REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór kwestionariuszy związanych z adopcją

REKLAMA

REKLAMA

Nowy wzór kwestionariuszy związanych z adopcją przewiduje projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Karta dziecka ma zawierać m.in. numer PESEL rodziców biologicznych.

MPiPS przygotowało projekt nowego wzoru kwestionariuszy związanych z postępowaniem adopcyjnym; karta dziecka, które ma zostać przysposobione, zawierać będzie m.in. dane jego rodziców biologicznych, w tym numer PESEL, co ma ułatwić łączenie rodzeństw.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany te wprowadzić ma rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu adopcyjnego oraz karty dziecka, w tym metryki prowadzenia sprawy. Jego projekt obecnie jest opiniowany.

Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmian, które w zeszłym roku wprowadzono do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, stanowiącej podstawę do wydania tego rozporządzenia.

Redakcja poleca produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Projektowane rozporządzenie zawiera dwa załączniki. Pierwszy określa wzór kwestionariusza wywiadu adopcyjnego, który jest przeprowadzany z kandydatami do przysposobienia dziecka. Tak jak dotychczas, będą w nim zbierane informacje na temat kandydatów na rodziców adopcyjnych, ich warunków materialno-bytowych, stanu zdrowia oraz karalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany dotyczą drugiego załącznika, określającego wzór sporządzanej przez ośrodek adopcyjny karty dziecka, które ma być przysposobione. Jej integralną częścią ma być metryka prowadzenia sprawy - przed wejściem w życie nowelizacji przepisy nie przewidywały takiej metryki.

W zeszłorocznej nowelizacji dodano artykuł, który szczegółowo określa, jakie elementy powinna zawierać karta dziecka. Są to m.in. dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu dziecka, szczegółowy opis przebiegu pobytu dziecka w pieczy zastępczej, stosunek dziecka do przysposobienia, a także dane jego rodziców biologicznych - dotyczące ich stanu zdrowia oraz inne informacje mające wpływ na zdrowie dziecka, informacje na temat utrzymywania przez rodzinę biologiczną kontaktów z dzieckiem, ich numery PESEL.

Zadaj pytanie: FORUM

W karcie znaleźć się mają również dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu rodzeństwa dziecka, a także informacje, czy rodzeństwo zostało zgłoszone do przysposobienia.

REKLAMA

Jak podkreślają autorzy rozporządzenia, umieszczenie w karcie tych danych ma ułatwić łączenia rodzeństw. Numery PESEL rodziców biologicznych dziecka znacznie ułatwią identyfikację dzieci mających tę samą matkę lub ojca. Dotychczas - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - ośrodki adopcyjne nie zawsze były w stanie dokonać takiej identyfikacji, a nie dysponując wiedzą o rodzeństwie, które np. zostało wcześniej przysposobione przez daną rodzinę, ośrodek nie był w stanie realizować zasady łączenia rodzeństw.

Tymczasem ustawa o pieczy zastępczej stanowi, że o możliwości przysposobienia dziecka, którego brat albo siostra zostali wcześniej adoptowani, należy bezzwłocznie poinformować rodzinę adopcyjną. Jeśli zgłosi ona chęć przysposobienia, ma pierwszeństwo i nie jest wszczynane poszukiwanie innych kandydatów na rodziców.

W ustawie jest również zapis, że rodzeństwo powinno być umieszczane w jednej rodzinie przysposabiającej, chyba że ośrodek adopcyjny uzna, że nie leży to w najlepszym interesie dziecka.

Projektowane rozporządzenie ma także uszczegółowić i uporządkować dane zawarte w karcie dziecka, tak aby ujednolicić sposób zawierania informacji w tym dokumencie przez różne ośrodki adopcyjne, co pozwoli uniknąć konieczności wysyłania zapytań o dane zbyt ogólne lub niejednoznaczne.

W metryce prowadzenia sprawy potwierdzane będą terminy dokonywania poszczególnych czynności w trakcie procesu kwalifikowania dziecka do przysposobienia oraz poszukiwania kandydatów do przysposobienia dziecka. Ma to się przyczynić do większej przejrzystości procedury postępowania przedsądowego, a także umożliwić bieżącą weryfikację prawidłowości postępowania, jeśli chodzi o terminowość podejmowanych działań.

W jaki sposób pracodawca udziela urlopów związanych z rodzicielstwem po zmianach przepisów

Ustawa szczegółowo określa terminy, w jakich powinny być prowadzone poszczególne etapy postępowania (np. przekazywanie dokumentacji dziecka przez ośrodki poszukujące dla niego rodziny), aby dziecko jak najkrócej czekało na adopcję. W ustawie zapisano m.in., że ośrodek adopcyjny powinien dokonać kwalifikacji dziecka do przysposobienia krajowego i rozpocząć poszukiwanie kandydatów na rodziców w terminie 30 dni od sporządzenia karty dziecka.

W przypadku nieznalezienia kandydatów w województwie, gdzie działa dany ośrodek adopcyjny, rozpoczyna się szukanie rodziny przysposabiającej w pozostałych województwach. W tym celu ośrodek odpowiedzialny za kwalifikację dziecka do adopcji przekazuje jego dokumenty do właściwego dla siebie miejscowo ośrodka adopcyjnego prowadzącego wojewódzki bank danych.

Jeśli nie uda się znaleźć rodziny w ciągu 55 dni, dane dziecka przekazywane są ośrodkowi adopcyjnemu prowadzącemu centralny bank danych, który z kolei dokonuje kwalifikacji dziecka do przysposobienia międzynarodowego.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA