Kategorie

Co to jest telepraca

Donata Hermann-Marciniak
Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Co to jest telepraca - definicja. / Fot. Fotolia
Co to jest telepraca - definicja. / Fot. Fotolia
Fotolia
Zatrudnianie pracowników w formie telepracy jest jedną z form świadczenia pracy, która zyskuje na popularności ze względu na elektronizację życia. Przepisy dotyczące wykonywania pracy przez telepracowników znalazły swoje miejsce w rozdziale IIb ustawy - Kodeks pracy. Co to jest telepraca?

Telepraca - definicja

Zgodnie z przepisami telepracą jest praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Definicji środków komunikacji elektronicznej należy szukać w przepisach o świadczeniach usług drogą elektroniczną.

Środki komunikacji elektronicznej są to rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość, przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną.

Korzyści

Pracownik może świadczyć pracę w formie telepracy we własnym domu, jak również w specjalnie przystosowanym do tych celów – telecentrum. Wykonywanie pracy w formie telepracy w domu niesie za sobą wiele korzyści. Jest to szczególnie interesująca forma zatrudnienia dla osób wychowujących dzieci, gdyż umożliwia łączenie wykonywania pracy z opieką nad dziećmi i nie pochłania czasu na dojazdy do pracy.

Redakcja poleca produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Wykonywanie pracy w formie telepracy jest szczególnie korzystne dla osób wykonujących wolny zawód, który to wymaga od tych osób jedynie osiągnięcia określonego rezultatu, np. napisania artykułu, stworzenia oprogramowania czy przygotowania tłumaczenia.

Oczywiście, wykonywanie pracy w formie telepracy może nieść pewne zagrożenia: poczucie izolacji, wykluczenia, brak kontaktu ze współpracownikami oraz przenikanie się pracy z życiem domowym.

Telepraca może był wykonywana jedynie w wyniku osiągniętego porozumienia między pracodawcą a pracownikiem.

Uzgodnienia między stronami umowy o pracę o wykonywaniu telepracy mogą być:

 • zawarte przy zawieraniu umowy o pracę z nowozatrudnionym pracownikiem,
 • zawarte w trakcie zatrudnienia.

Zadaj pytanie: FORUM

Nowozatrudniony pracownik

W przypadku rozpoczęcia przez nowozatrudnionego pracownika wykonywania pracy w formie telepracy w umowie o pracę należy dodatkowo określić warunki wykonywania pracy w warunkach telepracy.

Dokument potwierdzający na piśmie warunki zatrudnienia powinien być rozszerzony o określenie jednostki organizacyjnej pracodawcy, w której strukturze znajduje się stanowisko telepracownika oraz wskazanie osoby lub organu odpowiedzialnych za dokonywanie czynności z zakresu czasu pracy oraz upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu pracy.

Zmiana warunków w trakcie zatrudnienia

Do zmiany warunków zatrudnienia w trakcie zatrudnienia może dojść z inicjatywy zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Natomiast wprowadzenie pracy w formie telepracy może być zawarte jedynie na mocy porozumienia stron. W tym przypadku pracodawca również jest zobowiązany do poinformowania pracownika o jego uprawnieniach i przekazania rozszerzonej informacji o warunkach zatrudnienia.

Nie jest dopuszczalne, aby pracodawca w wyniku jednostronnej zmiany warunków pracy i płacy powierzył pracownikowi wykonywanie pracy w formie telepracy na okres do 3 miesięcy w roku.

Ekwiwalent za Internet dla telepracownika

Związki zawodowe

Warunki wykonywania telepracy należy uzgodnić w porozumieniu z działającymi u danego pracodawcy zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli u pracodawcy nie działają związki zawodowe, warunki wykonywania telepracy określa się w regulaminie po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

Rezygnacja z telepracy

Pracownik, z którym zawarto porozumienie w sprawie rozpoczęcia telepracy w trakcie zatrudnienia, może w każdym momencie zatrudnienia zawnioskować o przywrócenie poprzednich warunków pracy.

Warto pamiętać, że obie strony stosunku pracy mogą wystąpić z wnioskiem w sprawie rezygnacji z wykonywania pracy w formie telepracy.

Wniosek w sprawie rezygnacji jest wiążący dla drugiej strony stosunku pracy jedynie w przypadku złożenia go w terminie 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania telepracy.

Wniosek złożony po tym terminie powoduje, że pracodawca powinien w miarę możliwości przychylić się do wniosku pracownika. Natomiast jeśli to pracodawca rezygnuje z telepracy, przywrócenie poprzednich warunków może nastąpić w trybie wypowiedzenia zmieniającego.

Podróż służbowa a telepraca

Obowiązki pracodawcy

Na pracodawcy, który umożliwia pracownikowi wykonywanie pracy w formie telepracy, ciąży szereg obowiązków, takich jak: dostarczenie telepracownikowi odpowiedniego sprzętu, ubezpieczenie tego sprzętu, pokrycie kosztów związanych z instalacją, serwisem i eksploatacją sprzętu oraz zapewnienie pomocy technicznej i niezbędnych szkoleń w zakresie obsługi sprzętu, a także wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w przypadku, w którym pracownik będzie wykonywał pracę na własnym sprzęcie.

Telepraca wykonywana w domu pracownika nie zwalnia pracodawcy z obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest jedynie zwolniony z kilku obowiązków, wyraźnie wskazanych przepisami Kodeksu pracy.

Pamiętaj!
Pracodawca może dokonywać kontroli w miejscu wykonywania pracy telepracownika.

Kontrole mogą obejmować wykonywanie pracy, przeprowadzenie inwentaryzacji czy konserwacji sprzętu lub kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Taka kontrola jest możliwa wyłącznie za uprzednią zgodą pracownika.

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)
 • Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2013.1422 j.t.)
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.