REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola zwolnienia lekarskiego - upoważnienie i protokół kontroli

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
Kontrola zwolnienia lekarskiego - upoważnienie i protokół kontroli. / Fot. Fotolia
Kontrola zwolnienia lekarskiego - upoważnienie i protokół kontroli. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola zwolnienia lekarskiego to uprawnienie przysługujące płatnikowi składek na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W celu przeprowadzenia kontroli niezbędne jest upoważnienie, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości należy sporządzić protokół kontroli. Protokół stanowi podstawę do wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego.

Uprawnienie płatnika do kontroli zwolnień lekarskich

Uprawnienie dla płatnika składek do kontroli ubezpieczonych korzystających ze zwolnień lekarskich od pracy wynika z art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.). Przepisy dotyczące kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy stosuje się odpowiednio do zasiłków chorobowych, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłków opiekuńczych.

Autopromocja

Szczegółowe zasady i tryb prowadzenia tych kontroli określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. Nr 65, poz. 743).

Kontrola formalna

Kontrola formalna zaświadczeń lekarskich polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:

 • nie zostało sfałszowane,
 • zostało wydane zgodnie z obowiązującymi ww. przepisami rozporządzenia.

Rekomendowany produkt: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Jeżeli w wyniku dokonanej kontroli zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, płatnik składek występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy. W przypadku zaś podejrzenia, że zaświadczenie lekarskie wydane zostało niezgodnie z przepisami dotyczącymi zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, płatnik składek występuje o wyjaśnienie do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istota kontroli

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:

 • nie wykonuje pracy zarobkowej,
 • nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

Zadaj pytanie: FORUM

W przypadku zwolnienia z powodu konieczności sprawowania opieki kontrola polega ponadto na ustaleniu, czy poza ubezpieczonym (pracownikiem) nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę – nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Osoby kontrolujące

Do prowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy powinny być wyznaczane osoby nienaruszające dyscypliny pracy, niekarane za nadużywanie zwolnień lekarskich oraz cieszące się dobrą opinią wśród pracowników. Takie osoby muszą być wyposażone w imienne upoważnienie, wystawione przez płatnika składek według podanego WZORU.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich - WZÓR

Miejsce kontroli

Kontrole prowadzone są w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu lub miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej.

Osoby kontrolowane

Kontrolą prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy powinni być objęci przede wszystkim pracownicy, co do których zachodzi podejrzenie niewłaściwego wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, oraz pracownicy korzystający często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich, których stosunek do pracy oraz dyscyplina pracy budzą zastrzeżenia (np. pracownicy karani uprzednio pozbawieniem prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich od pracy, za udział w bójce lub zakłócanie porządku publicznego, pobytem w izbie wytrzeźwień, a także często zmieniający pracę, samowolnie ją porzucający, oraz ci, z którymi uprzednio rozwiązano stosunek pracy bez wypowiedzenia).

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego - protokół

W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że:

 • ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową,
 • ubezpieczony wykorzystywał zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem,
 • poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę,

osoby kontrolujące sporządzają PROTOKÓŁ, w którym podają, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy. Protokół należy przedłożyć ubezpieczonemu w celu wniesienia przez niego uwag. Sporządzony protokół stanowi podstawę do wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres objęty kontrolowanym zaświadczeniem lekarskim o czasowej niezdolności do pracy.

Protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich - WZÓR

Utrata prawa do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem, czy też nie, rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna ZUS. W razie potrzeby ZUS uzyskuje opinię lekarza leczącego i w przypadku sporu wydaje decyzję, od której przysługują określone w odrębnych przepisach środki odwoławcze.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA