REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozycja pracownika na rynku pracy coraz mocniejsza

REKLAMA

REKLAMA

Pozycja pracownika na rynku pracy staje się coraz mocniejsza. Niektórzy dostrzegają przewagę pracownika nad pracodawcą. W drugiej połowie roku mają przyspieszyć podwyżki wynagrodzeń.

Rynek pracownika

Część ekspertów ocenia, że obecna sytuacja w gospodarce już wskazuje na nastanie "rynku pracownika". Inni oceniają, że warunki zatrudnienia nadal dyktują pracodawcy. Wszyscy są natomiast zgodni, że w II połowie roku dynamika wzrostu wynagrodzeń przyspieszy.

REKLAMA

Autopromocja

W poniedziałek w rozmowie z PAP, wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział, że resort pracy spodziewa się od kwietnia narastania presji płacowej. Jego zdaniem, korzystna z punktu widzenia pracownika sytuacja na rynku pracy nie pozostanie bez wpływu na wynagrodzenia, których dynamika wzrostu powinna od kwietnia przyspieszyć.

Natomiast w środowym komunikacie Rady Polityki Pieniężnej napisano, że "ze względu na umiarkowane tempo wzrostu popytu oraz stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy w gospodarce nie ma presji popytowej, a dynamika nominalnych płac pozostaje umiarkowana".

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

RYNEK PRACOWNIKA CZY JESZCZE PRACODAWCY?

Tomasz Walenczak, ekspert z agencji zatrudnienia Manpower, jest podobnego zdania jak wiceminister pracy i dostrzega na rynku pracy przewagę pracobiorcy nad pracodawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Bezrobocie cały czas spada, a w miarę wzrostu liczby dostępnych ofert poprawia się sytuacja osób poszukujących zatrudnienia. Do niedawna mieliśmy do czynienia z rynkiem pracy, na którym kandydaci jeszcze nie mogą dyktować warunków, ale obecnie na pewno łatwiej jest znaleźć pracę. Obecna sytuacja coraz bardziej przechyla się na korzyść rynku pracownika, zwłaszcza w niektórych regionach kraju" - powiedział w rozmowie z PAP Walenczak.

Dodał, że od kilku kwartałów pracodawcy zgłaszają chęć zwiększania zatrudnienia, a stabilna sytuacja gospodarcza i atrakcyjność Polski dla nowych inicjatyw cały czas przyciągają nowych inwestorów, co nie pozostanie bez wpływu na podaż etatów.

"O pracę jest zdecydowanie łatwiej już nie tylko w aglomeracjach, które nas pod tym kątem nie dziwią, jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, ale również np. w Łodzi, w której jeszcze do niedawna pracodawcy nie mieli kłopotów z rekrutacją, a obecnie znalezienie tu poszukiwanego kandydata staje się dla nich coraz większym wyzwaniem. Poprawa sytuacji gospodarczej, wzrost liczby ofert, a także nowe inwestycje zmuszają pracodawców do coraz większego konkurowania o kandydata. Skutkiem tego jest obniżenie wymagań wobec kandydatów oraz wzrost presji płacowej, której efekty obserwujemy już teraz" - dodał Walenczak.

Zadaj pytanie na FORUM

W podobnym tonie wypowiada się Tomasz Hanczarek, prezes firmy Work Service.

REKLAMA

"Polacy pozbyli się strachu po pierwsze przed żądaniem podwyżki, a po drugie przed zmianą pracy. Są świadomi tego, że mogą obecnie liczyć na wyższe pensje. Z każdym miesiącem rola pracownika na rynku pracy będzie jeszcze rosła" - powiedział w rozmowie z PAP Hanczarek.

Natomiast zdaniem Łukasza Kozłowskiego, eksperta ds. ekonomicznych Pracodawców RP, rynek pracy jeszcze nie osiągnął stanu, który można nazwać "rynkiem pracownika", choć procesy zachodzące w gospodarce wskazują, że taki stan niedługo nastąpi.

"Nie można jeszcze powiedzieć, że obecnie mamy już do czynienia z +rynkiem pracownika+. Ostatnie miesiące jednak pokazują, że stopniowo zmierzamy w tym kierunku" - powiedział PAP Kozłowski.

"Rosnący popyt na pracę już teraz sprawia, że sytuacja zatrudnionych oraz poszukujących pracy staje się coraz lepsza. Pracodawcy zaczynają mieć problemy ze znalezieniem doświadczonych specjalistów o odpowiednich kwalifikacjach, co sprawia, że rośnie ich skłonność do zatrudniania oraz inwestowania w absolwentów. Świadczy o tym fakt, iż wskaźnik bezrobocia wśród osób młodych spadł już poniżej 21 proc., a więc do najniższego poziomu od połowy 2009 r." - dodał.

Kozłowski zwraca uwagę, że pozytywne zmiany zaczynają odczuwać także długotrwale bezrobotni.

"Na przestrzeni minionego roku liczba osób poszukujących pracy dłużej niż 12 miesięcy zmniejszyła się o prawie 25 proc. Wyraźnie więc widać, że przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością zatrudniania pracowników, których należy uprzednio przeszkolić" - powiedział Kozłowski.

Nadchodzą zmiany na rynku pracy

NOMINALNE PENSJE W GÓRĘ O CO NAJMNIEJ 4 PROC.

Kozłowski, ekspert z Pracodawcy RP, ocenia, że im dłużej i dynamiczniej będzie spadać bezrobocie, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie znaczącej presji na wzrost wynagrodzeń.

"Dynamika płac realnych w zasadzie przyspiesza już od początku 2013 r., co pierwotnie było jedynie efektem występowania sztywności nominalnych w warunkach słabnącej inflacji, która w połowie ubiegłego roku przerodziła się w deflację. Bez wątpienia jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym narastające problemy polskich pracodawców ze znalezieniem odpowiednich pracowników będą wpływać na przyspieszenie dynamiki płac nominalnych" - powiedział Kozłowski.

Jego zdaniem, w całym 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrośnie, w ujęciu nominalnym, o ok. 4,2 proc. rdr.

"Przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń w kwietniu jest możliwe, jednak nie oczekiwałbym spektakularnej poprawy. W ujęciu rdr zapewne nie będzie ona przekraczać 4 proc., zaś mdm prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem o 0,5-1 proc. ze względu na to, że w marcu przeciętne wynagrodzenie tradycyjnie notuje silny wzrost w ujęciu miesięcznym m.in. z powodu wypłaty +trzynastek+" - powiedział.

"Zakładając utrzymanie dobrej koniunktury gospodarczej oraz dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy, oczekiwałbym wzrostu przeciętnego wynagrodzenia o ok. 4,2 proc. w 2015 r. Biorąc jednak pod uwagę zjawiska deflacyjne, płace polskich pracowników prawdopodobnie będą rosły jeszcze szybciej w ujęciu realnym" - dodał Kozłowski.

Natomiast ekspert z agencji zatrudnienia Manpower, Tomasz Walenczak, jest zdania, że dynamika wzrostu wynagrodzeń może w nadchodzących miesiącach przekroczyć 5 proc.

Zmiany na rynku pracy w 2015 r.

"Tylko w przypadku wykwalifikowanych pracowników fizycznych w ujęciu rocznym wynagrodzenia wzrosły o ok. 15-20 proc. Na stanowiskach specjalistycznych dynamika ta jest mniejsza, jednak również możemy mówić o wzroście. Trudno dokładnie przewidzieć przyszłość, ale w najbliższych miesiącach należy spodziewać się dalszej poprawy wynagrodzeń, choć o mniejszej dynamice, o ok. 5-10 proc." - powiedział Walenczak.

Również Hanczarek jest zdania, że pensje w 2015 r. będę sukcesywnie rosnąć.

"Z pewnością z miesiąca na miesiąc będziemy obserwować akcelerację wynagrodzeń. Trudno natomiast ocenić w jakiej to będzie skali, jest zbyt wcześnie na formowanie takich prognoz" - powiedział.

Poniżej przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, wg danych GUS, od marca 2014 r. do lutego 2015 r.:

III IV V VI VII VIII IX X XI XII I II
w zł 4018 3977 3878 3943 3965 3893 3900 3981 4005 4379 3943 3982
rdr 4,8 3,8 4,8 3,5 3,5 3,5 3,4 3,8 2,7 3,7 3,6 3,2
mdm 4,2 -1,0 97,5 1,7 0,6 -1,8 0,2 2,1 0,6 9,4 -10,0 1,0

Dane o wynagrodzeniu w marcu 2015 r. GUS poda w piątek, 17 kwietnia o godz. 14.00.

NAJWIĘCEJ UGRAJĄ SPECJALIŚCI

Kozłowski i Hanczarek zgodnie przewidują, że największy wzrost wynagrodzeń nastąpi wśród specjalistów i techników, a szczególnie w branży IT.

"Ponadprzeciętna dynamika wzrostu wynagrodzeń zapewne zostanie utrzymana w sektorze ICT i finansowym oraz w branżach związanych z profesjonalnymi usługami dla biznesu, wykazujących duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, których coraz trudniej znaleźć na rynku. Możemy również oczekiwać solidnego tempa wzrostu płac w przemyśle, który od początku roku na nowo zaczyna doświadczać ożywienia" - powiedział Kozłowski.

"Na największy wzrost wynagrodzeń liczyć mogą pracownicy z branży IT oraz wysoko wyspecjalizowani inżynierowie. W tych segmentach widać największy deficyt pracowników" - dodał Hanczarek z Work Service.

Pracownik na działalności gospodarczej - przyszłość rynku pracy?

Poniżej średniego tempa, wynagrodzenia rosnąć będą m.in. w górnictwie.

"Na przeciwnym biegunie prawdopodobnie znajdzie się przechodzące proces restrukturyzacji górnictwo, jak również wciąż objęta oszczędnościami budżetowymi administracja publiczna, a także w stosunkowo wolnym tempie wydobywające się z kłopotów budownictwo" - dodał Kozłowski.

Nikodem Chinowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA