reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jak poprawić warunki pracy?

Jak poprawić warunki pracy?

Sytuacja na rynku pracy w Polsce stopniowo ulega polepszeniu. Jak poprawić warunki pracy i zwiększyć jakość zatrudnienia? W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, związków zawodowych i pracodawców.

Ożywienie na rynku pracy powinno prowadzić do polepszenia jakości zatrudnienia. Konieczne są jednak działania, które będą motywować do poprawy warunków pracy. O tym, jak to zrobić rozmawiali dziś w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przedstawiciele resortu pracy, związków zawodowych i pracodawców.

- Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Po dobrych wynikach w ubiegłym roku, w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia. Na wsparcie osób szukających pracy zarezerwowaliśmy w tym roku 5,5 mld zł - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. 

W 2014 roku z nowych instrumentów wsparcia skorzystało 19,6 tys. osób bezrobotnych. To m.in. bony zatrudnieniowe i na zasiedlenie, refundacja składek ZUS, granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne oraz trójstronne umowy szkoleniowe. Dodatkowo ponad 51 tys. osób otrzymało dotacje na start własnego biznesu, a 220 tys. wzięło udział w stażach u pracodawców. W sumie urzędy pracy w 2014 roku udzieliły wsparcia 505 tys. osób bezrobotnych.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

- To niezwykle ważne, że cele realizowane przez Ministerstwo Pracy są także rozumiane, popierane i wdrażane przez przedsiębiorców. Pracodawcy w 2014 roku stworzyli ponad 610 tys. miejsc pracy, a dzięki ich aktywności inwestycyjnej w bieżącym roku liczba ta może być jeszcze wyższa - powiedział Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Pracodawcy branż usługowych zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Czystości, w Związku Pracodawców Branżowych PSC oraz niezrzeszeni podpisali deklarację wypełniania zapisów z ustawy o prawie zamówień publicznych oraz nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jak tłumaczą, chcą w ten sposób przyczynić się do stabilizacji i dalszego rozwoju rynku pracy w Polsce oraz zabezpieczenia interesu pracowników.

- Naszą deklarację podpisało 31 firm z branży usług czystości zatrudniających ponad 100 tys. osób w Polsce. To jedna trzecia osób zatrudnionych w tej branży. Formy zatrudnienia przybrały niezdrowy charakter, również przez zamówienia publiczne, dla których głównym kryterium była cena. Cieszymy się, że to się zmienia - powiedział Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych Konfederacji Lewiatan.

Zapraszamy na FORUM

- Znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o zamówieniach publicznych pozwoli na efektywniejsze wydawanie publicznych pieniędzy oraz na ustanowienie standardów i praktyk m.in. w obszarze wyłaniania najkorzystniejszych ekonomicznie ofert. Katalog dobrych praktyk w ramach zamówień publicznych to pozycja obowiązkowa - zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców - powiedziała Maria Janyska, Poseł na Sejm RP, wchodząca w skład Komisji Gospodarki oraz podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych

- Wypracowanie wspólnych standardów, którymi kierować się będą pracodawcy to bardzo ważny krok, aby w rzeczywisty sposób uzdrowić nie tylko rynek zamówień publicznych, ale także sektor prywatny - dodał Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

- Cieszę się, że mamy dobry klimat dla dialogu. Przynosi on realne korzyści dla pracowników. Będę apelował gdzie tylko się da, aby stosować klauzulę społeczną przy zamówieniach publicznych. Apeluję głównie do samorządów, gdzie rozstrzyganych jest wiele przetargów także unijnych. Te zmiany muszą wejść w życie urzędnikom - podsumował minister Kosiniak-Kamysz.

Warunki pracy jako przedmiot sporu zbiorowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama