REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej. / Fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zasiłek macierzyński przysługuje osobie bezrobotnej? Zdarzają się sytuacje, gdy stosunek pracy z pracownicą rozwiązuje się z dniem porodu albo na długo przed planowaną datą porodu. Czy taka osoba może liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z ZUS?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

Zasiłek macierzyński

Zgodnie z prawem, macierzyński przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Takie ubezpieczenie jest obowiązkowe w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz dobrowolne w trakcie umowy-zlecenia. Jedynie zleceniobiorcy, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, zainteresowani ubezpieczeniem chorobowym, mogą poinformować zleceniodawcę o chęci przystąpienia do niego. Pozostałym osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej nie przysługuje prawo do opłacania składki chorobowej.

Umowa do dnia porodu

W przypadku, gdy umowa jest przedłużona do dnia porodu, ciężarna ma zagwarantowany zasiłek z ZUS-u, bez względu na to, czy pracowała na podstawie umowy o pracę czy w  ramach zlecenia (pod warunkiem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu). Podobnie wygląda sytuacja, gdy umowy kończą się w okresie pobierania zasiłku. Po ustaniu zatrudnienia jest on nadal wypłacany przez ZUS.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Jeśli utrata zatrudnienia następuje w trakcie ciąży z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy, ciężarna ma prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu, w wysokości 100 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru, a następnie do zasiłku macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status bezrobotnego w urzędzie pracy

Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, posiadające prawo do zasiłku, podlegają ubezpieczeniom: emerytalnym i rentowym oraz zdrowotnym, natomiast osoby bez prawa do zasiłku – tylko zdrowotnemu. W przypadku pobierania stypendium, do składek odprowadzanych jak w przypadku zasiłku dochodzi składka na ubezpieczenie wypadkowe. W każdym przypadku nie jest odprowadzana składka chorobowa i nie ma możliwości przystąpienia do ubezpieczenia dobrowolnie.

Brak ubezpieczenia chorobowego, zgodnie z powyższym, uniemożliwia uzyskanie zasiłku macierzyńskiego. Jednak kobietom, które urodzą w trakcie pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu, zasiłek zostanie przedłużony o czas, przez który, zgodnie z przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Zapraszamy na FORUM

Źródło: ZUS

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA