reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Dowóz pracowników do pracy autobusem a składki ZUS

Dowóz pracowników do pracy autobusem a składki ZUS

Jeśli pracodawca zapewnia pracownikom bezpłatny dowóz do pracy autobusem i wynika to z jego wewnętrznych przepisów, świadczenie to nie podlega składkom ZUS.

Tak postanowił ZUS w decyzji interpretującej przepisy. Została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który chce zorganizować pracownikom dowożenie do i z pracy autobusem. Zatrudnionym mieszkającym w bardziej odległych miejscowościach od siedziby firmy ma zamiar przyznawać, mając na względzie równe traktowanie, karty paliwowe. Wątpliwości pracodawcy dotyczą zasad oskładkowania tych świadczeń.

ZUS przypomniał, że przychody pracowników, od których nie opłaca się składek, zostały wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). W myśl par. 2 ust. 1 pkt 26 tego aktu nieoskładkowane są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Dotyczy to również korzyści polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.

Z przepisu wynika, że wyłączenie z podstawy składek dotyczy tych przychodów, które:

  • wynikają z wymienionych układów, regulaminów lub przepisów,
  • przybierają postać niepieniężną,
  • mają charakter materialny, a więc nie stanowią ekwiwalentu w formie pieniężnej,
  • umożliwiają korzystanie bezpłatnie lub częściowo odpłatnie z transportu publicznego lub transportu organizowanego przez pracodawcę.

Rekomendowany produkt: Samochód w firmie

Jeśli zatem pracownik otrzyma świadczenie w postaci dowozu do pracy spełniające powyższe cechy, co będzie miało odzwierciedlenie w przepisach płacowych obowiązujących w spółce, to jego wartość będzie wolna od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Nie dotyczy to karty paliwowej przedpłaconej. ZUS uznał ją za rodzaj karty płatniczej zasilanej do określonej wartości. Wyjaśnił, że nie można jej utożsamiać z bonem czy talonem lub innym znakiem uprawniającym do wymiany na usługę lub towar, tj. formę niepieniężnego zakupu po cenach niższych niż detaliczne lub formę usług przysparzających pracownikowi korzyści materialnych. Dzięki karcie do służbowego konta pracownik ma dostęp do wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia mu regulowanie zobowiązań – płatność za towary lub usługi. Skoro taka karta jest środkiem płatniczym, to brak jest podstaw, aby nie uznać, że pracownik otrzymuje w rzeczywistości świadczenie pieniężne. Dlatego karty paliwowe nie korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia.

Zapraszamy na FORUM

ORZECZNICTWO

Decyzja oddziału ZUS w Gdańsku z 19 marca (DI/100000/43/42/2015). www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

dgp@infor.pl

Zdjęcia

Dowóz pracowników do pracy autobusem a składki ZUS. / Fot. Fotolia
Dowóz pracowników do pracy autobusem a składki ZUS. / Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama