REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dowóz pracowników do pracy autobusem a składki ZUS

Stępień Mariusz
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Dowóz pracowników do pracy autobusem a składki ZUS. / Fot. Fotolia
Dowóz pracowników do pracy autobusem a składki ZUS. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli pracodawca zapewnia pracownikom bezpłatny dowóz do pracy autobusem i wynika to z jego wewnętrznych przepisów, świadczenie to nie podlega składkom ZUS.

Tak postanowił ZUS w decyzji interpretującej przepisy. Została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który chce zorganizować pracownikom dowożenie do i z pracy autobusem. Zatrudnionym mieszkającym w bardziej odległych miejscowościach od siedziby firmy ma zamiar przyznawać, mając na względzie równe traktowanie, karty paliwowe. Wątpliwości pracodawcy dotyczą zasad oskładkowania tych świadczeń.

REKLAMA

Autopromocja

ZUS przypomniał, że przychody pracowników, od których nie opłaca się składek, zostały wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). W myśl par. 2 ust. 1 pkt 26 tego aktu nieoskładkowane są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Dotyczy to również korzyści polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.

Z przepisu wynika, że wyłączenie z podstawy składek dotyczy tych przychodów, które:

  • wynikają z wymienionych układów, regulaminów lub przepisów,
  • przybierają postać niepieniężną,
  • mają charakter materialny, a więc nie stanowią ekwiwalentu w formie pieniężnej,
  • umożliwiają korzystanie bezpłatnie lub częściowo odpłatnie z transportu publicznego lub transportu organizowanego przez pracodawcę.

Rekomendowany produkt: Samochód w firmie

Jeśli zatem pracownik otrzyma świadczenie w postaci dowozu do pracy spełniające powyższe cechy, co będzie miało odzwierciedlenie w przepisach płacowych obowiązujących w spółce, to jego wartość będzie wolna od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie dotyczy to karty paliwowej przedpłaconej. ZUS uznał ją za rodzaj karty płatniczej zasilanej do określonej wartości. Wyjaśnił, że nie można jej utożsamiać z bonem czy talonem lub innym znakiem uprawniającym do wymiany na usługę lub towar, tj. formę niepieniężnego zakupu po cenach niższych niż detaliczne lub formę usług przysparzających pracownikowi korzyści materialnych. Dzięki karcie do służbowego konta pracownik ma dostęp do wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia mu regulowanie zobowiązań – płatność za towary lub usługi. Skoro taka karta jest środkiem płatniczym, to brak jest podstaw, aby nie uznać, że pracownik otrzymuje w rzeczywistości świadczenie pieniężne. Dlatego karty paliwowe nie korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia.

Zapraszamy na FORUM

ORZECZNICTWO

Decyzja oddziału ZUS w Gdańsku z 19 marca (DI/100000/43/42/2015). www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA