu na to, czy pracowała na podstawie umowy o pracę czy w  ramach zlecenia (pod warunkiem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu). Podobnie wygląda sytuacja, gdy umowy kończą się w okresie pobierania zasiłku. Po ustaniu zatrudnienia jest on nadal wypłacany przez ZUS.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Jeśli utrata zatrudnienia następuje w trakcie ciąży z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy, ciężarna ma prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu, w wysokości 100 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru, a następnie do zasiłku macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status bezrobotnego w urzędzie pracy

Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, posiadające prawo do zasiłku, podlegają ubezpieczeniom: emerytalnym i rentowym oraz zdrowotnym, natomiast osoby bez prawa do zasiłku – tylko zdrowotnemu. W przypadku pobierania stypendium, do składek odprowadzanych jak w przypadku zasiłku dochodzi składka na ubezpieczenie wypadkowe. W każdym przypadku nie jest odprowadzana składka chorobowa i nie ma możliwości przystąpienia do ubezpieczenia dobrowolnie.

Brak ubezpieczenia chorobowego, zgodnie z powyższym, uniemożliwia uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. Jednak kobietom, które urodzą w trakcie pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu, zasiłek zostanie przedłużony o czas, przez który, zgodnie z przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Zapraszamy na FORUM

Źródło: ZUS

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA