Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika
Pytanie: Czy pracodawca może potrącić karę pieniężną bez mojej zgody?
REKLAMA
Odpowiedź: Tak pracodawca może potrącić karę pieniężną z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.
Zasady dotyczące możliwości potrącania przez pracodawcę kwot pieniężnych z wynagrodzenia pracownika uregulowane są w Dziele trzecim Rozdziale drugim Kodeksu pracy, dotyczącym ochrony wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z art. 87 § 1 K.p. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108.
Redakcja poleca produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)
Kolejność i wysokość potrąceń
Należy także pamiętać, iż potrąceń ze wskazanych tytułów pracodawca dokonuje w określonej powyżej kolejności. Oznacza, to iż kary pieniężne mogą być potrącone jako ostatnie. Ponadto art. 87 § 3 K.p. wyznacza granice w jakich mogą być dokonywane potrącenia. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych, pracownikowi musi pozostać co najmniej dwie piąte wynagrodzenia. W razie egzekucji innych należności lub zaliczek pieniężnych, nie można potrącić więcej niż połowę wynagrodzenia. Jednocześnie potrącenia, o których mowa w pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia.
Potrącenie kary pieniężnej
Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108 K.p., tzn. kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.
Zapraszamy na FORUM
Brak zgody pracownika
Wszystkie potrącenia przedstawione powyżej mogą być dokonywane przez pracodawcę bez zgody pracownika co wynika z treści art. 91 § 1 K.p., w świetle którego należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 K.p. mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat