REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja na własną rękę czy za pomocą firm zewnętrznych

Rekrutacja na własną rękę czy za pomocą firm rekrutacyjnych. / Fot. Fotolia
Rekrutacja na własną rękę czy za pomocą firm rekrutacyjnych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja na własną rękę jest częstszym zjawiskiem niż poszukiwanie nowych pracowników za pomocą firm zewnętrznych. Dlaczego pracodawcy wolą sami pozyskiwać pracowników?

Według największego serwisu rekrutacyjnego – GoldenLine.pl, w ostatnim czasie wzrosła chęć przedsiębiorstw do poszukiwania pracowników na własną rękę. Aż 63 proc. firm samodzielnie publikowało w serwisie swoje oferty pracy. Oto główne powody takiego stanu rzeczy.

REKLAMA

Autopromocja

1. Najlepiej wiemy kogo chcemy

Zlecając proces rekrutacji firmie zewnętrznej, nie do końca mamy wpływ na wybór przedstawionych nam kandydatów. W przypadku popularnych stanowisk, na które aplikuje wielu kandydatów, taka selekcja wydaje się dobrym rozwiązaniem. Jednak w przypadku stanowisk specjalistycznych, firmy wolą same podejmować decyzje o wyborze lub odrzuceniu kandydata. Tacy pracodawcy mają często poczucie, że niesamodzielna rekrutacja może wiązać się z przeoczeniem cennych pracowników, których kompetencje mogą okazać się ważne dla firmy. Decydenci w firmie mogą też podejmować decyzje na bieżąco, np. zaakceptować wynagrodzenie wyższe, niż zakładane na początku widełki płacowe, jeśli stwierdzą, że kandydat jest tego wart. Mają też możliwość zwrócenia uwagi na elementy dodatkowe zawarte w dokumentach aplikacyjnych, mogące być wartościowe dla firmy.

2. Taki mamy klimat

Obecni pracownicy, zwłaszcza młodzi, potrafią bardzo często zmieniać zatrudnienie. Jeśli dojdą do wniosku, że dane stanowisko czy obowiązki nie do końca pokrywają się z ich oczekiwaniami – po prostu rezygnują. Dla pracodawcy, który przeprowadził wcześniej kosztowny i czasochłonny proces rekrutacyjny w celu znalezienia pracownika, wszystko zaczyna się od nowa. Firma nie może nawet skorzystać z odrzuconych wcześniej kandydatów, gdyż najczęściej znaleźli już zatrudnienie w innym miejscu. Poszukuje więc możliwości szybszych i mniej kosztownych.

Redakcja poleca produkt: Personel i Zarządzanie

3. Oszczędność czasu i pieniędzy

Rozbudowane procesy rekrutacyjne, zwłaszcza zlecane firmie zewnętrznej, trwają zdecydowanie dłużej niż rekrutacja prowadzona przez firmę. Jeśli firmy szukają pracownika „na już”, nie zawsze chcą uruchamiać całą machinę rekrutacyjną, a im bardziej rozbudowany proces rekrutacyjny, tym koszty są wyższe. Zależą one od wielu czynników, takich jak rodzaj stanowiska, opłaty za publikacje ogłoszeń, koszty selekcji i przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. O ile w przypadku dużych przedsiębiorstw, wykonanie poszczególnych etapów zleca się często agencjom zewnętrznym, o tyle małe firmy wolą ograniczać koszty, przeprowadzając rekrutacje samodzielnie. Coraz więcej możliwości pozwala im na szybką selekcję i kontakt z wybranymi kandydatami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Pracownik „od ręki”

Firmy coraz chętniej korzystają z tzw. rekrutacji pasywnej. Na czym ona polega? Pracodawca może szukać kandydatów np. poprzez wirtualną wyszukiwarkę kandydatów zgromadzonych w serwisie, według wybranych przez siebie kryteriów. Tak dokładne doprecyzowanie oczekiwań pozwala na wyszukanie konkretnych profili pracowników. Analiza wybranych dla nas kandydatów, ich ścieżek kariery, umiejętności, opisu wykonywanych zadań, a także opinii na ich temat, wystawionych przez obecnych lub byłych współpracowników, pozwalają na znalezienie najbardziej odpowiadającego danej firmie pracownika i kontakt z nim. Pracownicy tzw. pasywni, są grupą szczególnie atrakcyjną dla pracodawców. Nie poszukują pracy w danym momencie, sprawdzają się na swoich stanowiskach, najczęściej mają już spore doświadczenie w obecnej firmie, są pożądani na rynku pracy i nie muszą ubarwiać swoich dokumentów aplikacyjnych, aby dostać pracę.

Zadaj pytanie na FORUM

5. Jedno ogłoszenie – szeroki zasięg

Serwisy rekrutacyjne coraz częściej proponują firmom rozszerzony zasięg działania. Ogłoszenia publikowane w danym serwisie trafiają wtedy nie tylko na ten serwis, ale także na adresy mailowe dopasowanych użytkowników, a także do wielu serwisów partnerskich. To powoduje dotarcie do wielu kandydatów i szybki spływ aplikacji. Firmy coraz chętniej robią to samodzielnie.

6. Kandydaci sami piszą

Serwisy rekrutacyjne czy społecznościowe są coraz lepszym narzędziem do employer brandingu. Wspomagają budowanie wizerunku pracodawcy, który przekłada się na bardziej jakościowych kandydatów zgłaszających się do firmy oraz większą liczbę aplikacji. Zdarza się też często, że firmy otrzymują wiele ofert od kandydatów, mimo że nie ogłosiły procesu rekrutacyjnego. Mogą więc na bieżąco przeglądać spływające aplikacje i korzystać z nich jeśli zachodzi taka potrzeba. Samodzielne poszukiwanie kandydatów, pozwala także przeprowadzić research konkurencji. Na profilach kandydatów często widać, czym się bezpośrednio zajmują, z jakimi markami pracują. Składając oferty pracy, rozmawiając nawet wirtualnie z kandydatami, promujemy także własną firmę.

7. Coraz więcej nowych form rekrutacji

Poszukiwanie kandydatów nie ogranicza się już wyłącznie do publikacji ogłoszenia o pracę. Zmiany zachowań i przyzwyczajeń pracowników wymuszają coraz częściej zmianę metod prowadzenia rekrutacji. Niezwykle popularny staje się m.in. social recruiting, czyli szukanie kandydatów za pomocą mediów społecznościowych. Miejsca takie mogą nam już sporo „powiedzieć” o kandydacie. Inni z kolei działają przez scouting, czyli dotarcie do kandydata bezpośrednio w miejscu, w którym często przebywa. Nietypowe metody to dla pracodawcy doskonała okazja na poznanie aktywności potencjalnych kandydatów. 

Nowe technologie w rekrutacji

Źródło: Praktycy.com

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA