Praca tymczasowa - najważniejsze informacje
REKLAMA
REKLAMA
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
Praca tymczasowa
Obecnie na rynku działa ponad 5 tysięcy agencji pracy tymczasowej, co daje dobry wynik na rynku europejskim, a konkretnie trzecie miejsce. Dla porównania w roku 2004 rynek liczył 867 agencji.
Praca tymczasowa oparta jest na trójstronnej umowie, zawieranej pomiędzy agencją pracy tymczasowej, osobą szukającą zatrudnienia – pracownikiem i klientem agencji – pracodawcą użytkownikiem.
Rekomendowany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD
W praktyce: agencja zatrudnia pracownika tymczasowego (staje się dla niego pracodawcą), a następnie kieruje go do klienta – pracodawcy użytkownika, u którego wykonywana jest praca. Kwestie formalne są regulowane Ustawą z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i określane w umowie. Czas pracy może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy – maksymalnie 36 miesięcy. To agencja nalicza i wypłaca wynagrodzenia, odprowadza podatki oraz płaci wszelkie należne składki. Zawarcie tego rodzaju umowy daje takie same prawa jak w przypadku innych pracowników, pracujących na podstawie umowy, tj. prawo do urlopów wypoczynkowych, zwolnień chorobowych, a okres składkowy wliczany jest do przyszłej emerytury. To oznacza, iż agencje najczęściej jako formę zatrudnienia wybierają umowę o pracę, tylko w szczególnych przypadkach, jeżeli praca tymczasowa nie miałaby mieć cech stosunku pracy – dopuszcza się zawieranie umów cywilnoprawnych: umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
Jak sprawdzić wiarygodność agencji?
Agencje działające legalnie posiadają wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, który prowadzą WUP-y. Aby móc działać na rynku, muszą spełniać kilka warunków: zobowiązane są do niezalegania w opłacaniu składek i podatków do ZUS i US, nie mogą być podmiotem karanym za przestępstwa i wykroczenia, ani przedsiębiorstwem w upadłości. Spełnienie tych wymogów potwierdza odpowiedni certyfikat, wydawany przez marszałka województwa, na terenie którego znajduje się siedziba agencji. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z daną agencją warto sprawdzić, czy jej wpis figuruje we wspomnianym rejestrze pod adresem www.kraz.praca.gov.pl.
Zadaj pytanie na FORUM
W jakich branżach praca tymczasowa jest popularna?
Agencje rekrutują do pracy w Polsce i za granicą. Najwięcej ofert pracy pojawia się w branży budowlanej oraz hotelarsko-gastronomicznej. Pracownicy tymczasowi zatrudniani są również w branży produkcyjnej, spożywczej, logistycznej czy branżach związanych z handlem.
Źródło:
http://okap.org.pl/files/10083952100822082014093010_LAT_PRACY_TYMCZASOWEJ_W_POLSCE_Prezentacja.pdf
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat