reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Praca tymczasowa - najważniejsze informacje

Praca tymczasowa - najważniejsze informacje

Praca tymczasowa to taka forma zatrudnienia, która charakteryzuje się trójstronną umową zawieraną pomiędzy agencją pracy tymczasowej, pracownikiem, a pracodawcą użytkownikiem. Oto najważniejsze informacje dla pracowników tymczasowych.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Praca tymczasowa

Obecnie na rynku działa ponad 5 tysięcy agencji pracy tymczasowej, co daje dobry wynik na rynku europejskim, a konkretnie trzecie miejsce. Dla porównania w roku 2004 rynek liczył 867 agencji.

Praca tymczasowa oparta jest na trójstronnej umowie, zawieranej pomiędzy agencją pracy tymczasowej, osobą szukającą zatrudnienia – pracownikiem i klientem agencji – pracodawcą użytkownikiem.

Rekomendowany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

W praktyce: agencja zatrudnia pracownika tymczasowego (staje się dla niego pracodawcą), a następnie kieruje go do klienta – pracodawcy użytkownika, u którego wykonywana jest praca. Kwestie formalne są regulowane Ustawą z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i określane w umowie. Czas pracy może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy – maksymalnie 36 miesięcy. To agencja nalicza i wypłaca wynagrodzenia, odprowadza podatki oraz płaci wszelkie należne składki. Zawarcie tego rodzaju umowy daje takie same prawa jak w przypadku innych pracowników, pracujących na podstawie umowy, tj. prawo do urlopów wypoczynkowych, zwolnień chorobowych, a okres składkowy wliczany jest do przyszłej emerytury. To oznacza, iż agencje najczęściej jako formę zatrudnienia wybierają umowę o pracę, tylko w szczególnych przypadkach, jeżeli praca tymczasowa nie miałaby mieć cech stosunku pracy – dopuszcza się zawieranie umów cywilnoprawnych: umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Jak sprawdzić wiarygodność agencji?

Agencje działające legalnie posiadają wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, który prowadzą WUP-y. Aby móc działać na rynku, muszą spełniać kilka warunków: zobowiązane są do niezalegania w opłacaniu składek i podatków do ZUS i US, nie mogą być podmiotem karanym za przestępstwa i wykroczenia, ani przedsiębiorstwem w upadłości. Spełnienie tych wymogów potwierdza odpowiedni certyfikat, wydawany przez marszałka województwa, na terenie którego znajduje się siedziba agencji. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z daną agencją warto sprawdzić, czy jej wpis figuruje we wspomnianym rejestrze pod adresem www.kraz.praca.gov.pl.

Zadaj pytanie na FORUM

W jakich branżach praca tymczasowa jest popularna?

Agencje rekrutują do pracy w Polsce i za granicą. Najwięcej ofert pracy pojawia się w branży budowlanej oraz hotelarsko-gastronomicznej. Pracownicy tymczasowi zatrudniani są również w branży produkcyjnej, spożywczej, logistycznej czy branżach związanych z handlem.

Źródło:

http://okap.org.pl/files/10083952100822082014093010_LAT_PRACY_TYMCZASOWEJ_W_POLSCE_Prezentacja.pdf

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Praca tymczasowa - najważniejsze informacje. / Fot. Fotolia
Praca tymczasowa - najważniejsze informacje. / Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama