reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających zdarza się coraz częściej. Przyczyną tego typu zwolnień są masowe zwolnienia grupowe.

Wypowiedzenie na zwolnieniu lekarskim

W dobie masowych zwolnień grupowych coraz częściej zdarza się, iż tego rodzaju zwolnieniami zostają objęci pracownicy przebywający na długotrwałych zwolnieniach lekarskich bądź też pracownicy objęci porozumieniem bądź regulaminem zwolnień, którzy jeszcze przed otrzymaniem wypowiedzenia zaczynają korzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych

W związku z dość powszechną sytuacją rodzi się pytanie czy w trakcie zwolnienia lekarskiego można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w ramach zwolnień grupowych. Odpowiedź na to niezwykle często padające pytanie wynika wprost z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych). Z art. 5 ust. 3 wskazanej ustawy wprost wynika, iż nie jest dopuszczalne składanie wypowiedzeń umów o pracę przez pracodawcę w ramach zwolnień grupowych w razie korzystania przez pracownika ze zwolnień lekarskich.

Niniejszy ustęp jednak wprowadza zastrzeżenie, iż po upływie okresu uprawniającego pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia możliwe jest także złożenie pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę w ramach zwolnień grupowych mimo pozostawania przez tego pracownika na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

W tym względzie art. 5 ust 3 ustawy nie odsyła wprost do art. 53 Kodeksu pracy, który reguluje przypadki rozwiązania umowy bez wypowiedzenia bez winy pracownika, zgodnie z którym po zakończeniu się 6 miesięcznego okresu pobierania zasiłku chorobowego oraz ewentualnie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, pracodawca uzyskuje uprawnienie polegające na możliwości wypowiedzenia umowy o pracę w związku z wyżej wspomnianą ustawą.

Należy jednak zaznaczyć, iż w razie składania tak zwanych wypowiedzeń zmieniających w ramach ustawy o zwolnieniach grupowych niniejsza ustawa nie przewiduje już ochrony związanej z przebywaniem przez pracownika na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi warunki pracy i płacy niezależnie od okresu na jaki zostało udzielone zwolnienie lekarskie.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających. / Fot. Fotolia
Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających. / Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama