REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór kwestionariuszy związanych z adopcją

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Nowy wzór kwestionariuszy związanych z adopcją przewiduje projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Karta dziecka ma zawierać m.in. numer PESEL rodziców biologicznych.

MPiPS przygotowało projekt nowego wzoru kwestionariuszy związanych z postępowaniem adopcyjnym; karta dziecka, które ma zostać przysposobione, zawierać będzie m.in. dane jego rodziców biologicznych, w tym numer PESEL, co ma ułatwić łączenie rodzeństw.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany te wprowadzić ma rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu adopcyjnego oraz karty dziecka, w tym metryki prowadzenia sprawy. Jego projekt obecnie jest opiniowany.

Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmian, które w zeszłym roku wprowadzono do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, stanowiącej podstawę do wydania tego rozporządzenia.

Redakcja poleca produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Projektowane rozporządzenie zawiera dwa załączniki. Pierwszy określa wzór kwestionariusza wywiadu adopcyjnego, który jest przeprowadzany z kandydatami do przysposobienia dziecka. Tak jak dotychczas, będą w nim zbierane informacje na temat kandydatów na rodziców adopcyjnych, ich warunków materialno-bytowych, stanu zdrowia oraz karalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotyczą drugiego załącznika, określającego wzór sporządzanej przez ośrodek adopcyjny karty dziecka, które ma być przysposobione. Jej integralną częścią ma być metryka prowadzenia sprawy - przed wejściem w życie nowelizacji przepisy nie przewidywały takiej metryki.

W zeszłorocznej nowelizacji dodano artykuł, który szczegółowo określa, jakie elementy powinna zawierać karta dziecka. Są to m.in. dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu dziecka, szczegółowy opis przebiegu pobytu dziecka w pieczy zastępczej, stosunek dziecka do przysposobienia, a także dane jego rodziców biologicznych - dotyczące ich stanu zdrowia oraz inne informacje mające wpływ na zdrowie dziecka, informacje na temat utrzymywania przez rodzinę biologiczną kontaktów z dzieckiem, ich numery PESEL.

Zadaj pytanie: FORUM

W karcie znaleźć się mają również dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu rodzeństwa dziecka, a także informacje, czy rodzeństwo zostało zgłoszone do przysposobienia.

Jak podkreślają autorzy rozporządzenia, umieszczenie w karcie tych danych ma ułatwić łączenia rodzeństw. Numery PESEL rodziców biologicznych dziecka znacznie ułatwią identyfikację dzieci mających tę samą matkę lub ojca. Dotychczas - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - ośrodki adopcyjne nie zawsze były w stanie dokonać takiej identyfikacji, a nie dysponując wiedzą o rodzeństwie, które np. zostało wcześniej przysposobione przez daną rodzinę, ośrodek nie był w stanie realizować zasady łączenia rodzeństw.

Tymczasem ustawa o pieczy zastępczej stanowi, że o możliwości przysposobienia dziecka, którego brat albo siostra zostali wcześniej adoptowani, należy bezzwłocznie poinformować rodzinę adopcyjną. Jeśli zgłosi ona chęć przysposobienia, ma pierwszeństwo i nie jest wszczynane poszukiwanie innych kandydatów na rodziców.

W ustawie jest również zapis, że rodzeństwo powinno być umieszczane w jednej rodzinie przysposabiającej, chyba że ośrodek adopcyjny uzna, że nie leży to w najlepszym interesie dziecka.

Projektowane rozporządzenie ma także uszczegółowić i uporządkować dane zawarte w karcie dziecka, tak aby ujednolicić sposób zawierania informacji w tym dokumencie przez różne ośrodki adopcyjne, co pozwoli uniknąć konieczności wysyłania zapytań o dane zbyt ogólne lub niejednoznaczne.

W metryce prowadzenia sprawy potwierdzane będą terminy dokonywania poszczególnych czynności w trakcie procesu kwalifikowania dziecka do przysposobienia oraz poszukiwania kandydatów do przysposobienia dziecka. Ma to się przyczynić do większej przejrzystości procedury postępowania przedsądowego, a także umożliwić bieżącą weryfikację prawidłowości postępowania, jeśli chodzi o terminowość podejmowanych działań.

W jaki sposób pracodawca udziela urlopów związanych z rodzicielstwem po zmianach przepisów

Ustawa szczegółowo określa terminy, w jakich powinny być prowadzone poszczególne etapy postępowania (np. przekazywanie dokumentacji dziecka przez ośrodki poszukujące dla niego rodziny), aby dziecko jak najkrócej czekało na adopcję. W ustawie zapisano m.in., że ośrodek adopcyjny powinien dokonać kwalifikacji dziecka do przysposobienia krajowego i rozpocząć poszukiwanie kandydatów na rodziców w terminie 30 dni od sporządzenia karty dziecka.

W przypadku nieznalezienia kandydatów w województwie, gdzie działa dany ośrodek adopcyjny, rozpoczyna się szukanie rodziny przysposabiającej w pozostałych województwach. W tym celu ośrodek odpowiedzialny za kwalifikację dziecka do adopcji przekazuje jego dokumenty do właściwego dla siebie miejscowo ośrodka adopcyjnego prowadzącego wojewódzki bank danych.

Jeśli nie uda się znaleźć rodziny w ciągu 55 dni, dane dziecka przekazywane są ośrodkowi adopcyjnemu prowadzącemu centralny bank danych, który z kolei dokonuje kwalifikacji dziecka do przysposobienia międzynarodowego.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA